Έβγαλε την… υποχρέωση πριν τη Ρεάλ

Μια καλή «προπόνηση» ήταν για τον Ολυμπιακός το ματς με τον Απόλλωνα Πατρών. Διότι, κακά τα ψέματα, το μυαλό όλων είναι ήδη στο ματς της Παρασκευής. Μιας και είναι ένα πολύ σημαντικό ματς αυτό με τη Ρεάλ. Έτσι, η νίκη 97-60 ήρθε με άνεση για τους «ερυθρόλευκους». Ένα αποτέλεσμα με το οποίο ήρθε το 12/12 στην Basket League. Έβγαλε την… υποχρέωση πριν τη Ρεάλ.

• O MVP: Ο Τζορτζ Πάπας που έκανε το καλύτερό του παιχνίδι με τον Ολυμπιακό. Με 16 πόντους και 3/3 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα του Ολυμπιακού που δέχθηκε μόλις 60 πόντους. Οι οποίοι ήταν και ισάριθμα κατανεμημένους (15, 15, 14, 16) στα δεκάλεπτα.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Ομάρ Καλχούν που δεν βοήθησε καθόλου τον Απόλλωνα. Σε 20′ λεπτά είχε 0/5 σουτ και δεν πέτυχε ούτε έναν πόντο.
  • THE POINT: Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 74% στα δίποντα (23/31) και πέντε παίκτες που ήταν διψήφιοι. Ακόμα σκόραραν 11 από την 12άδα.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε την… υποχρέωση με τον Απόλλωνα

Το καλό ξεκίνημα του Ολυμπιακού δεν είχε και συνέχεια. Μιας και το 14-4, με το οποίο προηγήθηκε ο Ολυμπιακός στο 6′ έγινε μέσα σε ένα δίλεπτο 14-13! Δείγμα της χαλαρής προσέγγισης που είχε η ομάδα του Μπαρτζώκα σε εκείνο το τμήμα της αναμέτρησης. Ένα πρώτο δεκάλεπτο με 0/4 τρίποντα για τους «ερυθρόλευκους», αλλά και 4 λάθη. Όλα αυτά, μάλιστα, συνεχίστηκαν και στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου. Όταν οι Πατρινοί με το τρίποντο του Μαστρογιαννόπουλου πήραν το προβάδισμα με 20-19 (12′). Εκεί, γύρισε ο … διακόπτης. Σερί 14-0 για το Θρύλο με τον Πάπας να έχει 6 πόντους με 2/2 τρίποντα, τα πρώτα στο ματς για τους «ερυθρόλευκους» (33-20). Μια διαφορά που έμεινε ως τα μισά του ματς.

Μια καλή προπόνηση πριν το ντέρμπι με τη Ρεάλ

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε να σκοράρει από μακριά. Από το 0/4 ο Ολυμπιακός έφτασε να έχει 10/24 τρίποντα, δηλαδή 10/20. Στο 27′ ο Μπαρτζώκας έβγαλε τον Βεζένκοφ μετά το έμμεσο τρίποντο που πέτυχε για το 67-40. Με τον Σάσα να έχει φτάσει το double-doule (15π.-10ρ.). Ακολούθησε ένα ακόμη τρίποντο του Πίτερς για να φτάσει η διαφορά στο +30 (70-40). Ο Μπαρτζώκας, όσο και αν δήλωσε μετά το ματς πώς η προσοχή όλων ήταν στον Απόλλωνα, είχε στο μυαλό του και το επόμενο. Διότι φάνηκε αυτό από τη διαχείριση και τους χρόνους συμμετοχής των παικτών. Ο Πάπας με ένα ακόμη τρίποντο έστειλε τη διαφορά, στο 34′, στους 32 πόντους (80-48). Με τον Λαρεντζάκη, με δύο βολές στο 38′, να την ανεβάζει στους 28 (91-53) που ήταν και η μέγιστη διαφορά. Έβγαλε την… υποχρέωση πριν τη Ρεάλ.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 43-30, 70-44, 97-60.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.