Eπιστροφή με κατοστάρα

Η επιστροφή του Ολυμπιακού μετά από 679 ημέρες στη Basket League επεφύλασσε μία υπέροχη κατοστάρα +3 απέναντι στην ανταγωνιστική ,για τρία δεκάλεπτα ΑΕΚ. 103-78  υπερ της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα  που στην τελευταία περίοδο πάτησε γκάζι και δεν κοίταξε πίσω. Βεζένκοφ με 27 πόντους και 11 ριμπάουντ. 14 πόντους ο Παπανικολάου, 13  ο Λαρεντζάκης.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν απόλυτα ανταγωνιστικό με την ΑΕΚ ,έχοντας ηγέτες τους Κολόμ και Γέλοβατς αλλά και κυριαρχώντας στο κομμάτι των Ριμπάουντ, όχι απλά κοίταγε στα μάτια τον Ολυμπιακό αλλά του έριχνε επαναληπτικά χαστούκια.

Το ξεκίνημα, τουλάχιστον στο πρώτο πεντάλεπτο, βρήκε ένα Ολυμπιακό, καυτό , ελέω Βεζένκοφ(12 πόντοι σε 11 λεπτά στο πρώτο μέρος) με ενέργεια στην άμυνα και την  επίθεση(15-7), αλλά απο κει και πέρα η ΑΕΚ βρήκε τρόπο να  επιστρέψει και ουσιαστικά στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ . Η πρώτη περίοδος έληξε 23-21 ,με το δεύτερο κομμάτι του αγώνα να βρίσκει την “Ενωση” με εξαιρετική άμυνα, έλεγχο των ριμπάουντ και τον Ολυμπιακό μπλοκαρισμένο να είναι μεν μέσα στο παιχνίδι ,ενώ όταν προσπαθούσε να ξεφύγει η ΑΕΚ τον έφτανε η και τον προσπέρναγε με την τετράδα Φλιώνη-Αγκόλα, Κολόμ και Γέλοβατς να είναι πολύ καλή.

Ο Ολυμπιακός βρήκε τρόπο να βγάλει καλύτερο πρόσωπο με τους Μακ Κισικ,(8 πόντοι) και Λαρεντζάκη  με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο ημίχρονο  με τον Ολυμπιακό μπροστά (44-43).

Η τρίτη περίοδος βρήκε την ΑΕΚ να μπαίνει αγριεμένη και αποφασισμένη. Με ένα σερί 0-5 προηγήθηκε 44-48 πριν απαντήσει ο Ντόρσει.

Ενα από τα σημαντικά, ωστόσο  “κλειδιά” για να μπορέσει ο Ολυμπιακός να “ξεκλειδωθεί” και να γίνει αυτό που θέλει ο Μπαρτζώκας ήταν η αντίδραση μετά το 61-60  ύστερα απο το τρίποντο  του Αγκόλα.

Και αυτό διότι με ενέργεια στην άμυνα και ευστοχία στην επίθεση απο Βεζένκοφ και Παπανικολάου ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 7-0 για το 68-60

Η ΑΕΚ έχασε τον προσανατολισμό της, με την επιθετική άμυνα του Ολυμπιακού  που έφτασε να προηγείται και με +12(76-64) και τον Βεζένκοφ να έχει 23 πόντους και 8 ριμπάουντ να κάνει τη διαφορά καθώς οι Πειραιώτεε πάτησαν γκάζι και με ένα σερί 27-14 άφησαν την ΑΕΚ να βλέπει τη σκόνη τους για το 103-78.