ΒΟΛΕΪ

Επιβλητικός ο Ολυμπιακός, ιδανικό ξεκίνημα

Πανεύκολα οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 3-0 σετ του Πορφύρα και έκαναν εξαιρετικό «ποδαρικό» στο Challenge Cup

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού την … εμφύλια αναμέτρησή της με τον Πορφύρα, τον οποίο υπέταξε πανεύκολα με 3-0 σετ (25-11, 25-17, 25-11) και πραγματοποίησε ιδανική εκκίνηση στο Challenge Cup

στο πρώτο παιχνίδι του Α’ Γύρου, με τις «ερυθρόλευκες» να είναι τυπικά φιλοξενούμενες. Ο Ολυμπιακός, μπήκε από τη αρχή αποφασιστικά στο παιχνίδι, πίεσε από το σερβίς και όντας κυρίαρχος στο φιλέ, πραγματοποίησε το πρώτο βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση, επιβεβαιώνοντας με την εμφάνιση του τη διαφορά δυναμικότητας που τις χωρίζει από τον αντίπαλό και πλέον θέλει να «σφραγίσει» το εισιτήριο στο δεύτερο παιχνίδι που είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη 20 Νοεμβρίου (19:00) και πάλι στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Αντίπαλος στον επόμενο γύρο θα είναι η Χάποελ Κφαρ Σαμπά από το Ισραήλ.

Δυναμικό ξεκίνημα

Ο αγώνας άρχισε με άσσο της Χίπε για το 1-0, ενώ στη συνέχεια, με όπλο του το μπλοκ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-2. Νέος άσσος της Χίπε και συν τρία για τις «ερυθρόλευκες» (10-7), που διευρύνουν το σερί τους, στο 4-0, για το 12-7, αναγκάζοντας τον τεχνικό του Πορφύρα να καλέσει τάιμ άουτ. Ο ρυθμός δεν έπεσε και με τη Σάσκια Χίπε να συνεχίζει να πιέζει από το σερβίς, χαλώντας την αντίπαλη άμυνα, διαμορφώθηκε το 15-7. Δυο διαδοχικά λάθη των τυπικά γηπεδούχων έφεραν το 23-10 για τον Ολυμπιακό. Σετ μπολ των «ερυθρολεύκων» από μπλοκ της Κωνσταντινίδου και από νέο λάθος του Πορφύρα, το πρώτο σετ τελειώνει με 25-11.

Σωστές επιλογές και 2-0

Πιο ισορροπημένο το ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 2-0 και 8-5 και με όπλο του την άμυνα και το μπλοκ, διατηρούσε το προβάδισμα. Η Χίπε κάρφωσε στην ευθεία, για το 16-13, για να ανέβει η διαφορά στη συνέχεια στο συν επτά και το 21-14. Η Χριστοδούλου, με έξυπνο πλασέ, σημειώνει το 22-15 και η Λαμπρούση με καρφί το 23-15. Λάθος του Πορφύρα στο φιλέ και σετ μπολ (24-14) για να τελειώσει το σετ με 25-17 η Χριστοδούλου.

Πρώτο βήμα πρόκρισης

Η ανωτερότητα του Ολυμπιακού ήταν αδιαμφισβήτητη και αυτό φάνηκε και στο τρίτο σετ, με τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να περνάει στη θέση της πασαδόρου την Ξανθοπούλου. Διαδοχικές ισοπαλίες στην έναρξη του σετ, μέχρι το 3-3. Οι τυπικά γηπεδούχες προηγήθηκαν με 6-3, αλλά οι νταμπλούχες Ελλάδας αντέδρασαν σωστά, μείωσαν σε 6-5 με τις Λαμπρούση και Τοτσίδου, ισοφάρισαν σε 6-6 και στη συνέχεια πέρασαν μπροστά με 8-7. Το σερί διευρύνθηκε στο 4-0, για το 10-7. Διαδοχικά λάθη του Πορφύρα και συν πέντε για τον Ολυμπιακό (16-11). Η Ξανθοπούλου αποχώρησε με ενοχλήσεις στο γόνατο και η Χριστοδούλου επέστρεψε στο παιχνίδι. Τέσσερις διαδοχικοί πόντοι από την Χίπε, φέρνουν το τρίτο σετ στο 21-11. Νέο καρφί από τη Γερμανίδα διαγώνια για το 23-11 και ματς μπολ στο 24-11. Η Λαμπρούση τελειώνει το σετ (25-11) και τον αγώνα με 3-0 σετ για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκες» με χαρακτηριστική άνεση έφτασαν στην τελική επικράτηση και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Πρώτη σκόρερ ήταν η Σάσκια Χίπε με 14 πόντους και ακολούθησε η Τζίνα Λαμπρούση με 12.

Τα σετ: 0-3 σε 1:00, 11-25 (18′), 17-25 (23′), 11-25 (19′)

1ο σετ: 5-8, 8-16, 9-21, 11-25

2ο σετ: 5-8, 13-16, 14-21, 17-25

3ο σετ: 7-8, 11-16, 11-21, 11-25

Πορφύρας (Βασίλης Πανδής): Γιοβάνη 6 (5/29 επ., 1 μπλοκ), Θαλασσινού 2 (2/9 επ., 43% υπ. 29% αρ.), Γκενγκεμπάχερ, Φωτεινού 4 (1/6 επ., 3 μπλοκ), Μεταξά 2 (2/13 επ.), Δραγουμάνου 8 (7/26 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ., 32% αρ.), Σταμάτη -λ (36% υπ., 32% αρ.) / Γκούρα, Ράπτη, Καλοσακά, Σταματίου, Ποντικάκη, Νικολάκη