Έστω και δύσκολα πέρασε από το Λαύριο

Παραλίγο γκέλα στο Λαύριο για τον Ολυμπιακό που πήρε έστω και δύσκολα την νίκη με 76-81  χάρη σε ένα καλάθι και βολές του Γουέμπερ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς. Έτσι ο Θρύλος συνέχισε την νικηφόρα πορεία του στο Ελληνικό πρωτάθλημα και στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι τελικό απέναντι στην Αρμάνι.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ «ζεστές» το παιχνίδι, με το σκορ να πηγαίνει ψηλά, αλλά καμία από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει. Έτσι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τις βρήκε στο 22-22. Με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου το Λαύριο βρήκε λύσεις και βρέθηκε στο +8 με 32-24, με τον Κακλαμανάκη να βάζει δύσκολα στην «ερυθρόλευκη» άμυνα. Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού είχε όνοματεπώνυμο και λεγόταν Μπριαντέ Γουέμπερ. Ο Αμερικανός με δικές του ενέργειες έδωσε λύσεις στην ομάδα του και έτσι οι Πειραιώτες βρέθηκαν και πάλι μπροστά με 37-38. Παρόλα αυτά τα τελευταία δύο λεπτά του ημιχρόνου ανήκαν στο Λαύριο, με τους γηπεδούχους να κλείνουν τελικά το ημίχρονο στο 44-40.

Το Λαύριο μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους παίκτες του Χρήστου Σερέλη να φτάνει στο +7 (51-46). Ο Πρίντεζης με 6 σερί πόντους μείωσε στον πόντο (51-50), ενώ και ο Γκος βρήκε λύσεις, με τον Ολυμπιακό να περνάει και πάλι μπροστά με 57-58. Ο Σπανούλης με τρίποντο έκανε το 57-61, όμως το Λαύριο επέστρεψε και πάλι για το 61-61. Παρόλα αυτά «Πρι» και «Kill Bill» δήλωσαν και πάλι «παρών», κλείνοτνας το δεκάλεπτο στο 61-65. Χαραλαμπόπουλος και Κακλαμανάκης έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στο Λαύριο (66-65), όμως ο Πρίντεζης ήταν και πάλι εκεί για τον Ολυμπιακό (66-67). Ο Σπανούλης πήρε την σκυτάλη από την υπαρχηγό και το σκορ έγινε 68-72, όμως ο Λούντζης στη συνέχεια με ένα δύσκολο τρίποντο έφερε την ομάδα του στον πόντο (73-74). Ο Μιλόσεβιτς έβαλε και πάλι μπροστά το Λαύριο (75-74) στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, όμως ο Πρίντεζης έφερε το παιχνίδι στο «Χ» (75-75). Ο Γουέμπερ έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό (75-77) και στην συνέχεια με μια βολή έκανε το 76-78. Ο Κουζέλογλου ήταν άστοχος σε λέι απ, ο Μιλουτίνοφ και ο Γκος ευστόχησαν σε 3 βολές και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη μέσα στο Λαύριο με 76-81.

Δεκάλεπτα: 22-22, 44-40, 61-65, 76-81.