Κώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤ

Έβγαλε σφυγμό η Ρεάλ Μαδρίτης

Η «Βασίλισσα» μία εβδομάδα μετά την ήττα της από τον Ολυμπιακό, είχε περισσότερες λύσεις στην παράταση και υπέταξε την Μπαρτσελόνα με 91-86 στο «El Clasico«  της Ευρωλίγκα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η μεγάλη θριαμβεύτρια του «El Clasico» επικρατώντας της Μπαρτσελόνα στην παράταση με 91-86 για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Με τους Ντεκ και Γιουλ να ξεκινούν την αντεπίθεση για την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο και πρωταγωνιστή τον Μούσα στην παράταση, η «Βασίλισσα» έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα που γνώρισε πριν από μία εβδομάδα από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ κι επέστρεψε στις νίκες.

Οι Καταλανοί είχαν τον έλεγχο για περίπου 30 λεπτά, παίρνοντας ακόμη και διψήφιες διαφορές, αλλά η «βασίλισσα» είχε την απάντηση και παίρνοντας το ροζ φύλλο πήγε στο 14-7, ενώ στο 13-8 υποχώρησαν οι «μπλαουγκράνα». Οι δύο ομάδες είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στο τέλος της κανονικής διάρκειας, με τον Γιουλ να κάνει βήματα στην επίθεση των γηπεδούχων και τον Σατοράνσκι να αστοχεί στην εκπνοή και το σκορ να μένει το 73-73.

Κορυφαίος ο Ντεκ με 23 πόντους, με τον Γιουλ να είχε 19π. και τον Μούσα 18πόντους, εκ των οποίων αρκετοί στο καθοριστικό έξτρα πεντάλεπτο. Από την Μπαρτσελόνα, ξεχώρισε ο Μίροτιτς με 17π.