ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Εξαιρετικές οι «ερυθρόλευκες» στη Λευκάδα

Το «τρία στα τρία» στο πρωτάθλημα έκαναν τα κορίτσια του Ολυμπιακού. Η πρώτη εκτός έδρας νίκη της σεζόν ήρθε στη Λευκάδα. Καθώς οι κοπέλες του Θρύλου επικράτησαν 69-56 της τοπικής νίκης. Ειδικότερα, με επί μέρους 29-12 στο δεύτερο δεκάλεπτο «κλείδωσαν» το «διπλό». Εξαιρετικές οι «ερυθρόλευκες» στη Λευκάδα.

Η Σουκ με double-double (12π., 14ρ.) ήταν η κορυφαία, ενώ πρώτη σκόρερ αναδείχθηκε η Γκούσταφσον με 15π. Διψήφιες ακόμα οι Σταμολάμπρου και Σταμάτη με 13π, ενώ η Αγιούσο είχε πληθωρική παρουσία (8π., 4ρ., 3ασ., 3κλ.).

Εξαιρετικές οι «ερυθρόλευκες»

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού με Σταμολάμπρου και Αγιούσο (5π.) προηγήθηκαν 7-2 στο 4′, ενώ το τρίποντο της Σταμάτη έδωσε… αέρα 6 πόντων (4-10, 5′). Με Γκούσταφσον και Αγιούσο η διαφορά έγινε διψήφια (6-16, 8′). Όμως οι «ερυθρόλευκες» έμειναν χωρίς σκορ στα τελευταία 144” της περιόδου που έληξε 12-16. Όμως, στη δεύτερη πάτησαν… γκάζι. Με τέσσερις πόντους μέσα από τη ρακέτα από Σουκ και Γκούσταφσον η διαφορά ανέβηκε στους 8 (12-20, 12′). Το σερί έφτασε στο 13-2 με τις βολές της Σταμολάμπρου για το 14-29, ενώ η Σταμάτη με τρίποντο έφερε τον Ολυμπιακό σε double score (16-32, 17′). Η Σουκ και τα γκαρντ του Θρύλου είχε ρυθμό και το ημίχρονο έκλεισε με +21 (24-45) με τις βολές της Σταμολάμπρου.

Στο… ρελαντί στη Λευκάδα

Στο τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο, οι κοπέλες του Ζίμπαρτς έκαναν περισσότερο διαχείριση του ματς. Η Γκούσταφσον διατήρησε τις «ερυθρόλευκες» στα όρια του +20 (32-51, 25′). Λοιπόν, αυτό εμφανίστηκε ξανά στο 28′ μετά το δίποντο της Σπυριδοπούλου (37-57), για να τελειώσει η περίοδος 39-57 μετά το καλάθι της Φουράκη. Λογικό ήταν να μοιράσει ο κόουτς του Ολυμπιακού το χρόνο συμμετοχής. Μιας και μεσοβδόμαδα υπάρχει και το πρώτο ματς στους ομίλους της Euroleague Γυναικών, με την Μπουρζ στη Γαλλία. Από το +20 (41-61) από το καλάθι της Σταμολάμπρου (33′), η Νίκη Λευκάδας έκανε επί μέρους 6-0 (47-61, 35′). Στην τελική ευθεία του ματς, Αγιούσο και Δίελα έκαναν το 54-69 (39′), για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση με τις βολές της Ο΄ Κόνορ (56-69). Εξαιρετικές οι «ερυθρόλευκες» στη Λευκάδα.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 24-45, 39-57, 56-69.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε το στατιστικό του ματς.