ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Επιβλητικός Θρύλος “πάτησε” τον παοκ

Χωρίς να συναντήσουν την παραμικρή αντίσταση, οι πρωταθλήτριες Ευρώπης και Ελλάδας πέρασαν νικηφόρα από το Ποσειδώνιο επικρατώντας με το ευρύ 27-3 του ΠΑΟΚ για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη που ταξίδεψε αυθημερόν για τη Θεσσαλονίκη έκανε με άνεση το «5Χ5» και πλέον στρέφει εξ’ ολοκλήρου την προσοχή της στην αυλαία των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων, με τη συμμετοχή της στον προκριματικό γύρο της Euroleague που θα διεξαχθεί το τριήμερο 10-12/12 στο Παπαστράτειο.  Από κει πέρα, μετά την νίκη κόντρα στον Εθνικό την προηγούμενη εβδομάδα, οι «ερυθρόλευκες» κυριάρχησαν στο Ποσειδώνιο και επιβεβαίωσαν την μεγάλη διαφορά δυναμικότητας που χωρίζει τις δυο ομάδες. Πρώτη σκόρερ στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ αναδείχθηκε η Έλενα Ξενάκη με 5 τέρματα και ακολούθησαν με η Νικόλ Ελευθεριάδου με την Μαριά Μυριοκεφαλιτάκη που σκόραραν αμφότερες από 4, ενώ από 3 σημείωσαν η Μαργαρίτα Πλευρίτου και η Τζόρνταν Ράνεϊ.

Με 14-1 στο ημίχρονο και +20 στο 3ο οκτάλεπτο!

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο σκορ με 14-1 σκοράροντας και στα δυο οκτάλεπτα από 7 τέρματα.  Η Νεφέλη Χαλδαίου άνοιξε το σκορ για να ακολουθήσουν τρία διαδοχικά τέρματα της Έλενας Ξενάκης η οποία ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0 μέχρι το 5ο λεπτό. Η φουνταριστή του Θρύλου, «παρέδωσε» τη σκυτάλη στο σκοράρισμα στην Ελευθερία Πλευρίτου η οποία έγραψε το 5-0 στα 3:57, για να ακολουθήσει το τέρμα της Μαρίας Μυριοκεφαλιτάκη χάρη στο οποίο διαμορφώθηκε το 6-0 (2:46). Οι γηπεδούχες μείωσαν στα 2:37 με την Λασκαρίδου (1-6), όμως η Μαργαρίτα Πλευρίτου απάντησε άμεσα πετυχαίνοντας το 7-1 υπέρ του Θρύλου το οποίο ήταν το σκορ του 1ου οκτάλεπτου. Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο 2ο οκτάλεπτο με την ομάδα του Χάρη Παυλίδη να συνεχίζει να αμύνεται υποδειγματικά και να βγάζει την περίοδο αυτή χωρίς να δεχτεί τέρμα. Το επιμέρους 7-0 υπέρ του Ολυμπιακού στο διάστημα αυτό, μαρτυρούσε την «ερυθρόλευκη» κυριαρχία και διαμορφώθηκε από τα τέρματα της Ράνει (2), Σιούτη, Ξενάκη, Ελευθεριάδου, Β. Πλευρίτου και Μυριοκεφαλιτάκη για το 14-1 το οποίο ήταν το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης δεν άφησαν το πόδι από το «γκάζι», ούτε στην 3η περίοδο στο φινάλε της οποίας εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20 για το υπέρ τους 22-2, που προήλθε από το επιμέρους 8-1.  Στην τελευταία περίοδο δεν γινόταν να αλλάξει κάτι ουσιαστικό, με την σοβαρότητα που είχαν επιδείξει σε όλη τη διάρκεια του αγώνα οι «ερυθρόλευκες» οι οποίες έφτασαν δια περιπάτου στο τελικό 27-3 και έφυγαν θριαμβευτικά από το Ποσειδώνιο.

Τα οκτάλεπτα: 1-7, 0-7, 1-8, 1-5

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Ελ. Χαλδαίου (6:32), 0-2 Ξενάκη (6:00), 0-3 Ξενάκη (5:26), 0-4 Ξενάκη (5:05), 0-5 Ελ. Πλευρίτου (3:57), 0-6 Μυριοκεφαλιτάκη (2:46), 1-6 Λασκαρίδου (2:37), 1-7 Μ. Πλευρίτου (2:04)

2ο οκτάλεπτο: 1-8 Ράνει (7:38), 1-9 Σιούτη (6:45), 1-10 Ξενάκη (6:00), 1-11 Ράνει (5:13),1-12 Ελευθεριάδου (4:07), 1-13 Β. Πλευρίτου (3:27), 1-14 Μυριοκεφαλιτάκη (1:53)

3ο οκτάλεπτο: 1-15 Ελευθεριάδου (6:02), 1-16 Β. Πλευρίτου (5:02), 1-17 Ελευθεριάδου (4:33), 1-18 Ελευθεριάδου (3:20), 2-18 Φραγκιά (2:45), 2-19 Τορνάρου (2:20), 2-20 Τορνάρου (1:53), 2-21 Μυριοκεφαλιτάκη (0:59), 2-22 Μυριοκεφαλιτάκη

4ο οκτάλεπτο: 2-23 Ράνει (7:25), 2-24 Κανετίδου(5:16), 3-24 Φραγκιά (4:46), 3-25 Μ. Πλευρίτου (4:23), 3-26 Ξενάκη (1:46), 3-27 Μ. Πλευρίτου (0:03)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 1, Ράνει 3, Ελευθεριάδου 4, Κανετίδου 1, Ξενάκη 5, Σιούτη 1, Μ. Πλευρίτου 3, Χαλδαίου 1, Β. Πλευρίτου 2, Κρίστμας, Μυριοκεφαλιτάκη 4, Δουρέκα, Τορνάρου 2

ΠΑΟΚ (Παναγιώτης Βέργος): Φορίδου, Αχλαδιώτη, Ακιλμπάγεβα, Ασκερίδου, Ταυρίδου, Μανέτα, Νιέρρη, Κέιζερ, Φραγκιά, Τσιάκα, Φραγκιά 2, Λασκαρίδου 1, Μανίκα, Μουρατίδου, Παρασκευοπούλου, Γραικού