Ετσι δεν πάει πουθενά

Συντριβή για τον Ολυμπιακό στο Ούντεν απέναντι στη Αιντχόφεν με το βαρύ 4-0.  Για 65 λεπτά, οι Πειραιώτες ήταν αρκετά καλοί, αν και οι ευκαιρίες των Ολλανδών στο πρώτο ημίχρονο προήλθαν απο παιδικά λάθη των “Ερυθρόλευκων”,αλλά απο κει και πέρα ,η ομάδα του Μαρτίνς κατέρρευσε και γνώρισε τη συντριβή.

Ο Μαρτίνς ξεκίνησε με τερματοφύλακα τον Γιαννιώτη, ενώ από δεξιά προς αριστερά είχαμε τους Ομάρ-Μιράντα-Βούκοβιτς και Τσιμίκα.  Mπουχαλάκης-Καμαρά στα χαφ, Ποντένσε- Βρουσάι στα φτερά ,δεξιά και αριστερά αντίστοιχα και τον Φορτούνη πίσω από τον Γκερέρο.

Οι Ολλανδοί ,στα πρώτα λεπτά είχαν κατοχή της μπάλας ,αλλά ουσιαστικά μέχρι το 30 το ματς θύμιζε πιο πολύ παρτίδα σκάκι με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται στο κέντρο πιέζοντας ψηλά  και προσπαθώντας να κάνουν γρήγορο τρανζίσιον.  Ο Ολυμπιακός είχε τον Ποντένσε σε καλή κατάσταση, αλλά κάποιες φορές έβγαζε νεύρα στο παιχνίδι όταν δεν του έβγαιναν οι φάσεις.

Δεν απέφυγε τα αβίαστα λάθη

Τα αβίαστα  λάθη που έχουν κάνει την εμφάνιση τους ουκ ολίγες  φορές έκαναν και πάλι την εμφάνιση τους ,αλλά ο Γιαννιώτης ήταν εκεί.  Στο 31, απο το λάθος γύρισμα του Φορτούνη προς τα πίσω, ο Παρέιρα πήρε τη μπάλα, πλάσαρε, αλλά ο κίπερ του Ολυμπιακού με το δεξί χέρι  ενστικτωδώς έδιωξε.

Τέσσερα λεπτά αργότερα από λάθος του Μιράντα , η μπάλα έφτασε στον Μάλεν αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Κάπως έτσι έκλεισε το ημίχρονο χωρίς άλλες συγκινήσεις, με τον Ολυμπιακό να δημιουργεί οσμή ευκαιρίας με το σουτ του Βρουσάι από πάσα του Ποντένσε που βρήκε σε σώματα.

Δοκάρι ο Βούκοβιτς!

Στο β ημίχρονο, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και στο 47, ο Φορτούνης “έσπασε”  τη μπάλα στον Γκερέρο ,το σουτ που έκανε όμως ο Ισπανός έφυγε άουτ, ενώ στο 49 από κόρνερ , ο Βούκοβιτς έπιασε κεφαλιά αλλά η μπάλα “χτύπησε” στο οριζόντιο δοκάρι.

“Απάντησε” με φάσεις και γκολ η Αιντχόφεν

Ο Μαρτίνς έβαλε Καρίμ και Λάζαρο αντί Βρουσάι και Γκερέρο στο 61, ένα λεπτό νωρίτερα, ο Γιαννιώτης είχε πεί όχι όταν σε προσπάθεια των Ολλανδών,η μπάλα κόντραρε στον Μιράντα αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού κράτησε το μηδέν.

Στο 64,  ο Μπεργκβάιν  ως άλλος Γιουσέιν Μπόλτ “άνοιξε” τη μπάλα από τα αριστερά, ξέφυγε απο Ομάρ και Μιράντα , ο Γιαννιώτης έκλεισε το οπτικό πεδίο  του Ολλανδού ,η μπάλα έφυγε άουτ..

Και κάπου εκεί ξεκίνησε το τσουνάμι από γκολ… Πρώτα στο 68, ο Ποντένσε ουσιαστικά έχασε τη μπάλα στο αριστερό άκρο της άμυνας , αλλά δεν γύρισε καν να μαρκάρει, ο Περέιρο έκανε σέντρα και ο Ντε Γιονγκ με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Τρία λεπτά μετά  και πάλι απο το αριστερό άκρο της άμυνας -που ήταν απών αμυντικά -ο Τέζε έκανε σέντρα και πάλι ο Ντε Γιονγκ επιβλητικά έκανε το 2-0 με κεφαλιά.

Λίγα λεπτά αργότερα οι Σισέ, Χατζισαφί, Πάρντο και Φετφατζίδης πήραν τις θέσεις των Βούκοβιτς, Μπουχαλάκη, Ποντένσε, Φορτούνη, αλλά τα αμυντικά χάλια του Ολυμπιακού ήταν όλο και χειρότερα, έστω και αν ο Χριστοδουλόπουλος έχασε μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του να περνάει άουτ .

Η άμυνα των Πειραιωτών συνέχιζε να  θυμίζει ελβετικό τυρί  και στο  76 απο κόρνερ που εκτελέστηκε, σε δεύτερο χρόνο , ο Σβάαμπ  έκανε το 3-0 με κεφαλιά ,ενώ  στο 79, ο Μάλεν εξέθεσε τον Σισέ  τον οποίο κέρδισε στο σπριντ και εύκολα νίκησε τον Γιαννιώτη  για το 4-0.

Μάλιστα, η Αιντχόφεν θα μπορούσε να είχε πετύχει και πέμπτο γκολ  αλλά η κεφαλιά που έγινε από τον Μπεργκβιν ,η μπάλα βρήκε το δοκάρι…