ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Έτσι νικάνε οι πρωταθλήτριες!

Οι κοπέλες του Ολυμπιακού έδειξαν χαρακτήρα στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

Οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν 3-2 (25-20, 25-18, 10-25, 21-25, 15-9) σετ την ομάδα της Θεσσαλονίκης, αν και θα μπορούσαν να έχουν πετύχει πιο εύκολη νίκη.

Η καρδιά του πρωταθλητή μετράει, κάνει τη διαφορά, είναι το σημείο αναφοράς σε ένα ντέρμπι. Οι κοπέλες του Ολυμπιακού νίκησαν τις αντίστοιχες του ΠΑΟΚ, το απόγευμα του Σαββάτου στο Ρέντη, στο μεγάλο ματς της 3ης αγωνιστικής! Θα μπορούσαν, δε, να το είχαν κάνει πιο εύκολα αυτό. Αλλά όπως και να έχει η ουσία είναι πώς ακόμα δεν είναι 100% έτοιμες. Παρόλα αυτά, απέδειξαν πώς για να τους πάρει κανείς το πρωτάθλημα, να τις «εκθρονίσει», θα πρέπει να καταβάλει ακόμα πιο μεγάλη προσπάθεια! Οι κοπέλες της ομάδας της Θεσσαλονίκης το κατάλαβαν και σήμερα το απόγευμα, από πρώτο χέρι.

Νωθρό ξεκίνημα και μήνυμα νίκης

Νευρικά ξεκίνησαν οι «ερυθρόλευκους» τον αγώνα. Με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ με 9-4. Εκεί ο Σπύρος Σαραντίνης κάλεσε τάιμ άουτ. Οι κοπέλες του Ολυμπιακού αντέδρασαν σταδιακά και από το 9-13 με σερί 4-0 ισοφάρισαν αρχικά, ενώ λίγο αργότερα πήγαν και το προβάδισμα με 15-14. Η Κλάριτς πήρε μπάλα, τελείωσε τις φάσεις, ο Θρύλος ήταν μπροστά και από το 16-16 έκανε ένα ακόμα σερί 4-0, για να προηγηθεί με 20-16. Νέα απάντηση από τις φιλοξενούμενες (20-19), αντίδραση από τις «ερυθρόλευκους» που βρέθηκαν στο 24-19 και η Σκοτ τελείωσε το σετ με 25-20, για το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, εκτός από τη «μουδιασμένη», η συνέχεια ανήκε στον Ολυμπιακό. Από το 1-3 του ΠΑΟΚ ο Θρύλος πήγε στο 5-3 και εν συνεχεία στο 8-4. Η Χίπε ήταν αποτελεσματική στην επίθεση, η Γιώτη πήρε άσσο και το σκορ έφτασε στο 17-10. Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να αντιδράσει, η διαφορά συνεχώς μεγάλωνε και πήγε στο +8 (20-12) και στο +9 (22-13). Τα κορίτσια της ομάδας της Θεσσαλονίκης πλησίασε στους 5, μειώνοντας σε 22-17, αλλά με την Χριστοδούλου, την Χίπε και ένα λάθος των «ασπρόμαυρων», το σετ κατέληξε ξανά σε «ερυθρόλευκα» χέρια με 25-18.

Ανεπίτρεπτη χαλάρωση και… ισοπαλία
Με το σκορ στο 2-0 σετ, οι «ερυθρόλευκες» χαλάρωσαν, απώλεσαν τη συγκέντρωσή τους. Έτσι ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε, βελτίωσε το μπλοκ του, άρχισε να παίρνει λύσεις από όλες τις θέσεις και έχτισε μια διαφορά. Από το 5-9 το σκορ έφτασε στο 7-17, ο Ολυμπιακός έκανε σωρεία λαθών και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πάει το σετ στις «ασπρόμαυρες» με 25-10. Κάτι που δεν άλλαξε ούτε στο τέταρτο σετ. Θεωρητικά θα έπρεπε να βγάλουν αντίδραση οι «ερυθρόλευκες». Όμως αυτό δεν συνέβη.

Όπως εξελίχθηκε το τρίτο σετ, ανάλογο ήταν το σκηνικό και στο τέταρτο σετ. Η ομάδα του ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα, ο Ολυμπιακός μείωσε, έφτανε κοντά, αλλά ως εκεί. Από το 9-11 το σκορ πήγε στο 14-15, οι «ασπρόμαυρες» άντεξαν στην πίεση, αλλά με το μπλοκ της Γιώτα ισοφάρισαν για πρώτη φορά σε 20-20. Σε εκείνο το σημείο τα λάθη ήταν καθοριστικά και πάλι, με αποτέλεσμα το σετ να πάει στον ΠΑΟΚ με 25-21 για το 2-2 στα σετ.

Θρύλος είσαι και το έδειξες!

Στη ρώσικη ρουλέτα του τάι μπρέικ η καρδιά του πρωταθλητή «μίλησε»! Ο Ολυμπιακός έκανε εντυπωσιακή εκκίνηση και προηγήθηκε με 4-0. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, μείωσε σε 5-3, όμως το σκορ μεγάλωσε ξανά με την Χίπε να κάνει το 7-4! Κομβικές οι Κλάριτς και Σκοτ σε εκείνο το σημείο, με τις «ερυθρόλευκες» να φτάνουν στο 9-4 και λίγο μετά στο 11-6. Χίπε και Σκοτ έφεραν τον Ολυμπιακό σε ματς μπολ, με το σκορ στο 14-9. Η Αμερικανίδα ακραία πήρε και την τελευταία επίθεση και με χτύπημα πάιπ διαμόρφωσε το 15-9 και χάρισε τη νίκη στις πρωταθλήτριες με 3-2 σετ.

Τα σετ: 25-20 (26’), 25-18 (25’), 10-25 (20’), 21-25 (30’)