ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Εύκολα το 1-0 ο Θρύλος

Με άμυνα από ατσάλι και κάνοντας όργια στην επίθεση ο Ολυμπιακός  επικράτησε με 30-13 της Δράμας στο κλειστό του Ρέντη και έκανε το 1-0 στην σειρά . Το δεύτερο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι προγραμματισμένο για τη Μεγάλη Τετάρτη και η πρόκριση στα ημιτελικά κρίνεται στις δύο νίκες.

Ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και στη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 8-2. Λίγο πριν το 20λεπτο ο Μπούμπαλο «έγραψε» το 9-3 και στη συνέχεια με δυο διαδοχικό γκολ πέτυχε το 11-4 (20:45). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν αποκτήσει ρυθμό στην επίθεση και σκόραραν με ευκολία ενώ και η αμυντική τους λειτουργία ήταν άριστη. Κρητικός ( 15-6, 28:30), Χάλαρης (16-6, 29:08) και Κανδύλας (29:50) ανέβασαν  το δείκτη του σκορ στο 17-6 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Εύκολα στην τελική επικράτηση

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο μοτίβο αυξάνοντας το προβάδισμά του φτάνοντας στο 20-8 με τον Χάλαρη στο 35:30. Ακολούθησε το τέρμα του Λιάπη (36:25) για το 21-8 και δυο ακόμα γκολ του Χάλαρη για το 23-8, στο 40. Τρία λεπτά αργότερα αποχώρισε τραυματίας από τον αγώνα ο Κόντης, χωρίς ωστόσο να έχει κάτι ανησυχητικό. Στα λεπτά που ακολούθησαν οι Πειραιώτες διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα και έφτασαν με άνεση στην τελική επικράτηση με 30-13, στρέφοντας πλέον την προσοχή τους στο δεύτερο παιχνίδι στη Δράμα.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 5-2, 7-2, 10-4, 11-5, 17-6 (ημχ.), 19-7, 23-8, 24-10, 28-10, 28-11, 30-13

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας):  Κρητικός 3, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης 2, Λέμος 3, Μούγιτς 1, Ρέινα 2, Τερλέτσκι, Κανδύλας 4, Σανίκης, Μπούμπαλο 3, Κόντης, Λιάπης 2, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης 5, Τσίλης 1.

ΔΡΑΜΑ (Αθανάσιος Βαλαβάνης):  Καφαντάρης, Γουργούμης, Χαϊτίδης, Κοβογλανίδης 1, Κουρουτζίδης, Σινά, Τουνγκελίδης 5, Γιαννακόπουλος, Τσιτσίγκος, Παπάζογλου, Ντράσκιτς 3, Ιακωβίδης 2, Φραγκούλης, Κουρτίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου, Στρατηγέλης.

Διαιτητές: Τόλιος- Χρηστίδη, Δίλεπτα: 1-4, Πέναλτι: 1/2-0/1