«Έπρεπε να δώσει μεγαλύτερη σημασία στη φάση του 2-1 ο διαιτητής»

Παράπονα για την αντιμετώπιση που έτυχε η ομάδα του από τον Γερμανό ρέφερι Ζίμπερτ κόντρα στην Άρσεναλ εξέφρασε ο τεχνικός του Ολυμπιακού Πέδρο Μαρτίνς.

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να πάρει ένα σαφώς καλύτερο αποτέλεσμα το οποίο άξιζε από την Άρσεναλ βάσει της συνολικής του εικόνας στον αγώνα με άμεση συνέπεια το τελικό 1-3 να καθιστά φαβορί για την πρόκριση του «κανονιέρηδες».

Ο Πέδρο Μαρτίνς παραδέχτηκε ότι η αδυναμία του Μπα να αγωνιστεί άλλαξε τις ισορροπίες και ότι η ομάδα του δεν μπήκε καλά στο ματς, ενώ τόνισε πως ο διαιτητής της αναμέτρησης έδινε την πλειοψηφία των αποφάσεών του υπέρ των Λονδρέζων. Με αποκορύφωμα τη φάση του 1-2 στο 81ο λεπτό.

Αναλυτικά τα όσα είπε:

«Καταρχάς είχαμε την ελπίδα να ξεκινήσουμε με Μπα, το προσπαθήσαμε αλλά αποφασίσαμε ότι δεν ήταν σε κατάσταση να παίξει και έτσι άλλαξε η ισορροπία. Η ομάδα μπήκε δίχως αυτοπεποίθηση, φοβισμένη, κάναμε άσχημο ξεκίνημα στο πρώτο 20λεπτο. Πάντως είχαμε τις καλύτερες ευκαιρίες, παρότι ήταν λιγότερες

Μετά την ισοφάριση τα πήγαμε καλύτερα, είχαμε και δεύτερη ευκαιρία, θα μπορούσαμε να σκοράρουμε ξανά με τον Ελ Αραμπί. Δεν τα καταφέραμε και η Άρσεναλ μετά το 2-1 βγήκε μπροστά με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Είναι ένα σκορ που δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς όμως έτσι έχουν τα πράγματα.

Πιστεύω πως ο διαιτητής επηρεαζόταν από τις αντιδράσεις των αντιπάλων μας, στην πλειοψηφία των αποφάσεων ήταν με την υποτιθέμενη μεγάλη ομάδα όμως δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Έπρεπε πάντως να έχει δώσει μεγαλύτερη σημασία στη φάση του 2-1.

Στο μυαλό μας τίποτα δεν είναι τελειωμένο κι ας είναι πολύ δύσκολα, θα πάμε στο Λονδίνο για να διεκδικήσουμε κάθε πιθανότητα που έχουμε, θα πάμε να κάνουμε ό,τι μπορούμε».