ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ερυθρόλευκος θρίαμβος στο ντέρμπι

Στα ντέρμπι μετράει πολύ η θέληση. Ποιος θέλει περισσότερο τη νίκη! Αυτός ήταν απόψε ο Ολυμπιακός, στο ματς της πρεμιέρας του δευτέρου γύρου κόντρα στην ΑΕΚ, στο κλειστό της Ηλιούπολης. Οι πρωταθλητές είχαν περισσότερες λύσεις, πήγαν το ματς στην άμυνα και επικράτησαν 22-20. Ένα αποτέλεσμα που άλλαξε την κατάσταση στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Θρύλος μετά τη νίκη του, ανέβηκε μόνος στην πρώτη θέση. Μιας και προσπέρασε την ΑΕΚ. Ερυθρόλευκος θρίαμβος στο ντέρμπι.

Οι άμυνες έκριναν το ντέρμπι

Το μεγάλο ντέρμπι είχε τις άμυνες και τους τερματοφύλακες στην πρώτη… γραμμή. Διότι ο στόχος της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο είχε άμεση σχέση με το αποτέλεσμα του ματς. Έτσι οι πρωταθλητές στο 6′ κατάφεραν, με σερί 3-0 από Νιοκάς, Παπαβασίλη και Μοντόρο, να προηγηθούν 3-1. Επιπλέον, ο Γάλλος συνέχισε να σκοράρει (4-3 στο 7′, 7-5 στο 16′ και 8-6 στο 18′).

Αν και απέκτησε δύο γκολ διαφορά, ο Ολυμπιακός δεν την κράτησε. Καθώς η ΑΕΚ ισοφάρισε 8-8 στο 22′, ενώ στο 28′ πέρασε μπροστά με 10-9. Όμως, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τα τέρματα του Παπαβασίλη και του Μιχαηλίδη. Άρα, στα μισά του ματς ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά 11-10. Με τον Νιοκάς να τραυματίζεται λίγο πριν το φινάλε από βίαιο φάουλ παίκτη της ΑΕΚ και να αποχωρεί. Ο Γάλλος μετέβη στο νοσοκομείο για εξετάσεις.

Ερυθρόλευκος θρίαμβος

Το πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου ανήκε ολοκληρωτικά στους πρωταθλητές. Καθώς με τα γκολ των Παπαβασίλη, Γκρατζάν, Βέμπερ και Μοντόρο βρέθηκαν στο +4 (15-11) στο 39′. Η ΑΕΚ έβρισκε τρόπο, μέσα από την σκληρή της άμυνα, να πλησιάζει στο σκορ. Όπως έγινε στο 41′ για το 15-13. Όμως, εκεί οι Δομπρής και Οστρούτσκο διέσπασαν την άμυνα των «κιτρινόμαυρων» και στο 44′ έφεραν τον Ολυμπιακό ξανά στο +4 (17-13). Καθώς ο Γκράτζαν σκόραρε ξανά στο 47′, ο Θρύλος κράτησε το +3 (18-15). Αλλά η ΑΕΚ για μια ακόμη φορά ισοφάρισε το ματς σε 18-18 στο 51′.

Το προβάδισμά της, ωστόσο, κράτησε μόλις 45 δευτερόλεπτα. Διότι ο Μοντόρο σκόραρε για το 19-18. Άλλα δύο γκολ από Παπαβασίλη και Βέμπερ με πέναλτι. Το αποτέλεσμα ήταν ο Ολυμπιακός να φτάσει στο +3 και πάλι (21-18) στο 54′. Επιπλέον, ο Γκράτζαν στο 59:15 πέτυχε το τελευταίο γκολ του Θρύλου, για το 22-19, «κλειδώνοντας» τη νίκη. Ερυθρόλευκος θρίαμβος στο ντέρμπι.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-4, 6-5, 8-7, 9-8, 11-10 (ημιχ.) 13-11, 15-12, 17-14, 18-17, 21-18, 22-20.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ν. Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 4, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 5, Κανδύλας, Μπάγιος, Δομπρής 1, Βέμπερ 2, Πασσιάς, Μοντόρο 3, Λιόλιος, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 2, Γκράτζαν 4, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ.

ΑΕΚ (Αλ. Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 2, Τικ 1, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 6, Νικολαΐδης, Αλμέιδα 3, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου, Λιάπης, Άρσιτς, Σόκολιτς 1, Τσιτομπί, Ρογκούλσκι 3, Λέμος 2, Κεδέρης.

Διαιτητές: Κινατζίδης – Φωτακίδης, Κόκκινες: 10′ Καραμπουρνιώτης (επικίνδυνο παιχνίδι – δεν κρατήθηκε δελτίο), 60′ Βέμπερ (παρεμπόδιση ρίψης – δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 1/1-3/3.