Επιβλητικός!!

Ένας καταπληκτικός Ολυμπιακός  διέλυσε  τη Ντούντελανζ με 5-1  και  πλέον  κοιτάζει τον Παναθηναϊκό  στο ντέρμπι της Κυριακής. Εξαιρετική εμφάνιση από την ομάδα του Μαρτίνς, η οποία είχε κορυφαίο τον Φορτούνη που σκόραρε δύο γκολ, ενώ  δεν θα ήταν υπερβολή να πούμε ότι ουσιαστικά κανείς  δεν υστέρησε.

Ο Μαρτίνς σε σχέση με την ενδεκάδα που περιμέναμε άφησε στην άκρη το ροτέισον στο θέμα του τερματοφύλακα ξεκινώντας με τον Σα κάτω από τα δοκάρια με Τοροσίδη – Τσιμίκα στα άκρα Σισέ και Μιράντα αμυντικό δίδυμο με Νάτχο – Καμαρά αμυντικούς χαφ και τον Φορτούνη μπροστά τους …Στα «φτερά» Ποντένσε και Ναουέλ και μοναδικό προωθημένο τον Λάζαρο.
H καλή ημέρα,λένε, ότι φαίνεται από το πρωί και ο Ολυμπιακός από την αρχή ήθελε να καθαρίσει την …μπουγάδα.. Μόλις στο 5ο λεπτό ,Φορτούνης και Νάτχο άλλαξαν ωραία τη μπάλα, που έφτασε στον Ποντένσε σε ρόλο φορ αλλά το τελείωμα του βρήκε σε ετοιμότητα τον Μπονεφόι..
Ένα λεπτό μετά, όμως ο κίπερ των Λουξεμβούργιων δεν ήταν τόσο τυχερός. Ο Καμαρά έκανε το σουτ,λίγο μέσα από την περιοχή και διαγώνια και ο Τοροσίδης με τακουνάκι έκανε το 1-0.
Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να είναι εξαιρετικός επιθετικά και εννιά λεπτά μετά το πρώτο γκολ ήρθε και το δεύτερο.. Σέντρα από τα αριστερά του Τσιμίκα,η μπάλα πέρασε από τους αμυντικούς της Ντούντελανζ και ο Φορτούνης μέσα από την περιοχή σκόραρε ..

Το ωραιότερο γκολ ,πάντως ήρθε στο 26.. Ο Φορτούνης πήρε τη μπάλα από το Ναουελ που τραυματίστηκε μάλιστα σε κόντρα με αμυντικό της Ντούντελανζ έκανε σέντρα από τα δεξιά και ο Χριστοδουλόπουλος με Βicycle Kick έκανε το 3-0 μέσα σε αποθέωση.

Στο 34, ο Ναουέλ έγινε αναγκαστική αλλαγή με τον Φετφατζίδη να παίρνει τη θέση του, με τον δεύτερο σχεδόν με την είσοδο του στο γήπεδο να χάνει τεράστια ευκαιρία για το 4-0 , πρώτα ο ίδιος με ωραία ενέργεια σουτ και τη μπάλα να χτυπάει σε αμυντικό με τον Ποντένσε στη συνέχεια να μη βρίσκει ούτε αυτός στόχο, ωστόσο η τάξις αποκαταστάθηκε δευτερόλεπτά μετά όταν ο Ποντένσε έβγαλε σέντρα και ο Φορτούνης με κεφαλιά έκανε το 4-0.

Και στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πειραιώτες μπήκαν με διάθεση για να βάλουν γκολ, αλλά στο 46, ο Ποντένσε ,πέταξε ακόμα μία ευκαιρία ,όταν ένα λεπτό μετά την έναρξη της αναμέτρησης, ο Πορτογάλος υποδέχτηκε τη μπάλα από πάσα του Φορτούνη αλλά το σουτ που έκανε έφυγε ψηλά άουτ.
Το κρεσέντο σπουδαίων ευκαιριών συνεχίστηκε για τον Ολυμπιακό με ακόμα δύο ευκαιρίες. Πρώτα με το Νάτχο στο 52 του οποίου το φαλτσαριστό σουτ έφυγε άουτ, ενώ στο 59 η κεφαλιά του Σισέ με το πίσω μέρος του κεφαλιού του βρήκε τον κίπερ της Ντούντελανζ σε ετοιμότητα.
To παιχνίδι συνέχιζε να έχει γρήγορο ρυθμό με τη Ντούντελανζ στην πρώτη της καλή επιθετική ενέργεια να σκοράρει,όταν ο Σινάνι συνέκλινε στον άξονα και με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα εκεί που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Σα στο 69..
Ωστόσο, η αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε ένα λεπτό μετά . Οι Πειραιώτες κινήθηκαν εξαιρετικά από τα αριστερά, ο Τσιμίκας έβγαλε σέντρα για προς τα έξω , ο Φετφατζίδης σούταρε για το 5-1 και για να σπάσει την γκαντεμιά που τον κυνήγαγε τόσο καιρό, αλλά και εκεί στάθηκε άτυχος γιατί  ο Χασάν  άπλωσε το πόδι του και άλλαξε τη πορεία ,για λίγο της μπάλας με το 5-1

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Σισέ, Μιράντα, Τοροσίδης, Καμαρά, Νάτχο(62 Τουρέ), Ποντένσε, Ναουέλ(35 Φετφατζίδης), Φορτούνης(56 Χασάν), Χριστοδουλόπουλος.
Ντουντελάνζ (Ντίνο Τόπμέλερ): Μπονεφουά, Μπίσεβατς, Σνελ-Πρεμπέ, Γιορντάνοβ, Μέλισε, Κρούσκα, Κουτουριέ , Στολτς(85 Στουλφ), Σινάνι, Τουρπέλ