ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ερυθρόλευκο «πάρτι» με τον ΠΑΟ

Λοιπόν το ματς του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟ, για το 51ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων ήταν ντέρμπι στα… χαρτιά! Μιας και στο παρκέ, αυτό δεν φάνηκε σε κανένα σημείο! Διότι ο Θρύλος επέβαλλε το ρυθμό του από το πρώτο λεπτό. Ειδικότερα, χάρη στην ευστοχία στα τρίποντα. Ειδικότερα προηγήθηκε ακόμα και με +29 (25′). Για να επικρατήσει τελικά με 86-61. Το αποτέλεσμα ήταν πώς ουσιαστικά «καπάρωσε» την πρώτη θέση στον Α’ όμιλο. Ερυθρόλευκο «πάρτι» με τον ΠΑΟ.

Ερυθρόλευκο «πάρτι»

Αξίζει να σημειωθεί πώς ο Ολυμπιακός μπήκε εξαιρετικά στο ματς. Έτσι με τρίποντα από Αμπόση και Ροζακέα (2) έκανε το 9-0 (3′). Αν και ο ΠΑΟ μείωσε σε 11-7 (4′), ο Ροζακέας ήταν ιδιαίτερα εύστοχος από μακριά, για να πάει ο Θρύλος στο +10 (17-7)! Εξάλλου, οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν μια διαφορά 7 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια, οι «πράσινοι» μείωσαν ξανά στους 5 (30-25, 15′). Ωστόσο, στα τελευταία 5:30 του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός έκανε επί μέρους 16-2 για να προηγηθεί με +19 στα 24”! Καθώς έκανε σερί 12-0 και το 34-27 έγινε 46-27!

Έκανε… πλάκα στον ΠΑΟ!

Βέβαια ό,τι έγινε στο πρώτο ημίχρονο, είχε και συνέχεια στο τρίτο δεκάλεπτο! Μιας και οι παίκτες του Γιώργου Παντελάκη θέλησαν να… τελειώσουν το ματς! Όπως και έκαναν. Καταρχάς, με επί μέρους 14-4 βρέθηκαν στο +28 (60-32) με τον Αμπόση (25′). Για να πάει η διαφορά ως το +29 (62-33) με τον Ροζακέα! Ωστόσο, το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός ήταν να κατεβάσει τη διαφορά στους 25 πόντους, στο τέλος της 3ης περιόδου. Όπως ήταν λογικό, στο τελευταίο δεκάλεπτο έπεσε ο ρυθμός. Αλλά ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο. Για να κάνει το παιχνίδι του, μιας και το προβάδισμά του ήταν στις παρυφές των 30 πόντων. Όπως έγινε και με το 84-56 (38′). Για να λήξει 86-61 το ματς για τη 2η αγωνιστική των ομίλων. Ερυθρόλευκο «πάρτι» με τον ΠΑΟ.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 46-28, 71-46, 86-61.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.