Επίδειξη δύναμης από τον Θρύλο!

Εξαιρετικός ο Ολυμπιακός υπέταξε με 3-0 σετ την Σαχτιόρ στο κλειστό του Ρέντη (25-16, 25-15, 25-22) κι έκανε το πρώτο άλμα πρόκρισης για τους «16» του CEV Cup

To πρώτο αποφασιστικό του βήμα για πρόκριση πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός.,

Οι ερυθρόλευκοι απέναντι στην πρωταθλήτρια Λευκορωσίας Σαχτιόρ επιβλήθηκαν με χαρακτηριστική άνεση με 3-0 σετ στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» (25-16, 25-15, 25-22) και πλέον βρίσκεται με το … ενάμιση πόδι στους «16» του CEV Cup.
Πλέον οι πρωταθλητές Ελλάδας χρειάζονται δύο σετ στον επαναληπτικό της Λευκορωσίας, ώστε να συνεχίσουν την προσπάθειά τους για μία ανάλογη με πέρυσι πορεία στη διοργάνωση.

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στην αναμέτρηση.
Με πολλή πίεση στο σερβίς, αλλά και με τους Γκάβιν Σμιτ, Φράγκο Ράουβερντινκ και Ανδρέα Φράγκο να παίρνουν καθοριστικούς και συνεχόμενους πόντους στην επίθεση, οι ερυθρόλευκοι μετά το αρχικό 16-12 με το οποίο πήγαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους.
Με συνεχόμενους πόντους, τον Τερβαπόρτι να οργανώνει μαεστρικά το παιχνίδι και με «όπλο» το εξαιρετικό μπλοκ του Μπέμε οι Πρωταθλητές Ελλάδας κατέκτησαν πανεύκολα το πρώτο σετ με 25-16 σε 20 λεπτά!
Στον ίδιο ρυθμό κυμάνθηκε και το δεύτερο σετ.

Με τον Φράγκο να παίρνει πολλούς πόντους από τη θέση του σερβίς οι ερυθρόλευκοι ανέλαβαν τον πλήρη έλεγχο του ματς. Η ποικιλία στο σκοράρισμα, σε συνδυασμό με τις εξαιρετικέ άμυνες, έφεραν το Ολυμπιακό να προηγείται με 14-7.
Οι Ράουβερντικ, Φράγκος, Ανδρεάδης και Σμιτ συνέχισαν να «πυροβολούν» στην επίθεση και με τον Μπέμε να ορθώνει το ανάστημά του στο μπλοκ, ο Ολυμπιακός κατέκτησε πανεύκολα και το δεύτερο σετ με 25-15, θέτοντας τις βάσεις για την πρώτη του φετινή νίκη στο Challenge Cup
Στο τρίτο σετ οι Λευκορώσοι πίεσαν στο σερβίς και παίρνοντας πολύτιμους πόντους στην επίθεση προηγήθηκαν αρχικά εμ 7-9, δείχνοντας διάθεση να φανούν ανταγωνιστικοί.
Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια βελτίωσε τη υποδοχή του και με τους Ράαουβερντινκ, Φράγκο και Σμιτ να παίρνουν σημαντικούς πόντους στην επίθεση προηγήθηκε με 19-16
Οι φιλοξενούμενοι πιέζοντας στην πίσω ζώνη μείωσαν σε 21-20, αλλά οΣμιτ με καθοριστικό πόντο έγραψε το 22 -20
Ο Ράουβερντικ πέτυχε το 23-21 στην επίθεση, ενώ ο Μπέμε έγραψε το 24-2,. Ο Κόσακ μείωσε προσωρινά σε 24-22. Το ματς ολοκληρώθηκε με επίθεση του Ζουπάνη για το 25-22.

Τα σετ: 25-16, 25-15, 25-22.