«Ερυθρόλευκο» πάρτι με καλεσμένη τη Μπάγερν

Απόρθητο «κάστρο» το ΣΕΦ. Ο εξαιρετικός Ολυμπιακός πέτυχε άλλη μια νίκη στην έδρα του, 83-60, συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί του που πλέον φτάνει στο 8-0 στο «σπίτι» του. Το κατάλαβαν πολύ καλά οι Βαυαροί. «Ερυθρόλευκο» πάρτι με καλεσμένη τη Μπάγερν. Ρεκόρ ευστοχίας εντός έδρας στα δίποντα με 75,8%.

Καταιγιστική εκκίνηση

Η αρχή είναι το… άλφα και το ωμέγα σε ένα ματς. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ δυνατά. Κράτησα τη γερμανική ομάδα χωρίς σκορ στα πρώτα 4 λεπτά. Δείγμα της άριστης αμυντικής λειτουργίας. Την ίδια στιγμή, εξαιρετική δουλειά και στην επίθεση. Δέκα πόντοι και το σκορ 10-0 με Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ να έχουν από 4. Η γερμανική ομάδα πέτυχε τους πρώτους της πόντους μετά από 5:02 με τρίποντο του Γιάραμαζ που πέτυχε άλλο ένα μετά από λίγο. Αλλά η διαφορά είχε προλάβει να ανέβει στο +12 (15-3) με Ντόρσεϊ και γκολ-φάουλ του Βεζένκοφ. Ο τελευταίος ήταν «καυτός» και έκανε το 20-8 (9π.) στο 8′. Ο Μάρτιν μπήκε στο ματς κι έκανε πάρτι στη ρακέτα με 6π., οδηγώντας τον Ολυμπιακό στο 26-10 στο τέλος της περιόδου.

Ασταμάτητος και προσηλωμένος

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν προσήλωση στο πλάνο. Δεν εκτελούσαν τρίποντα, αλλά είχαν στοχεύσει στο παιχνίδι από μέσα. Με αποτέλεσμα να βρίσκουν λύσεις. Παρότι ο Τόμας πέτυχε πέντε σερί πόντους στην αρχή της δεύτερης περιόδου, η «απάντηση του Ολυμπιακό ήταν αν μη τι άλλο εξαιρετική. Διάβασμα της άμυνας της Μπάγερν και «εκτέλεση» από τον ελεύθερο παίκτη. Με τη διαφορά να φτάνει στο +18 (35-17) με τον Λαρεντζάκη στο 13′. Λίγο μετά, στο 16′ ξεπέρασε τους 20 (41-19) με τον Φαλ. Οι Βαυαροί πήραν πόντους από τον Λούτσιτς, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν καθαρό μυαλό, συνέχισαν να σκοράρουν από μέσα και με τον Φαλ έκλεισαν το ημίχρονο με +25 (49-24) και ευστοχία στα δίποντα 83,3% (20/24).

Γλέντι με τους Βαυαρούς

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με το πόστερ κάρφωμα του Φαλ (51-27). Η άμυνα του Ολυμπιακού συνέχισε να είναι εξαιρετική. Αλλά ήταν λογικό. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν εξαιρετική ψυχολογία. Την ίδια στιγμή, έκαναν σερί 11-0. Ο Ντόρσεϊ έφερε το νταμπλ σκορ (62-31) στο 27′ και με το πρώτο τους τρίποντο στο ματς, από τον Λαρεντζάκη, έφτασαν τη διαφορά στους 34 πόντους (65-31) στο 28′. Μικρό σερί 6-0 της Μπάγερν και η περίοδος έκλεισε στο 65-37 με το τρίποντο του Ρίβερς.

Προσοχή στα «κενά» διαστήματα

Ο «καυτός» Λαρεντζάκης άρχισε την τελευταία περίοδο με δύο τρίποντα (3/3) και η διαφορά ξανά στους 34 (71-37) στο 32′. Ήταν λογικό να έχει χαλαρώσει λίγο η άμυνα του Ολυμπιακού με τον Χάντερ να σκοράρει δυο φορές από το ζωγραφιστό. Ο Βεζένκοφ ευστόχησε επίσης από το τρίποντο (74-41) και τη διαφορά να είναι στους 33 πόντους στο 33′. Εκεί, όμως, υπήρξε μια χαλάρωση. Υπήρξε ένα κενό διάστημα. Αυτό δεν πρέπει να γίνεται.Έμεινε χωρίς σκορ για 4:25 και χωρίς εύστοχο σουτ εντός παιδιάς για 5:10. Η Μπάγερν έκανε σερί 15-0 και μείωσε 75-56. Στο φινάλε με τα τρίποντα του Μακ Κίσικ και του Λαρεντζάκη η διαφορά ξεπέρασε ξανά τους 20 (81-58), για να ολοκληρωθεί το ματς 83-60 με τον Σλούκα. «Ερυθρόλευκο» πάρτι με καλεσμένη τη Μπάγερν.

Τα δεκάλεπτα: 26-10,  49-24, 65-37, 83-60.