Έβαλε πλώρη για την πρώτη Κούπα!

Εκπληκτικός ο Ολυμπιακός θριάμβευσε του διοργανωτή Φοίνικα Σύρου με 3-0 και τσέκαρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό.

Την ευκαιρία να διεκδικήσει τον πρώτο, χρονικά, τίτλο της σεζόν θα έχει η ομάδα το Σάββατο (31/3) η βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού μετά την επικράτηση με 3-0 σετ ( 16-25, 21-25, 19-25) κόντρα στον Φοίνικα Σύρου στο δεύτερο ημιτελικό του Φάιναλ Φορ του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς». Οι Πειραιώτες ξεπέρασαν το εμπόδιο του διοργανωτή της τελικής φάσης και έκλεισαν θέση στο μεγάλο τελικό όπου το Σάββατο στις 17:00 (ΕΡΤ 2), θα αντιμετωπίσουν τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης (νίκησε με 3-0 τον Παμβοχαϊκό).

Θετική εκκίνηση!

Ο Θρύλος ξεκίνησε με σαφή διάθεση να ανακτήσει από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας γρήγορα στο 1-4 με επίθεση του Οϊβάνεν. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 3-4 αλλά με δυο διαδοχικούς πόντους ο Αλεξίεφ επανέφερε τη διαφορά του +3 (3-6) η οποία αυξήθηκε στους τέσσερις πόντους στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (4-8) μετά από επίθεση του Φοίνικα που κατέληξε άουτ. Ο Ολυμπιακός διατήρησε τη διαφορά αυτή (5-9, 6-10) και την αύξησε για πρώτη φορά στους πέντε πόντους (6-11), στο σημείο που ο προπονητής του Φοίνικα κάλεσε εσπευσμένα το δεύτερο τάιμ άουτ. Στην εξέλιξη του σετ οι Πειραιώτες δεν έχασαν τον έλεγχο και με μπλοκ Οϊβάνεν στον Πέτερλιν έφτασαν στο 25-16 χάρη στο οποίο προηγήθηκαν με 1-0!

Ισορροπημένο αλλά και πάλι «ερυθρόλευκο» το 2ο σετ!

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο σετ με τον Ολυμπιακό να προηγείται ξανά με 4-1 στο ξεκίνημα αλλά το Φοίνικα να ισοφαρίζει στη συνέχεια σε 7-7. Στο νέο προβάδισμα των «ερυθρόλευκων» (8-11) οι γηπεδούχοι «απάντησαν» ισοφαρίζοντας εκ νέου σε 11-11 και στη συνέχεια πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με 12-11. Αυτή η εικόνα συνεχίστηκε μέχρι το 19-19, όπου με δυο σερί πόντους από τον Οϊβάνεν και τον Ραουβέρντινκ ο Θρύλος απέκτησε προβάδισμα +2 μετά από ώρα και διεύρυνε το σερί στο 3-0 φτάνοντας στο 19-22. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» διαχειρίστηκαν αυτό το προβάδισμα και έφτασαν στο 25-21 κάνοντας το 2-0 στα σετ!

«Σφράγισε» το εισιτήριο για τον τελικό!

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 4-1 και με 7-4 για να ισοφαρίσουν σε 7-7. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ με τον Φοίνικα να ξεφεύγει με +3 στο 13-10 και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει με επιμέρους 3-0 μετά από άσσο του Ραουβέρντινκ (13-13). Με τον ίδιο πρωταγωνιστή ο Θρύλος πήγε μπροστά με 16-15 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και ακολούθησε ο άσσος του Πετρέα για το 17-15 και το μπλοκ του Μπέμε για το 18-15. Οι Πειραιώτες διατήρησαν τον έλεγχο και το προβάδισμα (17-20) και παρότι μείωσε στον πόντο ο Φοίνικας (19-20) με πρώτο χρόνο (19-21) και άσσο του Μπέμε έφτασαν στο 22-19! Ακολούθησε λάθος των γηπεδούχων για το 19-23, ενώ ο Πετρέας με νέο πρώτο χρόνο «έγραψε» το 19-24 και ο Αλεξίεφ το 19-25 για την τελική επικράτηση με 3-0, χάρη στην οποία ο Θρύλος σφράγισε το εισιτήριο για τον τελικό του Σαββάτου όπου θα διεκδικήσει το 5ο Λίγκ Καπ.

Τα σετ: 16-25, 21-25, 19-25

1ο σετ: 4-8, 11-16, 15-21, 16-25

2ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 21-25

3ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 19-25