Επίδειξη δύναμης από τον Θρύλο!

Εκπληκτικος ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 της Λοκομοτίβ Μπακού στο κλειστό του Ρέντη και απέκτησε  σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς.

Πολύ ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης για τους «8» του Challenge Cup, απέκτησε ο Ολυμπιακός που επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ (25-22, 25-15, 25-8) της Λοκομοτίβ Μπακού στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Ο Θρύλος πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση πανηγύρισε την νίκη στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «16» της διοργάνωσης με αντίπαλο τη Λοκομοτίβ Μπακού και στον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί στο Αζερμπαϊτζάν (1/2), θέλει να υπερασπιστεί το προβάδισμα αυτό (του αρκούν δυο σετ) για να πανηγυρίσει μια ακόμα σπουδαία πρόκριση, μετά από αυτές που προηγήθηκαν κόντρα σε Ινεγκόλ και Τουρ. Πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού αναδείχθηκαν οι Μίκο Οϊβάνεν και Τόντορ Αλεξίεφ που σημείωσαν αμφότεροι από 12 πόντους, και ακολούθησε με 9 ο Μάρκους Μπέμε.

Προηγήθηκε ο Θρύλος!

Από κει και πέρα οι Πειραιώτες ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση αποκτώντας το προβάδισμα και τον έλεγχο του σκορ στο πρώτο μισό. Ο Ολυμπιακός πήγε μπροστά με 8-4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και διατήρησε το +4 μέχρι το 14-10 αφού από εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν. Στην εξέλιξη του σετ η Λοκομοτίβ ισοφάρισε για πρώτη φορά στο 18-18 και στη συνέχεια προηγήθηκε με μπλοκ άουτ του Σαμάντοφ. Η αντίδραση του Θρύλου ήταν άμεση αφού με πόντο του Αλεξίεφ ισοφάρισε σε 20-20 και ανέκτησε το προβάδισμα μετά από άστοχη επίθεση του Μπαϊράμοφ. Από το 22-22 που ακολούθησε οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα 3-0 σερί με επίθεση του Ραουβέρντικ (23-22) και δυο άστοχες επιθέσης της Λοκομοτίβ και έφτασαν στο 25-22, χάρη στο οποίο προηγήθηκε με 1-0 στα σετ.

Ανέβασε στροφές στο δεύτερο σετ!

Στο δεύτερο σετ, ο Θρύλος ανέβασε ακόμα περισσότερο στροφές και απέκτησε μεγαλύτερες διαφοράς μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-5) για να φτάσει στο 16-7 στο δεύτερο. Οι Πειραιώτες διατήρησαν το +9 (19-10), λειτουργώντας καλύτερα στο τάραφλεξ και αύξησαν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα με τον Αλεξίεφ να σημειώνει το 23-13. Το 25-15 ήρθε με σχετική ευκολία για τον Ολυμπιακό που έφτασε

στο 2-0!

Επιβλητική νίκη και πρώτο βήμα πρόκρισης!

Η εικόνα δεν άλλαξε στο 3ο σετ, με την ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ να έχει τον απόλυτο έλεγχο και να μη δίνει την ευκαιρία στο Λοκομοτίβ να απειλήσει ιδιαίτερα. Το γρήγορο 5-1, ήταν ενδεικτικό των προθέσεων των «ερυθρόλευκων» για να τελειώσουν χωρίς απώλειες το πρώτο ματς. Σταθερά ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα με διαφορές ασφαλείας (10-4, 20-7), όντας επιβλητικός στο 3ο σετ το οποίο κατέκτησε δια…περιπάτου με 25 και πανηγύρισε τη νίκη χάρη στην οποία έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στους «8» του Challenge Cup.

Τα σετ: 3-0 σε 1.07, 25-22 (26’), 25-15 (22’), 25-8 (19’)

1ο σετ: 8-4, 16-13, 21-20, 25-22

2ο σετ: 8-5, 16-7, 21-12, 25-15,

3ο σετ: 8-3, 16-6, 21-7, 25-8

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 12 (9/16 επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 9 (6/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντρζίζγκα 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 12 (10/15 επ., 1 άσσος , 1 μπλοκ 47%υπ.-13%αρ.), Ραουβέρντικ 10 (9/17 επ., 1 άσσος, 75%υπ.-50%αρ.)