Ερυθρόλευκο «διπλό» στην Καλαμάτα

Αν και δεν ήταν τόσο εύκολη η νίκη, αυτή μετράει πάνω από όλα. Ειδικότερα σε μια περίοδο με ματς ανά τρεις ημέρες. Λοιπόν, παρότι έχασε το πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός δεν «κόλλησε» στην Καλαμάτα. Διότι στην πορεία πήρε το τρίποντο, καθώς επικράτησε με 3-1 σετ. Έτσι συνέχισε να είναι στην πρώτη της Volley League και μετά την 14η αγωνιστική. Αλλά και πριν τη μεγάλη ρεβάνς με την Αρκάς, την Τετάρτη στη Σμύρνη. Ερυθρόλευκο «διπλό» στην Καλαμάτα.

Εκτός… λειτουργίας

Το ματς άρχισε στραβά για τον Ολυμπιακό. Καθώς μετά το 1-3 με τον Στερν βρέθηκε πίσω με 5-3. Καθώς η Καλαμάτα πήρε δύο σερί άσσους με τον Οκάμπο. Όμως ο Θρύλος αντέδρασε. Έτσι ισοφάρισε 9-9 με τον Τζούριτς, αλλά και 11-11 με τον Ιντάλγκο. Όμως, οι γηπεδούχοι πήγαν το σκορ στο 16-13 με το μπλοκ. Αν και ο Θρύλος μείωσε σε 18-17 με τον Ιντάλγκο, η Καλαμάτα ξέφυγε 21-18 με τον Κόενεν. Ωστόσο, με τον Κουμεντάκη οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν 22-22. Ωστόσο ξανά οι Μεσσήνιοι με τον Οκάμπο πήγαν στο 24-22 και τέλειωσαν το σετ με 25-23, με το μπλοκ άουτ του Βιέτο.

Έβγαλε αντίδραση

Όμως το δεύτερο σετ ήταν μια άλλη… ιστορία. Διότι δεν θα μπορούσε να συνεχίσει ο Ολυμπιακός σε αυτό το τέμπο. Το αποτέλεσμα ήταν το 0-3 με τον άσσο του Τζούριτς. Στη συνέχεια, με την πάιπ του Ιντάλγκο έγινε το 4-6. Όταν ο Αλεξάκης μείωσε με άσσο σε 7-8, ο Θρύλος «απάντησε» σε σερί 3-0 με Στερν, Κουμεντάκη (μπλοκ) και Τράβιτσα (άσσος) για το 7-11. Ακολούθως το προβάδισμα των «ερυθρόλευκων» έφτασε στο +5 (11-16) με τον Ιντάλγκο και το +8 (14-22) με το μπλοκ του Τζούριτς. Βέβαια και το σετ πήγε στο Θρύλο, με 25-17, μετά το χαμένο σερβίς του Αραπάκη.

Πήρε προβάδισμα

Δυνατά μπήκε ο Θρύλος και στο τρίτο σετ. Μιας και Στερν και Ιντάλγκο έκαναν το 1-3. Μετά, προηγήθηκε 6-3 με τον Στερν. Αν και η Καλαμάτα πλησίασε στον πόντο (8-9), οι «ερυθρόλευκοι» με δύο επιθέσεις του Ιντάλγκο και ενδιάμεσα έναν άσσο του Τζούριτς πήγαν στο +4 (8-12). Επιπλέον, ο Τράβιτσα πήρε πόντο για το 9-14. Στη συνέχεια, με άσσο του Παγένκ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +7 (11-18). Όπως και το +8 με το μπλοκ του Στερν (12-20). Με δύο διαδοχικά μπλοκ του Τζούριτς (13-22 και 13-24), οι πρωταθλητές έφτασαν σε σετ μπλοκ. Το αποτέλεσμα ήταν το 2-1 στα σετ με τον άσσο του Κουμεντάκη για το 13-25.

Ερυθρόλευκο «διπλό»

Αλλά εκεί που όλοι θα περίμεναν πώς ο Ολυμπιακός θα «καθαρίσει» εύκολα τα ματς, αυτό δεν έγινε. Διότι έδωσε δικαιώματα στο τέταρτο σετ. Μιας και με το… καλημέρα «κυνηγούσε» το σκορ (3-1). Βέβαια η ποιότητα των πρωταθλητών σε ατομικό επίπεδο μέτρησε. Έτσι ισοφάρισαν 3-3 με το μπλοκ του Ιντάλγκο, ενώ με άσσο του Γερμανού έγινε το 4-5. Ωστόσο η Καλαμάτα με τον άσσο του Γουέστ και το λάθος του Ιντάλγκο προηγήθηκε 11-8. Επιπλέον, στο 12-10 ο Καστελάνι άλλαξε τον Κουμεντάκη με τον Δαλακούρα.

Ειδικότερα, στο 15-12, ο Έλληνας ακραίος πήρε τον πόντο (15-13), ενώ ο Θρύλος ισοφάρισε 15-15. Αν και οι Μεσσήνιοι ήταν μπροστά ως το 20-19, εκεί ο Ολυμπιακός «μίλησε». Τρεις σερί πόντοι με Ιντάλγκο (επίθεση και άσσο) και ενδιάμεσα μπλοκ του Δαλακούρα (20-22). Όμως το σκορ έγινε 23-23. Εντούτοις, η επίθεση του Τράβιτσα και το μπλοκ του Τζούριτς (23-25) έκλεισαν το σετ και το ματς (1-3). Ερυθρόλευκο «διπλό» στην Καλαμάτα.

Τα σετ 1-3 σε 1.36: 25-23, 17-25, 13-25, 23-25.

• 1ο σετ: 8-5, 16-13, 21-18, 25-23
  • 2ο σετ: 5-8, 11-16, 14-21, 17-25
  • 3ο σετ: 6-8, 11-16, 13-21, 13-25
  • 4ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 23-25

** Οι πόντοι της Καλαμάτας προήλθαν από 5 άσους, 38 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσους, 50 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Παναγιώτης Ντάκουρης): Βιέτο 9 (9/14 επ., 38% υπ. – 25% άριστες), Αλεξάκης 4 (1/2 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Χριστόφας 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Γουέστ 3 (1/1 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Οκάμπο 19 (15/36 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κόενεν 9 (8/26 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 24% άριστες) / Ντάκουρης Β. (λ., 37% υπ. – 32% άριστες), Σαλωνίτης, Αραπάκης, Κ. Δαλακούρας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 12 (9/17 επ., 3 άσοι), Στερν 13 (13/24 επ.), Κουμεντάκης 9 (6/12 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 43% υπ. – 33% άριστες), Τράβιτσα 4 (3/4 επ., 1 άσος), Τζούριτς 11 (3/5 επ., 2 άσοι, 6 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (14/30 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 44% άριστες) / Καρασαββίδης (λ., 67% υπ. – 52% άριστες), Χανδρινός, Αν. Δαλακούρας 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ).