Έβγαλε την… υποχρέωση με τον Κολοσσό

Όταν σοβαρεύτηκε, δηλαδή στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα. Καθώς έπαιξε καλύτερα και στην επίθεση και την άμυνα. Το αποτέλεσμα ήταν το επί μέρους 44-20 στο διάστημα αυτό. Έτσι νίκησε 71-52 τον Κολοσσό πριν τις αναμετρήσεις με την Μακάμπι Τελ Αβίβ στην Ευρωλίγκα και τον Παναθηναϊκό, στο ΟΑΚΑ, για το πρωτάθλημα. Έβγαλε την… υποχρέωση με τον Κολοσσό.

• Ο MVP: Νίκολα Μιλουτίνοφ. Η απουσία του Φαλ τον «ανάγκασε» να αγωνιστεί 32:07 . Αλλά έκανε double-double (18π., 15ρ.).
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Ο Θρύλος είχε 27 πόντους στο ημίχρονο, αλλά 23 στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, αντίστοιχα.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Κώστας Παπανικολάου. Ο αρχηγός δεν ήταν καλά και τέλειωσε το ματς με 1/8 σουτ (0/5τρ.) και 2 λάθη.
  • THE POINT: Ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά άστοχος, αλλά κυριάρχησε σε ριμπάουντ (46-34), ασίστ (17-8) και κοψίματα (3-0).

Αστοχία και… αγγαρεία

Σχεδόν 2:30 χρειάστηκε η ομάδα του Μπαρτζώκα για να πετύχει το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς. Όταν ο Πίτερς μείωσε σε 4-5 (3′). Με δύο διαδοχικά δίποντα του Μπραζντέικις, ο Θρύλος πήγε στο +3 (10-7, 7′). Για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με το τρίποντο του Γουόκαπ (14-11). Επίσης, το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με τον ίδιο τρόπο και τον Μήτρου-Λονγκ να σημειώνει το 17-11 (11′). Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Μεγάλη αστοχία, κακές επιλογές, χαμηλό σκορ.

Κατά συνέπεια ο Ολυμπιακός χρειάστηκε 15 λεπτά για να φτάσει τους 20 πόντους, με τις 3/3 βολές του Παπανικολάου (20-15). Επίσης, η διαφορά των 5 πόντων έμεινε ως το 17′ με το τρίποντο του Λαρεντζάκη (25-20). Αλλά στα τελευταία 3:04 του ημιχρόνου, ο Κολοσσός έκανε επί μέρους 12-2.. Ειδικότερα με τον Πετρόπουλο που είχε 9 πόντους (3/3τρ.) για το 27-32. Επιπρόσθετα, το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν η νωθρότητα των παικτών του Μπαρτζώκα.

Έβγαλε την… υποχρέωση

Αν και στην εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου εμφανίστηκαν βελτιωμένοι. Έτσι έκαναν σερί 9-0 για το 36-32 (24′) με το κάρφωμα του Μιλουτίνοφ. Επίσης ο Κάνααν με 2/2 τρίποντα έκανε το 39-35. Επιπλέον, ο Σέρβος σέντερ έφτασε στο 25′ σε double-double (10π., 10ρ.) για το 41-37. Αλλά η ομάδα της Ρόδου δεν παράτησε το ματς. Διότι τα λάθη των παικτών του Ολυμπιακού δεν σταμάτησαν! Καθώς το δεκάλεπτο έληξε 50-44 με το φόλοου του Παπανικολάου.

Το αποτέλεσμα ήταν το +10 με το λέι απ του Γουίλιαμς-Γκος (32′) για το 54-44. Ωστόσο οι βιαστικές και επιπόλαιες επιλογές στην επίθεση δεν έλλειψαν. Αλλά ένα φάουλ εκτός φάσης στον Πίτερς και η τεχνική ποινή στον κόουτς Σεγκούρα οδήγησαν στο +11 (59-48, 34′). Μετά ήρθε το τρίποντο από τον Λαρεντζάκη για το +14 (64-50, 37′). Επιπλέον, το τρίποντο από τον Κάνααν η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (71-50, 39′) για να λήξει το ματς 71-52. Έβγαλε την… υποχρέωση με τον Κολοσσό.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 27-32, 50-44, 71-52.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.