ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Έβγαλε την υποχρέωση της Πυλαίας

Λίγα 24ωρα μετά την κατάκτηση του Challenge Cup, ο Ολυμπιακός είχε το τελευταίο του ματς για την κανονική περίοδο της Volley League. Στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον ΠΑΟ. Βαθμολογικά αδιάφορο. Έτσι, ο Αλμπέρτο Τζουλιάνι επέλεξε να δώσει χρόνο συμμετοχές στη δεύτερη εξάδα του. Οι «ερυθρόλευκοι» υστέρησαν στην υποδοχή, ειδικά στα δύο πρώτα σετ, αλλά και στο μπλοκ. Το αποτέλεσμα ήταν να ηττηθούν 3-0. Αλλά δεν έχει καμία σημασία το σκορ και το ματς. Ήδη, ο Ιταλός τεχνικός του Θρύλου και οι παίκτες του, σκέφτονται το πρώτο ματς των πλέι οφ κόντρα στον Μίλωνα (22/3, 18:30) στο Ρέντη. Έβγαλε την υποχρέωση της Πυλαίας.

Αργοπορημένη αντίδραση!

Η επιλογή του Τζουλιάνι να ξεκινήσει με τους «αναπληρωματικούς» είχε το… κόστος της. Διότι η εξάδα που επέλεξε ο Ιταλός είχε δύο θέματα. Καταρχάς, μπήκε μουδιασμένα στο ματς. Επίσης, άργησαν να βρουν «χημεία» και ρυθμό. Είναι χαρακτηριστικό πώς ο πρώτος πόντος που δεν ήρθε από προσπάθεια των παικτών του Θρύλου ήταν το 22-7. Εξάλλου, από τους 11 πόντους στο πρώτο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν έξι από λάθη αντιπάλου και μόλις ένα από το σερβίς για το 25-11.

Πάλεψε περισσότερο

Έχοντας πια βρει ρυθμό, ο Ολυμπιακός άρχισε καλύτερα το δεύτερο σετ. Με αποτέλεσμα να προηγηθεί 3-1 με τον Χανδρινό. Ωστόσο τα λάθη στοίχισαν. Έτσι, με τον άσσο του Σκεντράου, ο ΠΑΟΚ πέρασε με 7-5. Από το 7-7 με τη χαμένη επίθεση του Βαν Ντεν Ντρις, οι Θεσσαλονικείς πήραν μια διαφορά (14-10). Τα μπλοκ άουτ των Ζουπάνη και Χανδρινού είχαν ως αποτέλεσμα να μειώσει ο Θρύλος σε 19-16. Αλλά η ομάδα του Μιλενκόσκι ξέφυγε με 20-16 και πήρε το δεύτερο σετ με το σερβίς στο φιλέ του Χανδρινού.

Έβγαλε την υποχρέωση

Ωστόσο, στο τρίτο σετ ο Θρύλος έδειξε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Κυρίως γιατί η υποδοχή ήταν καλή και ο Κομητούδης έπαιξε με τους κεντρικούς. Ο Γκουσταβάο πήρε έναν πόντο και μετά τρεις ο Παπαγγελόπουλος (9-9). Ο ΠΑΟΚ πίεσε από το σερβίς. Έτσι με τρεις άσσους, οι δύο διαδοχικοί του Βαν Ντεν Ντρις, προηγήθηκε 12-9. Ο Παπαγγελόπουλος αποτέλεσε τη βασική επιθετική επιλογή του Ολυμπιακού. Καθώς με τέσσερις σερί τελειωμένες επιθέσεις, κράτησε τον Θρύλο στο ματς (18-16). Στη συνέχεια, δύο διαδοχικοί πόντοι του Χανδρινού έφεραν το ματς στον πόντο (19-18). Αλλά, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 21-18 και πήραν το σετ 25-22, αλλά και τη νίκη. Έβγαλε την υποχρέωση της Πυλαίας.

Τα σετ 3-0 σε 73′: 25-11, 25-18, 25-22.

• 1ο σετ: 8-2, 16-3, 21-6, 25-11
  • 2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-16, 25-18
  • 3ο σετ: 6-8, 16-13, 21-18, 25-22

** Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 9 άσσους, 48 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 2 άσσους, 32 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Γόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 8 (8/10 επ., 50% υπ. – 40% άριστες), Γουόλς 1 (1/3 επ.), Βουλκίδης 10 (8/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ράπτης 14 (12/26 επ., 2 μπλοκ, 43% υπ. – 26% άριστες), Σκεντράου 10 (4/6 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Βαν Ντεν Ντρις 19 (15/24 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ)/ Κοκκινάκης (λ., 70% υπ. – 70% άριστες), Γάτσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Κομητούδης, Παπαγγελόπουλος 11 (10/14επ., 1 μπλοκ), Χανδρινός 9 (8/27επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 39% άριστες), Ζουπάνη 9 (9/27επ.), Δαλακούρας 3 (2/9 επ., 1 άσσος, 38% υπ. – 38% άριστες), Λινάρδος 2 (2/3 επ.) / Τζιάβρας (λ., 36% υπ. – 32% άριστες), Κουμεντάκης, Κολτσιάκης, Γκουσταβάο 1 (1/2 επ.).