Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Έπος της Λίβερπουλ με … αύρα από τα παλιά! (video)

Μία από τις μεγαλύτερες προκρίσεις όλων των εποχών σε επίπεδο αγώνων νοκ άουτ στο Champions League πέτυχε η Λίβερπουλ!

Η «αρμάδα» του Γιούργκεν Κλοπ έκανε έπος τρελαίνοντας ολόκληρη την Ευρώπη και συνέτριψε την Μπαρτσελόνα με 4-0 στο «Άνφιλντ» … ανατρέποντας το 3-0 του πρώτου ημιτελικού του «Καμπ Νου» και θα δώσει το παρών στον μεγάλο τελικό της Μαδρίτης, όπου και θα διεκδκίκήσει πανάξαι τον τίτλο της Πρωταθλήτριας Ευρώπης για έκτη φορά στην ιστορία της!

Παρά το σκορ του πρώτου αγώνα, όπως φυσικά και τις δεδομένες απουσίες των τραυματιών Σαλάχ, Φιρμίνο, Κεϊτά και έχασε στη διάρκεια του αγώνα τον Ρόμπερτσον, η Λίβερπουλ επικράτησε 4-0 και έκανε μία τεράστια ανατροπή στο «Άνφιλντ» που είχε… κατηφόρα!

Ο Οριγκί άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό για τους «reds», με τον Βαϊνάλντουμ να μπαίνει αλλαγή στο ημίχρονο και να βρίσκει δύο τέρματα σε λιγότερα από τρία λεπτά (54’, 56’), ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα! Σαν να μην έφθανε αυτό, ο Οριγκί σκόραρε ξανά στο 79ο λεπτό μετά από πανέξυπνη εκτέλεση κόρνερ του MVP Αλεξάντερ-Άρνολντ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Για δεύτερη σερί χρονιά στον τελικό του Champions League προκρίνεται η Λίβερπουλ, για δεύτερη σερί χρονιά η Μπαρτσελόνα καταφέρνει να αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης κι ενώ είχε επικρατήσει στο πρώτο ματς με διαφορά τριών τερμάτων (σσ. πέρυσι είχε μείνει εκτός στα προημιτελικά από την Ρόμα, ενώ είχε νικήσει με 4-1 στο πρώτο παιχνίδι).

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Αλισον, Φαν Ντάικ, Μάτιπ, Αλεξάντερ-Αρνολντ, Ρόμπερτσον (46′ Βαϊνάλντουμ), Χέντερσον, Μίλνερ, Φαμπίνιο, Σακίρι (90′ Στάριτζ), Μανέ, Οριγκί (84′ Γκόμες)

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Λενγκλέ, Ζόρντι Αλμπα, Σέρζι Ρομπέρτο, Βιδάλ (75′ Αρτούρ), Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (81′ Μάλκομ), Κουτίνιο (59′ Σεμέντο), Μέσι, Λουίς Σουάρες.