ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

Επιστροφή στις νίκες

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού επικράτησε πιο εύκολα από το τελικό 85-75 του Ο.Α. Χανίων για την 3η αγωνιστική της Α1.

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 85-75 του Ο.Α. Χανίων για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 και έτσι πήρε το δεύτερο δίποντο.

Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη παίζοντας εξαιρετικά στην άμυνα, πήρε προβάδισμα από το ξεκίνημα, με την πρώτη περίοδο μάλιστα να δέχεται μόλις 12 πόντους.

Οι Πειραιώτισσες άρχισαν το ματς με τις Σταμολάμπρου, Σταμάτη, Σπυριδοπούλου, Νικολοπούλου και Ντέιβις και πήραν το προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο με 23-12. Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχες άνοιξαν τον ρυθμό, με αποτέλεσμα να πετυχαίνουν εύκολα καλάθια, ωστόσο οι Κρητικές ήταν αρκετά καλές κυρίως στον αιφνιδιασμό και έτσι το σκορ του ημιχρόνου έφρασε στο 53-34, με τις «ερυθρόλευκες» να δέχονται 22 πόντους, ενώ να σκοράρουν 30.

Ωστόσο, η τρίτη περίοδος ήταν προβληματική για τις πρωταθλήτριες Ελλάδας. Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα να σκοράρει μόλις 20 πόντους, ενώ δέχθηκε 21, δείγμα τις εξαιρετικής εικόνας της ομάδας των Χανίων.

Το επιθετικό πρόβλημα για τον Ολυμπιακό, συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με μόλις 12 πόντους λίγο έλειψε να χαθεί το ματς, όμως η διαφορά που είχε χτιστεί στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, ήταν τελικά αυτή που έδωσε τη νίκη με 85-75.

Πρώτη σκόρερ από πλευράς Ολυμπιακού ήταν η Σταμολάμπρου με 25, ενώ διψήφιες ήταν και οι Αλεξανδρή (14), Σπυριδοπούλου και Κόστοβιτς με 10.

Τρεις παίκτριες των Χανίων ήταν με διψήφιο αριθμό πόντων με την Σκοτ να κάνει μεγάλη ζημιά με 27, 17 πρόσθεσε η Ντράμοντ ενώ 14 είχε η Μπουθ.