Ερυθρόλευκο τρίποντο στο… ρελαντί!

Ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας και νίκησε εύκολα με 3-0 σετ (25-13, 25-11, 25-20).

Μία ώρα και δύο λεπτά χρειάστηκε η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη για να φτάσει στη δεύτερη της νίκη, σε ισάριθμες αγωνιστικές, στην Volley League. Μετά το πέρασμα από την Κηφισιά, ο Ολυμπιακός νίκησε και στο πρώτο εντός έδρας ματς του, με αντίπαλο την ομάδα του Φιλίππου Βέροιας. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν συνάντησαν πρόβλημα κι αυτό φάνηκε από την αρχή του ματς ως το τέλος. Εξάλλου, η εικόνα στα δύο πρώτα σετ επιβεβαιώνει ξεκάθαρα ποιος ήταν το… αφεντικό στην αναμέτρηση.

Στο πρώτο σετ οι παίκτες του Καζάζη μπήκαν δυνατά. Το προβάδισμά τους ήταν αρχικά 5-1 και μετά 9-4, για να φτάσει στο 13-4. Ο Όκολιτς ήταν κυρίαρχος πάνω στο φιλέ, ο Μιγιαΐλοβιτς τελείωνε τις φάσεις, ενώ και ο Βουλκίδης είχε το πάνω… χέρι. Το σκορ, λοιπόν, όλο και μεγάλωνε και από το 18-11 έφτασε στο 20-11. Με τους Φρομ και Μιγιαΐλοβιτς να παίρνουν τους δύο τελευταίους πόντους, ο Ολυμπιακός έφτασε ωραία και άνετα στην κατάκτηση του πρώτου σετ, το οποίο κατέκτησε με 25-13 σε 19 λεπτά.

Η εικόνα του ματς ήταν ανάλογη και στο δεύτερο σετ. Δηλαδή οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν και πάλι σοβαρότητα και αποφασιστικότητα για να τελειώσουν το ματς και μην μπλέξουν. Το δεύτερο σετ, λοιπόν, ήταν ανάλογο. Μετά το αρχικό 3-3, ο Βουλκίδης το πήρε πάνω του. Με δύο δικούς του άσους το προβάδισμα πήγε στο 7-3, ο Φρομ ήταν εξαιρετικός από την πίσω ζώνη, αλλά και πάνω στο φιλέ οι παίκτες του Ολυμπιακού ιδιαίτερα αποτελεσματικοί. Έτσι το σκορ όλο και ανέβαινε για να πάει στο 16-7 και στο 18-8! Ο Φίλιππος Βέροιας δεν είχε… απαντήσεις, η ανωτερότητα του Θρύλου ήταν αδιαμφισβήτητη και το σετ είχε ήδη πάει σε «ερυθρόλευκα» χέρια. Ένα σερβίς στο φιλέ και το μπλοκ από τον Όκολιτς έδωσαν στον Ολυμπιακό και το δεύτερο σετ. Μέσα σε 19 λεπτά με 25-11 και το 2-0 ήταν γεγονός.

Μετά από δύο νικηφόρα σετ, με άνεση, ήταν λογικό να πέσει λίγο ο ρυθμός για τους παίκτες του Ολυμπιακού. Όμως αυτό δεν σημαίνει σε κανένα σημείο πώς η ομάδα της Βέροιας μπορούσε να αποτρέψει την «καθαρή» ήττα με 3-0 σετ. Το μοναδικό που άλλαξε ήταν η εικόνα της αναμέτρησης. Με τον Φοίνικα να είναι λίγο πιο ανταγωνιστικός. Όμως το ζητούμενο είναι πώς η ανωτερότητα του Θρύλου ήταν φανερά. Ο Βουλκίδης ήταν σταθερή αξία στην επίθεση, το ίδιο και ο Όκολιτς με τους δύο κεντρικούς του Ολυμπιακού να μετρούν 12/14 επιθέσεις! Αποτέλεσμα, το σετ να έχει την ίδια εικόνα. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σταθερά το προβάδισμα και δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα να το κατακτήσουν με 25-20, για να κάνουν το «δύο στα δύο» στη φετινή Volley League.

Τα σετ: 25-13 (19’), 25-11 (19’), 25-20 (24’)

1ο σετ: 8-4, 16-7, 21-12, 25-13

2ο σετ: 8-3, 16-7, 21-9, 25-11

3ο σετ: 8-5, 16-13, 21-16, 25-20

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 10 άσσοι, 34 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Φιλίππου Βέροιας προήλθαν: 2 άσσοι, 26 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 10 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Καζάζης): Φρομ 8 (6/9 επ., 2 άσσοι. 60%υπ.-40%αρ.), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Μιγιαΐλιβιτς 10 (7/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43%υπ.-43%αρ.), Έγκλεσκαλνς 9 (8/13 επ., 1 άσσος), Βουλκίδης 12 (5/7 επ., 4 άσσος, 3 μπλοκ), Όκολιτς 10 (7/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 89%υπ.-56%αρ.), Χαραλαμπίδης 3 (3 μπλοκ), Κασαμπαλής, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης 1 (1/1 επ.), Τζιάβρας (λ), Στράτος, Δροδοκίδης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκ. Τζιουμάκας): Μπίσετ 7 (5/7επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Προύσαλης, Τζιουμάκας Στέλιος 3 (3/15επ., 26%υπ., 11%αρ.), Γάτσης 6 (2/3επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Τζιουμάκας Γιώργος 12 (10/23επ., 2 μπλοκ), Στουντζίνσκι 6 (6/14επ., 25%υπ., 12%αρ.) / Μπουράκης (λ.  31%υπ., 31%αρ.), Μπουτόπουλος λ. (50%υπ., 50%αρ.), Μπότσης, Γραμμενούδης, Μιχελάκης.