ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Επίδειξη δύναμης στην Πολίχνη για τον Θρύλο!

Με επιβλητικό τρόπο ο Θρύλος «πέρασε» από την έδρα του Πήγασου Πολίχνης με 3-0 σετ και ζευγάρωσε τις νίκες του στην Volley League.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η ομάδα Βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού την εκτός έδρας αναμέτρησή της κόντρα στον Πήγασο Πολίχνης, τον οποίο λύγισε εύκολα με 3-0 σετ και έτσι πανηγύρισε την δεύτερη διαδοχική της νίκη στην Volley League μετά το άνετο 3-0 της πρεμιέρας επί του ΠΑΟΚ.

Οι Πρωταθλητές Ελλάδας και Κυπελλούχοι Ευρώπης έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τους Ιντάλγκο – Κουμεντάκη και Παγένκ δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους Θεσσαλονικείς φτάνοντας με σχετική άνεση στην νίκη

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Πήγασος μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ καταφέρνοντας να χτίσει μια σημαντική διαφορά τριών πόντων (6-3) με πολύ καλό μπλοκ και δυνατά σερβίς, προβάδισμα το οποίο διατηρήθηκε για αρκετή ώρα με τον Ολυμπιακό να μην έχει λύσεις πάνω από το φιλέ. Στα μέσα του σετ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +4 (19-15) όμως οι Πειραιώτες αντέδρασαν και με ένα σερί 4-0 στο κρισιμότερο σημείο, πήραν προβάδισμα και στη συνέχεια το σετ με 22-25.

Παρόμοιο αλλά πιο σύντομο το σκηνικό στο δεύτερο σετ με τον Πήγασο να βρίσκει λύσεις στο παιχνίδι του Ολυμπιακού και να προηγείται ξανά με τρεις (8-5). Οι πρωταθλητές ωστόσο είχαν απαντήσεις και πατώντας στις αδυναμίες του Πήγασου έφτασαν στο +5 (19-24) και εν συνεχεία στο 2-0 στα σετ.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν διάθεση για περιπέτειες και σε όλη τη διάρκεια του τρίτου σετ ήταν μπροστά στο σκορ. Αρχικά η διαφορά ήταν κολλημένη στους δύο πόντους με το +6 (18-24) να είναι η μεγαλύτερη διαφορά του ματς, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 3-0.

Τα σετ 0-3 σε : 22-25, 20-25, 20-25.