Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Επέστρεψε στις νίκες η Σίτι πριν τον Ολυμπιακό (video)

Με γκολ του Γουόκερ στο 28′ η προσεχής ευρωπαϊκή αντίπαλος του Ολυμπιακού έφυγε νικήτρια από την έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (0-1) επιστρέφοντας στις νίκες.

Στον δρόμο των επιτυχιών επανήλθε δριμύτερη η Μά΄ντσεστερ Σίτι στην Premier League έπειτα την απώλεια βαθμών όπου υποχρεώθηκε τη προηγούμενη αγωνισιτκή από τη Γουέστ Χαμ στο Λονδίνο (1-1)  Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, αλλά κατάφερε να επικρατήσει 1-0 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ για την 7η αγωνιστική της Premier League.

Το γκολ, που χάρις ετη σπουδαία νίκη στην προσεχή ευρωπαϊκή αντίπαλο του Ολυμσπικού στη φάση των ομίλων του Champions League,  το πέτυχ εο Γουόκερ στο 28′ με όμορφο συρτό σουτ, σε μία αναμέτρηση με ελάχιστες καλές στιγμές. Στον αντίποδα, η Σέφιλντ παραμένει χωρίς νίκη ύστερα από επτά αγωνιστικές, δείχνοντας πως θα δώσει μάχη για να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Όσον αφορά τον σχηματισμό που επέλεξε ο Πεπ Γκουαρδιόλα, ήταν για ακόμη μαι φορά το κλασικό 4-3-3 με τους Στέρλινγκ – Μαχρές στις πτέρυγες και τον Τόρες στην κρουφή της επίθεσης.

Η πρώτη αξιόλογη φάση ήρθε στο 8ο λεπτό, με τον Ράμσντεϊλ να αρνείται το γκολ σε κοντινή κεφαλιά του Φεράν Τόρες, που λειτούργησε ως κλασικό φορ απόντων  των Σέρχιο Αγκουέρο και Γκαμπριέλ Ζεζούς.

Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός ήταν ιδιαίτερα δραστήριος, έχοντας άλλη μία καλή στιγμή στο 23ο λεπτό, με τον Ράμσντεϊλ να αποκρούει το κοντινό του πλασέ ι. Εν τέλει, η πίεση των “πολιτών” απέφερε καρπούς στο 28ο λεπτό, με τον Κάιλ Γουόκερ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με συρτό σουτ που κατέληξε στη δεξιά γωνία του Ράμσντεϊλ για το 0-1.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Η Σίτι διατήρησε τα ηνία και είχε δύο καλές στιγμές με τους Ντε Μπρόινε (55′) και Μαχρέζ (58′), ενώ στον αντίποδα η Σέφιλντ ανέβασε την απόδοσή της μετά το 70ό λεπτό, όταν σε διάστημα δύο λεπτών είχε δύο πολύ καλές στιγμές με τους Λούνστραμ (70′) και Μπρούστερ (71′).

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ (Κρις Γουάιλντερ): Ραμσντέιλ, Μπάλντοκ, Μπάσαμ, Ίγκαν, Στίβενς, Λόουι (82′ ΜακΓκόλντρικ), Αμπαντού (65′ Νόργουντ), Μπεργκ, Όσμπορν (55′ Λούντστραμ), Μακμπέρνι, Μπρούστερ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Λαπόρτ, Κανσέλο, Ρόντρι, Ντε Μπρόινε, Μπερνάρντο, Τόρες (81′ Φόντεν), Μαχρέζ (85′ Γκιουντογάν), Στέρλινγκ.