Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Επέστρεψε στις νίκες η Ναντ

Την παρθενική της νίκη μετά τις 28 Αυγούστου και το 3-1 επί της Τουλούζ πέτυχε σήμερα η Ναντ στη Ligue 1, επικρατώντας με 4-1 της Μπρεστ  στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος.

Την χαρά της νίκης μετά από διάστημα 7 εβδομάδων γεύτηκε στο γαλλικό πρωτάθλημα η Ναντ. Η εκ των ευρωπαϊκών αντιπάλων του Ολυμπιακού στη φάση των ομίλων του Europa League υπέταξε με 4-1 την Μπρεστ και βελτίωσε αισθητά την βαθμολογική της θέση
Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι τα «καναρίνια» προερχόταν από 4 ήττες και δύο ισοπαλίες στην τελευταία εξάδα αγώνων και χρειάζονταν πάση θυσία το «τρίποντο» προκειμένου ν΄ αναπνεύσουν βαθμολογικά.
Ο Φαντιγκά στο 18′ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Μπλας στο 12′ να μην μπορεί να νικήσει τον Μπιζό σε εκτέλεση πέναλτι.
Πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους η Ναντ έκανε την ανατροπή. Ο Σιμόν ισοφάρισε από την άσπρη βούλα στο 35ο λεπτό, ενώ το 2-1 έκανε ένα λεπτό αργότερα ο Γκαναγκό.
Ο Μοσταφά Μοχάμεντ στο 71ο λεπτό ανέβασε τον δείκτη του σκορ, ενώ ο Μουσά Σισοκό στο 88′ διαμόρφωσε το αποτέλεσμα. Κάπως έτσι ο Κομπουαρέ κέρδισε λίγο παραπάνω χρόνο.

ΝΑΝΤ: Λαφόντ, Τζιρότο, Παλουά, Μερλίν, Άπια (84′ Καστεγέτο), Μουτουσαμί, Κιριβέλα (89′ Κόκο), Μπλας, Γκαναγκό (67′ Σισοκό), Σιμόν (84′ Κόρκια), Μοχάμεντ (84′ Γκεσάν)

ΜΠΡΕΣΤ: Μπιζό, Φαντιγκά, Νταρί, Μπρασιέρ, Ούρονεν, Μελού (73′ Μ. Καμαρά), Μπελκεμπλά, Ονορά (66′ Ντουαρόν), Λαζ (73′ Μαγκνέτι), Καστίγιο (66′ Καρδονά), Σλιμανί (66′ Ντεμπελέ)