ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Εύκολα ο Θρύλος την πρωτιά (video)

Δείχνοντας πιο είναι το αφεντικό ο Ολυμπιακός διέλυσε με 16-31 τον Αρη Νικαίας στο κλειστό του Πλάτωνα και πανηγύρισε την νίκη ενώ κλείδωσε και την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου.

ο παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 3-5 στα 7:30 και στη συνέχεια τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 5-5 στα 12:30. Στο σημείο αυτό οι Πειραιώτες απάντησαν με τρία διαδοχικά τέρματα των Λέμος (13:04), Τζηρά (14:12) και Ρέινα (15:40), αποκτώντας εκ νέου το προβάδισμα το οποίο αύξησαν και για να φτάσουν στο 11-6 με τον Κόντη στη συμπλήρωση του 20λεπτου. Με τέρμα του Ρέινα στα 22:34, ο Θρύλος διεύρυνε στο +6 το προβάδισμά του για το 13-7 στο σημείο που είχε κυριαρχήσει απόλυτα. Από το 11-7 οι Πειραιώτες με ένα 5-0 σερί έφτασαν στο 16-7 το οποίο έγραψε ο Κανδύλας στα 29:10 και ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Η ίδια εικόνα επικράτησε και στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Θρύλο να τρέχει ένα επιμέρους 5-2 μέχρι τα 36:40 και να φτάνει το σκορ στο 21-9, εκτοξεύοντας το υπέρ του προβάδισμα στο +12. Στα λεπτά που ακολούθησαν ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε άψογα τη διαφορά και έφτασε με ευκολία στην επικράτηση με το τελικό 16-31, πανηγυρίζοντας την εξασφάλιση της πρωτιάς!

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 5-7, 7-11, 7-14, 7-16 (ημχ.), 9-18, 11-21, 12-23, 13-25, 14-28, 16-31

ΑΡΗΣ (Μελετάκος): Κουρής, Λαδάκης 2, Αθανασίου 1, Γ. Μελετάκος 3, Γρηγοράκης, Δ. Μελετάκος 4, Παπαδημητρίου, Μαλανδρένιας 3, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Πετράκος, Ταβλαρίδης, Μιμίκος, Χουρσουντιάν 3, Βίδρας, Βλαχοθανάσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 4, Μούγιτς 3, Ρέινα 4, Τερλέτσκι, Κανδύλας 4, Σανίκης 2, Μπούμπαλο 2, Κόντης 3, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 1, Χάλαρης 3, Τσίλης.

Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 2/3-1/3