Ερυθρόλευκο «εξπρές» εκτός έδρας

Ο φετινός Ολυμπιακός είναι ομάδα με τρομερό dna. Μακριά από το ΣΕΦ οι «ερυθρόλευκοι» έχουν το απόλυτο. Ασταμάτητοι, έκαναν το 4/4 εκτός έδρας νικώντας 82-71 την Μπάγερν στο Μόναχο. Ερυθρόλευκο «εξπρές» εκτός έδρας.

Ο σούπερ Βεζένκοφ έκανε ένα ακόμη εκπληκτικό ματς (20π., 13ρ., 4ασ.), ενώ είχε μεγάλη βοήθεια από τον Φαλ (16π., 3ασ.) και τον Γουόκαπ με 9 πόντους, 7 ασίστ και 6 κλεψίματα. Αν προσθέσουμε και τον Σλούκα που ήταν σταθερός (14π.,) ήταν λογικό να περάσει με νίκη από το Μόναχο.

Καταιγιστικός Θρύλος

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς του Μονάχου. Με τον Κάνααν στο ξεκίνημα να είναι αποτελεσματικός, αλλά και τον Βεζένκοφ (σ.σ.: από 5π.) το σκορ έγινε 3-10. Με ένα ακόμα καλάθι από τον Αμερικανό γκαρντ και δύο βολές του Σάσα, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +10 (16-6, 5′). Ο Γουόκαπ με 3 κλεψίματα έκανε πολλή δουλειά και στο 7′ έκανε το σκορ 23-6. Το δεκάλεπτο έκλεισε 27-11 με το καλάθι του Φαλ (σ.σ.: οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 7/9 διπ.) και την Μπάγερν να έχει 1/6 δίποντα, αλλά και 6 λάθη!

«Κόλλησε» στο φινάλε

Ανάλογη αρχή και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Σλούκας (15-31) και Πίτερς (17-33) διατήρησαν τον Ολυμπιακό στο +16 (14′). Το μεγάλο τρίποντο του Σλούκα διατήρησε το μεγάλο αυτό προβάδισμα (20-36). Όμως, μετά το καλάθι του Μπολμπόι (24-40, 3:49 για το ημίχρονο) η επίθεση «κόλλησε». Η ομάδα του Μπαρτζώκα δεν σκόραρε άλλο ως ο ημίχρονο καθώς είχε 0/2 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Η Μπάγερν πήρε στο διάστημα αυτό 5 επιθετικά ριμπάουντ και με σερί 10-0 ξαναμπήκε στο ματς, καθώς μείωσε σε 34-40 στα μισά του ματς. Τα 7 επιθετικά των Βαυαρών στην περίοδο ήταν που άλλαξαν το ματς.

Ερυθρόλευκο εξπρές

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έκανε δύο πράγματα σωστά. Κυκλοφόρησε σωστά την μπάλα, την πέρασε μέσα στη ρακέτα όπου ο Φαλ δεν είχε αντίπαλο και τελείωσε φάσεις. Επιπλέον, η άνοδος του Βεζένκοφ ήταν καταλυτική στο κομμάτι αυτό. Ο Φαλ με δύο σερί επιθέσεις έφερε τη διαφορά στους 8 (46-38, 23′). Με τον Γουόκαπ ξανά βρέθηκε σε διψήφια διαφορά (51-41, 25′). Με τον Σάσα να έχει 8 πόντους στο δεκάλεπτο και τον Φαλ 6, η διαφορά ανέβηκε στους 15 (47-62, 28′). Στο τέλος «καθάρισε» ο Παπανικολάου με ένα μεγάλο τρίποντο στα 37” και ένα κάρφωμα στο τέλος για το 67-54.

Αήττητος εκτός έδρας

Μετά το καλάθι του Φαλ (54-69, 9:40) ξανά «κόλλησε» επιθετικά ο Ολυμπιακός. Διότι έμεινε χωρίς σκορ για περίπου έξι λεπτά. Ένα διάστημα που το παιχνίδι ήταν κακό και πήγε στην ένταση. Η Μπάγερν Μονάχου έκανε επί μέρους 11-0 και μείωσε σε 65-69. Αλλά οι 5/5 βολές από Γουόκαπ και Λαρεντζάκης έδωσαν… ανάσα (65-74). Ο Χάντερ με τρίποντο μείωσε σε 71-76 (1:50), ο Βεζένκοφ αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο ίδιος (1:22) κέρδισε το επιθετικό φάουλ του Μπόνγκα. Έβαλε και τις βολές (71-78) για να ακολουθήσουν καλές άμυνες και 4/4 βολές του Σλούκα για το νικηφόρο 82-71. Ερυθρόλευκο «εξπρές» εκτός έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 11-27, 34-40, 54-67, 71-82.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.