Eπιβλητικός!

Ενας απόλυτα εντυπωσιακός Ολυμπιακός επικράτησε με 6-0  της Μαλίν δείχνοντας σε τρομερή κατάσταση, στο πρώτο φιλικό επί Βελγικου εδάφους.

Ο Χάσι ξεκίνησε με 4-2-3-1 και τερματοφύλακα τον Καπίνο,ενώ από δεξιά προς αριστερά βρέθηκαν οι Ομάρ -Μποτία-Ρέτσος και Κούτρης. Στη μεσαία γραμμή βρέθηκαν οι Ρομαό με τον Ταχτσίδη,δεξιά βρέθηκε ο Πάρντο, αριστερά ο Μάριν και ο Μπεν ήταν ο μοναδικός προωθημένος.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν ένα απόλυτα αναγνωριστικό τρόπο στο παιχνίδι τους ,όσο πέρναγε η ώρα όμως, ο Ολυμπιακός ανέβαζε ρυθμό και απείλησε, πρώτα με σουτ του Πάρντο στο 7  και τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ και δύο λεπτά μετά την κεφαλιά του Ρομαό να φεύγει άουτ.

Στο 11, οι Πρωταθλητές άνοιξαν το σκορ, με τον Πάρντο  να κάνιε ωραία σέντρα απο δεξιά και τον Ομάρ σε ρόλο φορ, να κάνει το 1-0 με όμορφη κεφαλιά λόμπα.

Με την εντολή του Χάσι να είναι οι γραμμές κοντά ούτως ώστε να αποφεύγονται τα λάθη, η Μαλίν απείλησε  στο 18, με τον Καπίνο να αποκρούει το σουτ του Ματίς .

Τρία λεπτά αργότερα, ο Μποτία ,σε ρόλο φορ και αυτός έκανε το 2-0 ,όταν ο Ισπανός έπιασε κεφαλιά εκμεταλλευόμενος εξαιρετικά τη σέντρα του Φορτούνη από θέση αριστερού εξτρέμ.

Η μεσαία γραμμή του Ολυμπιακού λειτουργούσε άψογα στο Transition  παίζοντας πάρα πολύ καλά απέναντι σε μία ομάδα η οποία  ήταν πολύ πιο έτοιμη .Το 3-0 θα μπορούσε να έρθει σε άλλες τρεις περιπτώσεις, αλλά ο Μπεν δεν μπορούσε να βρεί στόχο.

Κάτι που έγινε στο 37, όταν με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, ο Φορτούνης θύμισε..Emirates  και από την ίδια πλευρά που είχε σκοράρει με την Αρσεναλ πέτυχε το πιο ωραίο γκολ της βραδιάς.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός δεν χαλάρωσε και στο 58 ,έγινε το 4-0. Ο Ομάρ έβγαλε σέντρα απο τα δεξιά και ο Μάριν με κεφαλιά σκόραρε ένα ακόμα γκολ.

Οι πολλές αλλαγές δεν χάλασαν τον ρυθμό του αγώνα και στο 74 απο σέντρα του Ανδρούτσου ο Ελγιουνούσι έκανε πέντε  τα τέρματα του Πρωταθλητή.

Στο 81 και αφού τρία λεπτά νωρίτερα είχε ακυρωθεί γκολ του Καρίμ, απο σέντρα του Σεμπά, ο Ιρανός έκανε το 6-0…

ΜΑΛΙΝ:Σβολφς,Ρέρας, Βίτας, Κομπό, Τσότσαλιτς, Σοφς, Μάτις, Ελ Μεσαουντί, Ζερουάλ, Κροϊζέ, Πέντερσεν

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καπίνο (71’ Χουτεσιώτης),, Ελαμπντελαουί (61’ Ανδρούτσος), Μποτία (61’ Σισέ), Ρέτσος (61’ Νικολάου), Κούτρης (61’ Μτε Λα Μπέγια), Ρομαό (61’ Σιώπης), Ταχτσίδης (61’ Ζντιέλαρ), Φορτούνης (61’ Μάρτινς), , Πάρντο (61’ Ελιουνούσι), Μάριν (61’ Σεμπά), Μπεν (46’ Ανσαριφάρντ)-83’ Μανθάτης).