ΜΠΑΣΚΕΤ

Έξι ρεκόρ περιόδου από τον Ολυμπιακό

Η επιβλητική νίκη των «ερυθρόλευκων» επί του Προμηθέα με 116-73 συνδυάστηκε με μία σειρά επιδόσεων που συνιστούν ρεκόρ, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο…

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι .. τέρμα στο γκάζι στην ημιτελική φάση των πλέι – οφ, συντρίβοντας τον Προμηθέα με 116-73 και έστειλε μηνύματα όσον αφορά το κυνήγι του φετινού τίτλου. Παράλληλα  αυτή η ευρεία νίκη του συνόλου του Γιώργου Μπαρτζώκα συνδυάστηκε με έξι σημαντικά ρεκόρ που κατέρριψε.

Αναλυτικά:

Η διαφορά των 43 πόντων είναι η μεγαλύτερη που σημειώθηκε στα 12 ως τώρα παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων που τα κέρδισε όλα ο Ολυμπιακός. Η προηγούμενη μεγαλύτερη ήταν εκείνη των 37 με τους οποίους είχε νικήσει στο αντίστοιχο ματς του 2018, όταν επικράτησε με 108-71 στον πρώτο ημιτελικό.

Οι 116 πόντοι που σημείωσε αποτελούν νέο ρεκόρ για τη φετινή Stoiximan Basket League. Το προηγούμενο ήταν εκείνο των 109 που είχε ο Ολυμπιακός στο εντός έδρας ματς με τον Ιωνικό αλλά και ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στον πρώτο προημιτελικό των πλέι οφ με τον Άρη.

Ρεκόρ περιόδου συνιστούν και οι 63 πόντοι που είχε στο δεύτερο ημίχρονο (36+27) αφού η προηγούμενη καλύτερη επίδοση ενός ημιχρόνου ήταν εκείνη των 62 πόντων που είχε στο πρώτο ημίχρονο (31+31) του εντός έδρας παιχνιδιού του με το Περιστέρι Vitabiotics για τη 19η αγωνιστική.

ταν συνολικά το πιο παραγωγικό παιχνίδι της σεζόν με τις δύο ομάδες να σημειώνουν συνολικά 189 πόντους (116-73). Το προηγούμενο ήταν εκείνο των 186 πόντων που σημειώθηκαν σε τρεις αγώνες (Ηρακλής-Ολυμπιακός, Απόλλων Oscar-ΠΑΟΚ Mateco, Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Άρης για την κανονική περίοδο).

Ο Ολυμπιακός σημείωσε και το ρεκόρ μεγαλύτερης διαφοράς στην εξέλιξη ενός αγώνα για το φετινό Πρωτάθλημα αφού προηγήθηκε ακόμη και με 45 (89-44 στο 28:48). Το προηγούμενο ήταν το +44 του τελικού 109-65 στο παιχνίδι του με τον Ιωνικό.

Εκτελώντας με 80% ισοφάρισε την κορυφαία φετινή επίδοση στα δίποντα. Είχε ακριβώς την ίδια επίδοση με εκείνη του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στον πρώτο προημιτελικό με τον Άρη (28/35).