ΠΟΛΟ

Έβαλε πλώρη για το 4ο σερί νταμπλ!

Αγκαλιά με το 22ο Κύπελλο της ιστορίας του είναι ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε 9-7 της Βουλιαγμένης στο Λαιμό και πήρε την πρόκριση για τον τελικό της διοργάνωσης.

Η ήττα του ΝΟΒ σηματοδοτεί και το φινάλε της λαμπρής καριέρας του Χρήστου Αφρουδάκη, που δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη σταδιοδρομία του με την κατάκτηση ενός τροπαίου.

Το πρώτο οκτάλεπτο είχε έντονο ρυθμό με τη Βουλιαγμένη να προηγείται και να φτάνει μέχρι και το +2 για το 1-3 με τον Γκιουβέτση, 1:30 πριν την ολοκλήρωση της περιόδου. Ο Ολυμπιακός με δυο διαδοχικά τέρματα των Σκουμπάκη και Ντάουμπε ισοφάρισε σε 3-3, στα 36’’. Ακολούθησε νέο προβάδισμα για το ΝΟΒ με πέναλτι του Τρούλου (0:20), όμως ο Ντάουμπε με εξαιρετικό τέρμα από την περιφέρεια, στα 7’’ ισοφάρισε σε 4-4. Στο δεύτερο οκτάλεπτο ο ρυθμός έπεσε και οι άμυνες ήταν πιο πιεστικές. Με τέρμα του Χρυσοσπάθη στον παραπάνω στα 6:22, ο Θρύλος προηγήθηκε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με 5-4, σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά στο 3ο οκτάλεπτο και με γκολ του Πρέκα στα 6:42, διεύρυναν για πρώτη φορά στο +2 το προβάδισμά τους, φτάνοντας στο 6-4. Ο Αφρουδάκης εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω για να μειώσει σε 6-5, σκοράροντας μετά από ώρα για τη Βουλιαγμένη (3:41). Ο Ολυμπιακός απάντησε με το εξαιρετικό τέρμα του Κώστα Κάκαρη με γυριστό σουτ, στο 1:36, για το 7-5 . Στα λεπτά που ακολούθησαν ο Μανώλης Ζερδεβάς πραγματοποίησε σπουδαίες επεμβάσεις διατηρώντας το +2.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, ο Θρύλος διεύρυνε το προβάδισμά του, με τον Μάριο Καπότση να γράφει το 8-5 στα 6:56. Η Βουλιαγμένη απάντησε με δυο διαδοχικά τέρματα τα οποία σκόραραν οι Μυλωνάκης και Μπάσιτς για να μειώσουν στο ελάχιστο τη διαφορά, 3,5 περίπου λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι και το 1:15, όταν ο Χανς Ντάουμπε με το τρίτο προσωπικό του γκολ έγραψε το 9-7, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ!

Τα οκτάλεπτα: 4-4, 1-0, 2-1, 2-2

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Μπάσιτς (περιφέρεια, 7:06), 1-1 Αργυρόπουλος (π/π., 3:55), 1-2 Λότζινα (π/π., 2:19), 1-3 Γκιουβέτσης (π/π., 1:30), 2-3 Σκουμπάκης (π/π., 1:13), 3-3 Ντάουμπε (π/π., 0:36, π/π), 3-4 Τρούλος (πέναλτι, 0:20), 4-4 Ντάουμπε (περιφέρεια, 0:07)

2ο οκτάλεπτο: 5-4 Χρυσοσπάθης (π/π, 6:22),

3ο οκτάλεπτο: 6-4 Πρέκας (περιφέρεια, 6:42), 6-5 Αφρουδάκης (π/π., 3:41), 7-5 Κάκαρης (π/π., 1:36)

4ο οκτάλεπτο: 8-5 Καπότσης (π/π, 6:56), 8-6 Μυλωνάκης (κόντρα, 5:40), 8-7 Μπάσιτς (περιφέρεια, 3:59), 9-7 Ντάουμπε (π/π, 1.15).