ΒΟΛΕΪΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Έτσι θα στεφθεί πρωταθλητής ο Ολυμπιακός [vid]

Ο Ολυμπιακός πήγε στη Θεσσαλονίκη και νίκησε τον ΠΑΟΚ. Αλλά έχασε μια μεγάλη ευκαιρία. Έχασε την ευκαιρία να κρατά την τύχη στα χέρια του, 100%. Διότι αν οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πάρει «καθαρό» τρίποντο την Κυριακή το βράδυ στην Πυλαία, θα εξαρτιόνταν αποκλειστικά από τους εαυτούς τους. Και τώρα το κάνουν, αλλά με πολύ δύσκολο τρόπο. Η «μάχη» του τίτλου κορυφώνεται με δύο αγωνιστικές να απομένουν. Έτσι θα στεφθεί πρωταθλητής ο Ολυμπιακός.

Τα σενάρια για να πάρει το πρωτάθλημα

Μην ξεχνάμε πώς ο Ολυμπιακός έχει ακόμα την ευκαιρία να κατακτήσει τον τίτλο. Είναι κομματάκι δύσκολο να το πετύχει από μόνος του. Αν το κάνει θα πρόκειται για τη μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος στο βόλεϊ Ανδρών. Διότι για να το κάνει αυτό, δεν του αρκούν δύο νίκες στα ματς με τον Παναθηναϊκό και την Κηφισιά. Χρειάζεται στο ματς με τον Παναθηναϊκό να επικρατήσει με 3-0 και να μην επιτρέψει στους «πράσινους» να πάρουν παραπάνω από 48 πόντους στο ματς.

Διότι το ματς του πρώτου γύρου στη Β’ φάση είχε λήξει 3-0 σετ για τον ΠΑΟ, με πόντους 75/49. Συνεπώς οι «ερυθρόλευκοι» χρειάζονται έναν λιγότερο από τον ΠΑΟ για να είναι απευθείας πρωταθλητές, νικώντας και την Κηφισιά την τελευταία αγωνιστική. Το δεύτερο σενάριο προϋποθέτει ξανά δύο νίκες του Ολυμπιακού και είτε να νικήσει ο ΠΑΟ τον Φοίνικα την τελευταία αγωνιστική με 3-2 σετ, είτε να χάσει από τους Συριανούς στον Άγιο Θωμά. Οι Συριανοί από την πλευρά τους, ακόμα κι το ματς στο Ρέντη λήξει 3-2 για τον Ολυμπιακό, με δύο «καθαρά» τρίποντα παίρνουν το πρωτάθλημα. Αν είχε νικήσει ο Θρύλος 3-1 σετ στη Θεσσαλονίκη, του έκανε και νίκη με 3-1 σετ κόντρα στους «πράσινους». Έτσι θα στεφθεί πρωταθλητής ο Ολυμπιακός.

Τα κριτήρια των ισοβαθμιών

Ο λόγος που γίνεται αναφορά στους 48 και τους 49 πόντους έχει να κάνει με τα κριτήρια σε περίπτωση ισοβαθμίας, βάσει της προκήρυξης του πρωταθλήματος. Τι ισχύει, λοιπόν, σε μια τέτοια περίπτωση. Ας δούμε τα 5 βασικά που μπορεί να απασχολήσουν τις δύο ομάδες. Στην τελική ισοβαθμία μετρούν:

1. Νίκες – ήττες στα μεταξύ τους ματς
  2. Οι βαθμοί στα μεταξύ τους ματς
  3. Το κλάσμα των νικηφόρων/χαμένων σετ στα μεταξύ τους ματς
  4. Το κλάσμα των πόντων στα μεταξύ τους ματς
  5. Νίκες – ήττες στην κανονική περίοδο

Δεν θα πάμε στα επόμενα διότι αν οι δύο ομάδες φτάσουν να έχουν όλα ίδια στις 4 πρώτες κατηγορίες, στην 5η έχει το πάνω χέρι ο Παναθηναϊκός από τα αποτελέσματα στην κανονική περίοδο.