Επίδειξη δύναμης από τον Θρύλο

Παράσταση για ένα  ρόλο από την νταμπλούχο ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού κι άνετο 3-0 επί του Πανναξιακού.

Την δέκατη συνεχόμενη νίκη της και μάλιστα χωρίς να παραχωρήσει σετ πανηγύρισε η νταμπλούχος ομάδα βόλεί του Ολυμπιακού επικρατώντας 3-0 του Πανναξιακού στο κλειστό «»Μελίνα Μερκούρη» κι ολοκλήρωσε ιδανικά τις υποχρεώσεις τους για το 2017. Στο παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής με το οποίο ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος της Volleyleague, οι «ερυθρόλευκες» έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης και πραγματοποίησαν το «10Χ10» στο πρωτάθλημα χωρίς μάλιστα να έχουν χάσει σετ. Στα θετικά καταγράφεται η επανεμφάνιση της Αλίκης Κωνσταντινίδου η οποία πέρασε για το σερβίς, στον αγώνα στο 3ο σετ και ενώ το σκορ ήταν 20-9.

Εντυπωσιακή εκκίνηση!

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν γρήγορα με 5-0, αναγκάζοντας τον Κώστα Παπαδόπουλο να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Από σερβίς της Πολ που κατέληξε άουτ προήλθε ο πρώτος πόντος των φιλοξενούμενων (5-1) και από άστοχη επίθεση της Χίπε σημειώθηκε το 5-2. Με δυο πόντους της Χίπε και άσσο της Λαμπρούση, ο Θρύλος έτρεξε εκ νέου ενα 3-0 σερί και πήγε μπροστά με +6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-2). Ακολούθησε μπλοκ της Χριστοδούλου (9-2) και επίθεση της Γιώτα που διεύρυναν την διαφορά στο +8 (10-2) με την Τζίνα Λαμπρούση να παραμένει στο σερβίς από το 5-2 μέχρι το 10-2.  Ύστερ από το διπλό μπλοκ των Νιεμέρ-Γιώτα η διαφορά έφτασε σε διψήφια νούμερα (14-4) για τις «ερυθρόλευκες» που είχαν κυριαρχήσει απόλυτα και πήγαν με 11 πόντους διαφορά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-5). Η συνέχεια ήταν ανάλογη (21-7, 22-8, ) για την ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς που έφτασε δια περιπάτου στο για να προηγήθει με 1-0 στα σετ.

Ανάλογη συνέχεια μέχρι το φινάλε!

Ανάλογη ήταν η εμφάνιση του Θρύλου και στο δεύτερο σετ, με ένα εντυπωσιακό και γρήγορο 8-1 μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Στην εξέλιξη του σετ οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο και μεγάλες διαφορές (18-4, 20-9) φτάνοντας και πάλι με μεγάλη ευκολία στο 25- για το 2-0 στα σετ. Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός συνέχισε την ίδια καλή απόδση πήγε μπροστά και στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ (8-5, 16-8) και έφτασε εύκολα στο τελικό 25-1

Τα σετ: 3-0 σε 1:02, 25-12 (21′), 25-13 (21′), 25-11 (20′)

1ο σετ: 8-2, 16-5, 21-7, 25-12

2ο σετ: 8-1, 16-4, 21-10, 25-13

3ο σετ: 8-5, 16-8, 21-10, 25-11

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 9 (2/6 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Νιεμέρ 10 (8/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55%υπ.-45%αρ.), Πολ 14 (9/19 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 83%υπ.-67%αρ.), Λαμπρούση 9 (6/11 επ., 3 άσσοι), Χριστοδούλου 5 (2/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χίπε 19 (10/18 επ.), Κοκκινάκη -λ (71%υπ.-57%αρ.)/ Κονόμη -λ (100%υπ.-100%αρ.) / Παπαδοπούλου 1 (1 άσσος), Νομικού, Κωνσταντινίδου

Πανναξιακός (Κώστας Παπαδόπουλος): Ντάλτον 8 (7/23 επ., 1 άσσος), Διώτη, Κάλτερ 3 (1/19 επ., 2 μπλοκ 31%υπ.-23%αρ.), Καλαντάτζε 3 (3/8 επ.), Σεφεριάδου , Μπράουν, 3 (3/5 επ.) Ιακωβίδου -λ (13%υπ.-7%αρ.)/ Νούσια 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Κατερίνη