ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Εξαιρετικό «αντίο» στο 2022

Αν το ματς με τον Εύνικο στα Άνω Λιόσια έμοιαζε με «ρεβεγιόν» στα παρκέ, τότε στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία. Οι κοπέλες του Ολυμπιακού πέρασαν νικηφόρα με 81-58 από το κλειστό των Άνω Λιοσίων και έκλεισαν ιδανικά το 2022. Με τη μεγάλη εμφάνιση της Γκούσταφσον (33π., 14ρ., 4ασ.) και την Νικολοπούλου να ξεχωρίζει επίσης (8π., 11ασ.). Εξαιρετικό «αντίο» στο 2022.

Εξαιρετικές

Αν και η ομάδα του Εύνικου πέτυχε το πρώτο καλάθι στο ματς, η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική. Αλλά ο Ολυμπιακός «απάντησε» με ένα άμεσο σερί 7-0. Το αποτέλεσμα ήταν να προηγηθεί 7-2 (2′) με την Σταμολάμπρου (4π.) να ξεχωρίζει. Η επίθεση λειτουργούσε άριστα και η Γκούσταφσον ήταν ο βασικός «πόλος» (9π.), όταν οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο πρώτο διψήφιο προβάδισμα (4-14) στο 4′. Το πρώτο καλάθι της Σουκ έστειλε τη διαφορά στο +14 (8-22) στο 6′, ενώ το τρίποντο της Σταμάτη στους 15 (11-26) στο 7′, για να κλείσει το δεκάλεπτο με ένα ακόμη της Αυτζή για το +17.

Μικρή χαλάρωση

Η Σπυριδοπούλου με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου ευστόχησε σε ένα ακόμη σουτ από μακριά και το προβάδισμα του Θρύλου έφτασε τους 20 πόντους (19-39). Μια μικρή χαλάρωση υπήρχε επιθετικά, ενώ και οι κοπέλες του Εύνικου έβαλαν τα σουτ. Έτσι, στο 19′ μείωσαν στους 11 πόντους (34-45) με την Στογιανόβσκα. Με αυτή τη διαφορά έκλεισε και το πρώτο μισό του τελευταίου ματς των κοριτσιών του Ολυμπιακού στο 2022.

Κυριαρχία

Κάτι που δεν άρεσε στον Θάνο Νίκλα και «γκάζωσε» τις παίκτριές του στο ημίχρονο. Το αποτέλεσμα ήταν να μπουν πολύ δυνατά στην τρίτη περίοδο. Άρχισαν το δεκάλεπτο με επί μέρους 10-0 ως το 24′ και ξέφυγαν με +21 (57-36) με την Γκούσταφσον να πετυχαίνει τους 8. Το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα ανέβηκε στους 23 με τις βολές της Σπυριδοπούλου (41-64) στο 26′. Όμως, οι κοπέλες του Θρύλου πέτυχαν μόλις ένα καλάθι με την Σουκ ως το φινάλε του δεκαλέπτου. Έτσι, οι αντίστοιχες του Εύνικου έκαναν σερί 9-2 και μείωσαν τη διαφορά στους 16 πόντους, στο 30′.

Το «αντίο» στο 2022

Το επί μέρους σκορ τους έφτασε το 15-2, με σερί 10-0 από το τρίτο δεκάλεπτο, για να κατεβάσουν τη διαφορά στους 10 (56-66) στο 32′. «Απάντηση» με «ερυθρόλευκο» 10-0 και η διαφορά ξανά στους 20 πόντους (56-76) στο 34′ με 5 πόντους από Γκούσταφσον και Νικολοπούλου. Η Σουκ πέτυχε το τελευταίο καλάθι του ματς και του Ολυμπιακού στο 2022, διαμορφώνοντας το τελικό 58-81. Εξαιρετικό «αντίο» στο 2022.

Τα δεκάλεπτα: 19-36, 36-47, 50-66, 58-81.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.