Έτρεχε με 100άρα

Την 100η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών πανηγύρισε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» διέσυραν τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου με 104-46, έκαναν το 3/3 την φετινή σεζόν με την Εβίνα Σταμάτη να πετυχαίνει 16 πόντους ενώ την ακολούθησε η Τζάκι Γέμελος με 14.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με τις Σταμολάμπρου, Τόμας, Γέμελος, Σωτηρίου και Γκρέιβς, με τις «ερυθρόλευκες» να προηγούνται με 7-6 έπειτα από τρίποντο της Σωτηρίου. Η Γκρέιβς μετά από επιθετικό ριμπάουντ και η Γέμελος με δύο τρίποντα έφεραν το ματς στο 15-8. Ένα ακόμα σουτ από τα 6,75μ από την Σωτηρίου έδωσε αέρα 10 πόντων στον Ολυμπιακό (18-8), με τον Κρόνο να απαντάει με ένα δικό του σερί και το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 20-14. Με την επιστροφή στο παρκέ η Σταμάτη πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 27-16, με την αρχηγό του Θρύλου να «εκτελεί» από τα 6,75μ και στην επόμενη φάση για το +14. Οι γηπεδούχες κυριαρχούσαν στο παρκέ, η Γκρέιβς κατέβασε ένα ακόμα επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε για το 34-20, με την Σταμάτη και πάλι να φέρνει την διαφορά στους 16 (36-20). Η άμυνα λειτούργησε καλά στη συνέχεια και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πάει το σκορ στο 40-20, με την αρχηγό να εκτελεί και πάλι από τα 6,75μ για το 43-23. Το ημίχρονο έληξε στο 50-28 με τρίποντο της Σταμολάμπρου στην τελευταία επίθεση των «ερυθρόλευκων».

ΝΕΑ ΚΑΤΟΣΤΑΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΡΥΛΟ

Ο Ολυμπιακός δεν δέχθηκε καλάθι στα τρία πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και σιγά σιγά ανέβασε κι άλλο την διαφορά. Το τρίποντο της Κοσμά έστειλε το ματς στο 59-30 και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο η Τόμας προσέφερε προβάδισμα 32 πόντων στον Θρύλο. Η Αμερικανίδα γκαρντ έκανε και το 65-30, με τις αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας να δίνουν παράσταση σε αυτό το διάστημα, κλέβοντας μπάλες και φτάνοντας το ματς στο 73-33. Η Νικολοπούλου και η Κοσμά πέτυχαν από ένα τρίποντο για να κλείσει η περίοδο στο 82-38. Ο Θρύλος δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, η Σταμολάμπρου με την Παυλοπούλου πέτυχαν τους επόμενους πόντους με το ματς να φτάνει στο 91-43. Η Γκρέιβς πρόσθεσε πόντους από το «ζωγραφιστό», η Γέμελος και η Σταμολάμπρου σκόραραν από την πλευρά τους για να πετύχει το 101-46 η Παυλοπούλου με λέι απ, με το 104-46 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 50-28, 82-38, 104-46

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 12 (4/4 τρ., 3 ασ.), Σταμάτη 16 (4/7 τρ.), Αυτζή, Παυλοπούλου 6 (2/3 διπ., 4 ασ.), Νικολοπούλου 7 (1/3 τρ. 5 ριμπ.), Σωτηρίου 8 (2/4 δίπ.), Γκρέιβς 7 (11 ρίμπ.), Γέμελος 14 (4/8 τρ., 6 ασ.), Γιουρτσένκοβα 9 (2/3 δίπ., 9 ρίμ.), Κοσμά 13 (3/3 τρ., 7 ρίμπ.), Σταμολάμπρου 12 (3/3 δίπ., 4 ασ.), Σπυριδοπούλου.

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Ρουμπελάκης): Τζανετάτου 2, Μποσγανά 9, Τσαγκαροπούλου, Τσιάδη 7, Κασάπογλου 9 (1), Τσιχλάκη, Τζανέτου 2, Γρηγοροπούλου 1, Γασπαράτου 3 (1), Κάμπελ 11, Ροντινέλι 2, Τσούχλη.