ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Έτρεξε» με 101 για τα ημιτελικά

Μια ακόμα 100άρα για τις κοπέλες του Ολυμπιακού τη φετινή σεζόν. Έτσι, με πανηγυρικό τρόπο πέρασαν στα ημιτελικά, επικρατώντας 101-61 της Νίκης Λευκάδας. «Έτρεξε» με 101 για τα ημιτελικά.

Η ομάδα του Ζίμπαρτς είχε πέντε παίκτριες με +10 πόντους, με τις Σταμολάμπρου και Βίτολα να ξεχωρίζουν με 16 και την Δίελα να ακολουθεί με 14. Πλέον, τα κορίτσια του Θρύλου ρίχνουν όλο το βάρος στην προετοιμασία για τον ημιτελικό του Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό (8/4).

Τρίποντη «εκτέλεση»

Οι «ερυθρόλευκες» έκαναν αυτό που ξέρουν. Μετά από ένα νωθρό 3′ στο ματς με τη Νίκη Λευκάδας, με το σκορ στο 4-7, πάτησαν… γκάζι. Τέσσερα σερί εύστοχα τρίποντα από Σταμολάμπρου, Τόλφρι, Δίελα και Σπυριδοπούλου και ένα καλάθι της Βίτολα σηματοδότησαν το σερί 14-0 για το 18-7 στο 6′. Η Βίτολα με δύο βολές ανέβασε το σκορ στο 23-9, με τις φιλοξενούμενες να μειώνουν σε 23-13 στο 8′. Εκεί, όμως, ένα ακόμα 9-0 από τις κοπέλες του Ζίμπαρτς με Σταμολάμπρου, Δίελα (δίποντο και δύο βολές) και τρίποντο της Τόλφρι, διαμόρφωσαν το 32-13 της πρώτης περιόδου.

Μεγάλη χαλάρωση

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε και οι «ερυθρόλευκες» πιάστηκαν στον… ύπνο. Μέσα σε περίπου δύο λεπτά, η Νίκη Λευκάδας έκανε δικό της σερί 7-0, μειώνοντας σε 32-20. Χρειάστηκε να περάσουν 130 δευτερόλεπτο για να σκοράρει για πρώτη φορά ο Ολυμπιακός, με την Χάμπλιν (34-20). Η άμυνα δεν λειτουργούσε όπως στην πρώτο περίοδο. Το επί μέρους σκορ για τις φιλοξενούμενες έφτασε στο 12-4 μέσα σε 3′ και μείωσαν σε 36-25 με το τρίποντο της Γιάνγκ. Μετά το 15′ ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξαναβρεί ρυθμό. Με σερί 7-0 με πέντε πόντους της Πλουφ βρέθηκε στο +18, 43-25, στο 16′. Η Αλεξανδρή με δίποντο έφερε τη διαφορά στο +19 ξανά, 46-27. Με τη νίκη να μειώνει με δικό της 5-0 στο τέλος, για το 46-32 του ημιχρόνου.

Λάθη και κλεψίματα

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε επί μέρους σκορ 24-17. Αυτό ήρθε ξεκάθαρα λόγω της ποιότητας της ομάδας του Ολυμπιακού. Διότι σε αυτή την περίοδο τα λάθη ήταν 8 για το Θρύλο και 10 για τη Νίκη. Παράλληλα, 6 κλεψίματα για τις «ερυθρόλευκες» και 7 για τις νησιώτισσες. Το σκορ ήταν χαμηλό ως το 24′. Επί μέρους 7-7 και 53-39. Ένα σερί 6-0 για τον Ολυμπιακό με Σταμολάμπρου και Τόλφρι οδήγησε στο +20 (59-39) στο 26′. Η ομάδα της Λευκάδας «απάντησε» και μείωσε σε 59-44 στο 27′. Οι «ερυθρόλευκες» βρήκαν ορισμένους εύκολους πόντους και προηγήθηκαν ξανά με +20 (68-48) με την Βίτολα, η Ντάλα μείωσε σε 68-49, με την Αλεξανδρή να διαμορφώνει το 70-49.

Κυριαρχικές

Το πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου ανήκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό. Οι κοπέλες του Θρύλου με εξαιρετική άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, έκαναν σερί 15-0. Έτσι, το 70-49 έγινε 85-49 με το δίποντο της Χάμπλιν (35′). Η Τσαβόνι πέτυχε τον πρώτο πόντο της νίκης από τη γραμμή των βολών (85-50). Οι «ερυθρόλευκες», όμως, είχαν βρει ρυθμό και στην επίθεση και δεν χαλάρωσαν. Νέο δίποντο της Χάμπλιν για το +36 (89-53) στο 36′. Η άμυνα ήταν εξαιρετική, η διάθεση των κοριτσιών του Ολυμπιακού μεγάλη. Με το προβάδισμά τους να αυξάνεται. Με πέντε σερί πόντους της Δίελα η διαφορά πήγε στο +40 (97-57) στο 38′. Η Βαμβακά στα 19” με δίποντο έφερε μια ακόμα 100άρα για το Θρύλο με την Χασάπη να πετυχαίνει το τελικό 101-61. «Έτρεξε» με 101 για τα ημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 32-13, 46-32, 70-49, 101-61.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε και τα στατιστικά του ματς.