Επίθεση «φωτιά», άμυνα για… κλάματα για την Αϊντχόφεν (videos)

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Γιουρόπα Λιγκ επέστρεψε στις νίκες. Επικράτησε 5-3 της Σπάρτα Ρότερνταμ.

Λίγες ημέρες μετά την ήττα από την Άλκμααρ η PSV ανέκαμψε και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα. Νίκησε 5-3 εκτός έδρας την Σπάρτα Ρότερνταμ και πλησίασε στον έναν βαθμό τον πρωτοπόρο Άγιαξ, που έχει και ένα ματς λιγότερο. Σημαντικό τρίποντο για την αντίπαλο των «ερυθρολεύκων» στο Γιουρόπα Λιγκ, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Σε ένα ματς που είχε μεγάλο ενδιαφέρον. Η Σπάρτα προηγήθηκε με τον Σμιτς στο 4ο λεπτό.

Στο 24′ ο Μάουρο Τζούνιορ βρήκε δίχτυα και ισοφάρισε για την PSV. Σε έναν αγωνιστικό χώρο που ήταν χιονισμένος και δεν επέτρεψε στους παίκτες των δύο ομάδων να παίξουν ποδόσφαιρο υψηλού επιπέδου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, το ματς άνοιξε. Και μπήκε έξι γκολ από τις δύο ομάδες, συνολικά. Απόλυτη κυριαρχία για κάτι περισσότερο από 25 λεπτά για την Αϊντχόφεν. Ο Μάλεν στο 47′ έδωσε το προβάδισμα στην αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Γιουρόπα Λιγκ, ενώ στο 49′ ο Μαντουέκε έδωσε… αέρα δύο γκολ στην PSV, για να έρθει στο 71′ ο Μαξ και να πετύχει το 4-1!

Εκεί, όμως, υπήρξε μια χαλάρωση για την ομάδα του Σμιτς, η Σπάρτα ξαναμπήκε στη διεκδίκηση του αγώνα. Ο Γκράβενμπερχ στο 75′ και ο Χάρτσουκ στο 87′ διαμόρφωσαν το 4-3.

Το ματς ήταν, πλέον, ανοικτό, αλλά ο Μάλεν το «καθάρισε». Σκόραρε εκ νέου στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και διαμόρφωσε το τελικό 5-3 υπέρ της Αϊντχόφεν.