ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Εύκολα ο Θρύλος στα προημιτελικά

Ένα ακόμη βήμα και για τον δεύτερο τίτλο της χρονιάς έκανε ο Ολυμπιακός. Καθώς στο… ρελαντί οι «ερυθρόλευκοι» πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Λοιπόν, με καλή εμφάνιση νίκησαν 33-20 τον Ζαφειράκη Νάουσας στο κλειστό της Ηλιούπολης. Έτσι, αύριο θα μάθουν τον επόμενό τους αντίπαλο. Μιας και θα γίνει η κλήρωση των «8» της διοργάνωσης. Εύκολα ο Θρύλος στα προημιτελικά.

Βάσεις πρόκρισης στα προημιτελικά

Το ματς ήταν ανταγωνιστικό για το πρώτο δεκάλεπτο. Μιας και η ομάδα της Νάουσας κόντραρε τον Ολυμπιακό ως το 9′. Καθώς οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με σκορ 3-3. Ο Μπάγιος άνοιξε το σκορ (56”), ο Οστρούτσκο ισοφάρισε 2-2 (7′) και ο Βέμπερ με πέναλτι είχε κάνει το 3-2 (9′). Όμως, εκεί οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν σερί 5-0. Με Μπάγιο, Παπαβασίλη που πέτυχαν από δύο γκολ και Καραμπουρνιώτη για να προηγηθούν 8-3 (17′). Επιπλέον, κράτησαν τον Ζαφειράκη χωρίς σκορ για 8 λεπτά! Ο Γκρατζάν στο 24′ έφερε τον Θρύλο στο +7 (12-5), ενώ ο Παπαβασίλης έκανε το +8 (16-8) στο 28:16, για να λήξει το ημίχρονο με 16-9.

Νίκησε εύκολα ο Θρύλος

Τα πρώτα 4 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου δεν ήταν καλά για τους «ερυθρόλευκους». Διότι ήταν το διάστημα που ο Ζαφειράκης έκανε ένα μίνι σερί 0-3 (16-12). Ωστόσο ο Παπαβασίλης συνδέθηκε πάλι με τα αντίπαλα δίχτυα για το 17-12 (33:55). Όμως, με γκολ από Κανδύλα και Μοντόρο, η διαφορά επέστρεψε στα 7 γκολ (19-12) στο 37′. Ακόμη, με γκολ του Λιόλου στο 46:35, ο Θρύλος βρέθηκε στο +8 ξανά (24-16). Ο Βέμπερ με εύστοχο πέναλτι έφερε τη διαφορά στο +10 (26-16, 50:47), ενώ σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 27-16 (51:26). Ο Αυστριακός εξτρέμ έκλεψε την μπάλα και σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 30-17, στο 53:45. Έτσι έκλεισε το ματς, δηλαδή με 13 γκολ διαφορά, 33-20, με τον Πασιά να σημειώνει το τελευταίο γκολ στο 59:23. Εύκολα ο Θρύλος στα προημιτελικά.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-3, 7-3, 10-4, 14-7, 16-9 (ημχ) 17-12, 19-14, 23-16, 25-16, 30-18, 33-20.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ν. Γραμματικός): Κοτανίδης, Ρούσος 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 5, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 2, Μπάγιος 4, Δομπρής 1, Βέμπερ 6, Πασσιάς 3, Μοντόρο 2, Λιόλιος 3, Οστρούσκο 2, Γκρατζάν 1, Μιχαηλίδης 2, Μπάουερ.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Κ. Δεληγιάννης): Αθανασίου, Μπόλας, Πινακούδης, Κανιζάι 3, Τσαγκερας, Θεοδωρόπουλος 4, Μπουμπουλέντρας, Ρότζιος 4, Μισαηλίδης 3, Μπιλιούρης, Αποστολίδης 2, Γαλίτης, Μίλοβιτς 3, Βαφείδης 1, Τσάτσας, Δασκαλόπουλος.