Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Εξάρα» πρόκρισης στο ντεμπούτο του Φαμπιάν Εστάι (Video)

Το εντυπωσιακό 6-1 στην ρεβάνς του «Γ. Καραϊσκάκης» είχε δώσει στον Ολυμπιακό την πρόκριση απέναντι στον Λεβαδειακό τη σεζόν 1993-94 στην «πρώτη» του Χιλιανού σούπερ άσου για την φάση των 16» του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά το 0-0 του πρώτου αγώνα της Λιβαδειάς.

Μία άνετη πρόκριση απέναντι στον Λεβαδειακό έχει να επιδείξει η παράδοση προηγούμενων αναμετρήσεων του Ολυμπιακού για τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Μόνο την περίοδο 1993-94 είχαν ξανασυναντηθεί  οι δύο ομάδες για τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας και μάλιστα στην φάση των «16» σε διπλές αναμετρήσεις.
Το πρώτο ματς στην πρωτεύπουσα της Βοιωτίας είχε βρει τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα. Στον επαναληπτικό, που είχε διεξαχθεί στις 29 Δεκεμβρίου του 1993 ο Ολυμπιακός με τον Χιλιανό σούπερ σταρ Φαμπιάν Εστάι να πραγματοποιεί το επίσημο ντμεπούτο του είχε συντρίψει τους Βοιωτούς με 6-1.

Ο Θρύλος στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Γιώργο Βαΐτση. Στο 15ο λεπτό ο Φαμπιάν Εστάι με καρφωτή κεφαλιά, διπλασίασε τα τέρματα για τους Πειραιώτες και παράλληλα άνοιξε λογαριασμό με την «ερυθρόλευκη» φανέλα
Ο Τσάνας στο 48′ μείωσε προσωρινά σε 2-1 για τους φιλοξενούμενους, με κεφαλιά, για να ακολουθήσει ένα από τα … πολλά σόου που είχε δώσει εκείνη τη σεζόν ο Μπεντ Κρίστενσεν με τη φανέλα του Ολυμπιακού! Ο Δανός στράικερ με τρία όμορφα γκολ, πέτυχε χατ τρικ (61’, 69’, 77’) και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-1. Ο Τάκης Γκώνιας στο 87′ και μετά από εξαιρετικό ένα-δύο με τον Εστάι, διαμόρφωσε το τελικό 6-1!

Ολυμπιακός: Ράντος, Παχατουρίδης, Αμανατίδης, Κούσουλας, Καλατζής, Τσαλουχίδης, Καραπιάλης, Τσιντάκης (76’ Συρίγος), Κρίστενσεν, Εστάι, Βαΐτσης (58’ Γκώνιας).
Λεβαδειακός: Γιόνους, Λαγός (10’ Θεοχάρης), Σπ. Γκουλής, Μαρτιναίος, Παπανικολάου, Μπλέτσας, Ν. Γκουλής, Κρύος, Γιακόβλεβιτς, Τσάνας, Κόιτς (69’ Μάρκου).