Επιστρέφει Αυτοκράτορας και τροπαιούχος από την Πυλαία

Ανώδυνη ήττα με 3-2 σετ από τον ΠΑΟΚ γνώρισε ο Ολυμπιακός στο ματς ΄που πανηγύρις ετην μαθηματική εξασφάλιση του 30ού του τίτλου.

Την κατάκτηση του 30ού πρωταθλήματος της ένδοξης ιστορίας της πανηγυρίζει η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, μετά την ολοκλήρωση της 3ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης της Volleyleague. Ο Θρύλος γνώρισε την πιο ανώδυνη ήττα με 3-2 σετ (23-25, 25-20, 17-25, 27-25, 15-12) στην έδρα του ΠΑΟΚ στην Πυλαία, ωστόσο επισφράγισε τον τίτλο, τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του φετινού πρωταθλήματος. Ο «αυτοκράτορας» του ελληνικού βόλεϊ επέστρεψε θριαμβευτικά στο θρόνο του τη φετινή σεζόν, επιβεβαιώνοντας σε όλη τη διάρκεια της ότι είναι η καλύτερη ομάδα της Ελλάδας. Ο Ολυμπιακός που ξεπέρασε και την μεγάλη ταλαιπωρία που υπέστη όλη η ομάδα από τον κορονοϊό, δεν λύγισε και επανήλθε δυναμικά στη φυσική του θέση, αποδίδοντας πολύ καλό βόλεϊ όλη τη χρονιά. Στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ, ο Θρύλος μπήκε να αγωνιστεί ως πρωταθλητής, αφού λίγη ώρα πριν, ο Φοίνικας Σύρου είχε απολέσει τις τελευταίες μαθηματικές ελπίδες του στην αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό. Ως εκ τούτου το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο σετ, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 1-1, στο 3ο κυριάρχησε και ανέκτησε το προβάδισμα και θα μπορούσε να φτάσει στην τελική επικράτηση 1-3 σετ, παρότι είχαν περάσει στον πάγκο, οι Ζήσης και Στιβαχτής και είχε αποχωρήσει ο Όκολιτς. Ωστόσο έχασε στις λεπτομέρειες με 27-25 το 4ο σετ και με 15-12 το τάι μπρεικ, για την μόλις δεύτερη φετινή ήττα σε 17 αγώνες.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα

Το πρώτο σετ ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Ο Ολυμπιακός οδηγούσε στο σκορ έφτασε στο 20-22 με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 21-22. Ο Φρομ επανέφερε τη διαφορά του +2 πετυχαίνοντας το 21-23 και το ίδιο έπραξε στο 22-24 δίνοντας το πρώτο σετ μπολ. Ο ΠΑΟΚ μείωσε (23-24), όμως ο Όκολιτς με πρώτο χρόνο τελείωσε το σετ στο 23-25 και έβαλε το Θρύλο σε ρόλο οδηγού.

Ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι

Στην έναρξη του 2ου σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-4, αλλά οι γηπεδούχοι κάλυψαν τη διαφορά και ανέτρεψαν την κατάσταση φτάνοντας στο 12-9. Στην εξέλιξη του σετ, οι Θεσσαλονικείς πήγαν στο 16-12, οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 17-16, αλλά ο στη συνέχεια έκαναν το 25-20 ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ.

Κυριάρχησε και προηγήθηκε εκ νέου

Πιο αποφασιστικά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο 3ο σετ, φτάνοντας στο 2-5. Ενώ το σκορ ήταν στο 3-7, ο Όκολιτς τραυματίστηκε και αποχώρησε ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη κυριάρχησε και αύξησε το προβάδισμα της (7-15, 8-17, 10-18). Το προσωρινό 3-0 σερί των Θεσσαλονικέων οι οποίοι μείωσαν σε 13-18, δεν ανησύχησε τους Πειραιώτες οι οποίοι πήραν με 17-25, το σετ και ανέκτησαν το προβάδισμα κάνοντας το 1-2!

Επιστρέφει πρωταθλητής από τη Θεσσαλονίκη

Κοντά στο σκορ ήταν οι δυο ομάδες και στο 4ο σετ, με τον Ολυμπιακό να οδηγεί στο μεγαλύτερο μέρος. Ο Φρομ με τον 9ο ερυθρόλευκο άσσο έγραψε το 12-14 και το 20-21. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε εκ νέου σε 21-21, με τον Έγκλεσκαλνς να δίνει ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (21-22). Στη νέα ισοφάριση από πλευράς γηπεδούχων (22-22), ο Μιγιαϊλοβιτς έγραψε το 22-23 οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (23-23), αλλά ο Σέρβος ακραίος έδωσε ξανά τη λύση για το πρώτο ματς μπολ στο 23-24. Τελικά ο ΠΑΟΚ προσπέρασε (25-24) και πήρε το σετ στη συνέχεια με 27-25, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Στο ται μπρέικ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-2, ο ΠΑΟΚ προσπέρασε 3-2, αλλά με 3-0 σερί οι Πειραιώτες προσπέρασαν ξανά με τον Φρομ να γράφει το 3-5. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικό τους 5-0 σερί που τους έφερε στο 8-5. Ο Ολυμπιακός με άσσο του Φρομ μείωσε στη συνέχεια σε 9-8, όμως ακολούθησε το 11-8 για λογαριασμό των γηπεδούχων. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν ανέτρεψαν την κατάσταση με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το 15-12, ωστόσο επιστρέφουν ως πρωταθλητές από τη Θεσσαλονίκη.

Τα σετ: 3-2 σε 2.19. 23-25 (31’), 25-20 (27’), 17-25 (27’), 27-25 (37’), 15-12 (17’)

1ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 23-25

2ο σετ: 8-7, 16-11, 21-17, 25-20

3ο σετ: 3-8, 7-16, 14-21, 17-25

4ο σετ: 7-8, 13-16, 20-21, 27-25

5ο σετ: 3-5, 10-8, 12-9, 15-12

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 16 (13/31 επ., 3 άσσοι, 44% υπ. – 18% άριστες), Στιβαχτής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 14 (11/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 28% υπ. – 22% άριστες), Έγκλεσκαλνς 28 (22/48 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Βουλκίδης 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Όκολιτς 8 (4/6 επ., 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 29% υπ. – 14% άριστες), Τζιάβρας (λ, 58% υπ. – 58% άριστες), Ανδρεάδης 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νικολάκης, Ριζόπουλος (20% υπ. – 20% άριστες), Εφραιμίδης.

Π.Α.Ο.Κ. (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Κομητούδης 1 (1 άσσος), Άγκανιτς 20 (11/12 επ., 9 μπλοκ), Κουμεντάκης 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 24% άριστες), Τακουρίδης 4 (4/12 επ.), Εβάντρο 7 (5/13 επ., 2 άσσοι, 53% υπ. – 47% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 38 (31/55 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 68% υπ. – 41% άριστες), Αντωνιάδης (λ), Πριγέν 1 (1 άσσος), Σωτηρίου 1 (1/7 επ., 60% υπ. – 30% άριστες), Κανέλλος, Καπετανίδης 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ. – 29% άριστες), Μπούτος.