ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Έτσι θα σας ΝΙΚΑΕΙ ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Μετά από έναν συναρπαστικό πρώτο τελικό που κρίθηκε στην παράταση, ο Ολυμπιακός κατάφερε να «σπάσει» την έδρα της ΑΕΚ. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 29-26, μετά το ισόπαλο 21-21 στην κανονική διάρκεια. Έτσι θα σας ΝΙΚΑΕΙ ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ.

Με αυτό τον τρόπο ο Θρύλος άνοιξε το σκορ στη σειρά των τελικών της Handball Premier. Έδειξε, αδιαμφισβήτητα, πώς ήταν καλύτερη ομάδα. Την Τρίτη 10/5 (19:15) ο δεύτερος τελικός με γηπεδούχο τον Ολυμπιακό, ξανά στη Χαλκίδα.

Από την αρχή είχε τον έλεγχο

Αντίθετα με ό,τι έγινε στα προηγούμενα, φετινά ματς με την ΑΕΚ, αυτή τη φορά ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά. Με τους Σλαβούλιτσα και Ουστρούτσκο να σκοράρουν, βρέθηκε στο 3-1 στο 6′. Οι «κιτρινόμαυροι» ισοφάρισαν σε 4-4, όμως ο Ισπανός Μοντόρο με δύο διαδοχικά γκολ έκανε το 4-6 στο 7′. Με τον Παπαδόπουλο να ευστοχεί σε πέναλτι στο 13′, ο Ολυμπιακός διατήρησε το +3 (5-8). Με δύο γκολ του Δομπρή και ένα από τον Μπάγιο, ο Θρύλος έκανε σερί 3-0 και το 7-8 έγινε 7-11 στο 21′. Βέβαια, ήταν ένα διάστημα στο οποίο ο Κοτανίδης έπιασε δύο πέναλτι. Ένα του Τζηρά στο 17′ κι ένα του Ουγκάλντε στο 23′. Ο Δομπρής διατήρησε το +4 (8-12), ωστόσο το ημίχρονο έληξε 10-12.

Διαιτησία για… Όσκαρ

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο 32′ ξανά στο +4 με τα γκολ από τον Ουστρούτσκο και τον Δομπρή (10-14). Στο 37′ η ΑΕΚ με πέναλτι μείωσε σε 12-14, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα είχαμε προσωρινή διακοπή στο ματς. Οι οπαδοί της ΑΕΚ επέδειξαν μια ακόμα φορά τη «γνωστή» συμπεριφορά στο ματς με τον Ολυμπιακό. Ο Σλαβούλιτσα, μετά την επανέναρξη του ματς, σκόραρε για το 12-15 (39′). Αλλά στο επόμενο τετράλεπτο ο Ολυμπιακός δεν σκόραρε και οι «κιτρινόμαυροι» ισοφάρισαν σε 15-15.

Ακολούθησε ένα πεντάλεπτο, όπου ο Θρύλος με σούπερ άμυνα έκανε σερί 5-0 με Δομπρή, Ουστρούτσκο, Παπαβασίλη, Μοντόρο και Καραμπουρνιώτη για το 15-20. Παρότι ο Αραπακόπουλος δέχθηκε δίλεπτη στο 47′. Η ΑΕΚ πλησίασε σε 19-20 στο 55′, ο Οστρούτσκο στο 56′ πέτυχε το 19-21. Όμως, η ΑΕΚ με γκολ στο 57′ και 43” ισοφάρισε. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 21-21. Ισοπαλία στην κανονική διάρκεια και παράταση. Με ό,τι συνέβη στο δεύτερο μέρος. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι δίλεπτες στο δεύτερο μέρος ήταν 1/5, ενώ τα πέναλτι 5/0 υπέρ των «κιτρινόμαυρων»!

Στο τέλος ΝΙΚΑΕΙ ο Ολυμπιακός

Στα δύο πεντάλεπτα της παράτασης ο Θρύλος ήταν αποφασιστικός. Για το λόγο αυτό κατέκτησε τη νίκη. Ξεκίνησε πάλι πολύ δυνατά. Με τρία γκολ μέσα σε 3:14 από Δομπρή, Μοντόρο και Οστρούτσκο έκανε το 21-24 στο 64′. Στη συνέχεια, ένα ακόμα γκολ από τον Παπαδόπουλο (22-25). Το πρώτο ημίχρονο έληξε 23-25, μετά το νέο πέναλτι από τον Κεδέρη. Στο δεύτερο πεντάλεπτο της παράτασης ο Ολυμπιακός έπαιξε με το μυαλό και με το… χρόνο. Ο Ουστρούτσκο σημείωσε το 23-26 (67:03) και ο Πασιάς το 24-27 (68:20). Το γκολ του Αραπακόπουλου 36” πριν το τέλος του δεύτερου μέρους της παράτασης «κλείδωσε» τη νίκη για τους «ερυθρόλευκους» (25-28). Με το γκολ του Πασιά σε «νεκρό» χρόνο διαμορφώθηκε το τελικό 26-29. Έτσι θα σας ΝΙΚΑΕΙ ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-7, 7-8, 7-10, 8-11, 10-12 (ημχ.), 11-14, 13-15, 15-17, 15-20, 19-20, 21-21 (κ.α.), 23-25, 26-29.

ΑΕΚ (Δ. Δημητρούλιας): Aραμπατζής 3, Στεφάνοβιτς, Τζηράς 4, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Άντζελιτς, Μυλωνάς 7, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα, Μόγια 3, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος, Κεδέρης 7.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 1, Μπούντιτς, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 6, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος 1, Πασσιάς 2, Μοντόρο 5, Σλαβούλιτσα 4, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 6, Μπάουερ.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 2-7. Πέναλτι: 6/8 – 1/1.