ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ερυθρόλευκη ανωτερότητα με επιθετικό πλουραλισμό

Από εκεί που σταμάτησε το φινάλε του 2022, συνέχισε στην αρχή του 2023 ο Ολυμπιακός. Διότι η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι διατήρησε το απόλυτο που έχει στο Ρέντη. Ποδαρικό με το… δεξί μετά τη νίκη 3-0 σετ κόντρα στον Μίλωνα. Επομένως, ο Θρύλος παραμένει μόνος πρώτος στη Volley League. Ερυθρόλευκη ανωτερότητα με επιθετικό πλουραλισμό.

«Καθάρισε» ο Στερν

Αν και η ομάδα του Τζουλιάνι δεν ξεκίνησε καλά το ματς και βρέθηκε πίσω με 6-2, σταδιακά ανέβασε… στροφές. Έτσι με τον Ιντάλγκο να προσφέρει 3 πόντους, η διαφορά μειώθηκε στους 2 πόντους (6-8). Ωστόσο, ο Μίλωνας είχε σε καλή ημέρα τον Γιορντάνοφ (6 πόντοι στο πρώτο σετ) και προηγήθηκε ξανά με +4 (12-8). Αλλά, με τον Λινάρδο να δίνει δύο πόντους με μπλοκ και επίθεση, όπως και τον άσσο του Κουμεντάκη, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 13-13. Όμως, με σερί 5-0 του Θρύλου, η διαφορά πήγε στο +3 (16-13). Με το σκορ στο 17-15 ανέλαβε δράση ο Στερν. Καθώς με άσσο έκανε το 18-15 και συνολικά με 4 πόντους το 23-16. Το μπλοκ του Παγένκ και ο άσσος του Ιντάλγκο έκλεισαν το πρώτο σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον Στερν με 6 και τον Ιντάλγκο με 5 πόντους.

Η ανωτερότητα των κεντρικών

Ο Ολυμπιακός με μπλοκ των Παγένγκ και Ιντάλγκο και άσσο, ενδιάμεσα, του Στερν έκανε το σκορ 5-2 στην αρχή του δεύτερου σετ. Ο Σλοβένος κεντρικός με επίθεση και άσσο έκανε το 8-4, ενώ άλλα δύο μπλοκ του Λινάρδου του 11-6. Στη συνέχεια, ο άσσος του Κουμεντάκη έφερε τη διαφορά στους 8 (14-6). Αν και ο Μίλων μείωσε με τους πόντους του Γιορντάνοφ σε 16-11, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο. Ειδικά όταν ο Λινάρδος και ο Κουμεντάκης (σ.σ.: με άσσο) διαμόρφωσαν το 21-16. Με το σκορ στο 23-18, όμως, ένας πόντο τους Μολίνα και δύο κακές επιθέσεις του Ιντάλγκο έφερε το ματς στο 23-21. Ο Παγένκ πέτυχε το 24-21 και το χαμένο σερβίς του Μάρκου το 25-22, για το 2-0 στα σετ.

Επιθετικός πλουραλισμός

Στην αφετηρία του τρίτου σετ, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν τρία λάθη και έφεραν τον Μίλωνα στο 3-0 και το 5-1 μετά, με το μπλοκ του Μπράιαν. Στη συνέχεια, σερί 4-0 με 3 μπλοκ του Λινάρδου και ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά (7-6). Έτσι, ο άσσος του Μολίνα έκανε το 7-8 και το ματς ως το 15-15 πήγε με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Αν και η ομάδα της Νέας Σμύρνης προηγήθηκε 17-15 και κράτησε το +2 ως το 20-22, εκεί, ο Θρύλος αντέδρασε. Με Χανδρινό και Στερν ο Ολυμπιακός ισοφάρισε, ενώ με το μπλοκ του Παγένκ απέκτησε ξανά το προβάδισμα (24-23). Ο Στερν τελείωσε το σετ και το ματς. Με επίθεση έκανε το 25-24 και με άσσο τελείωσε το σετ και το ματς. Ερυθρόλευκη ανωτερότητα με επιθετικό πλουραλισμό.

Τα σετ 3-0 σε 80′: 25-16, 25-22, 26-24.