ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Επέστρεψε στις νίκες η Φενέρμπαχτσε

Η προσεχής ευρωπαϊκή αντίπαλος του Ολυμπιακού στη φάση των ομίλων του Europa League επικράτησε δύσκολα με 2-1 της Γκιρενσούσπορ στο »«Σουκρού Σαράτσογλου»

Στον δρόμο των επιτυχιών επανήλθε δριμύτερη η Φενέρμπαχτσε στο τουρκικό πρωτάθλημα.

Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στη φάση των ομίλων του Εuropa League βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει μετά την ήητα που γνώρισε την προηγούμενη αγωνιστική από τη Μπασακσεχίρ με 2-0
Τα «καναρίνια» επέστρεψαν άμεσα στις νίκες στο τουρκικό πρωτάθλημα, επικρατώντας δύσκολα 2-1 της Γκιρεσούνσπορ το βράδυ της Πέμπτης (23/9) στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής, σκαρφαλώνοντας έτσι στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 13 πόντους και πλέον απέχουν ένα μόλις πόντο από την κορυφή
Η βραδιά ξεκίνησε εξαιρετικά για τη Φενέρ καθώς μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Ρόσι βρήκε ιδανικά τον Καντίογλου στο δεύτερο δοκάρι, με τον 21χρονο Ολλανδό να ανοίγει το σκορ με όμορφη προβολή. Στο 33′, ο Ρόσι… άγγιξε το 2-0, όμως ο κίπερ των φιλοξενούμενων έβγαλε εντυπωσιακά.

Έξι λεπτά αργότερα πάντως, η Φενέρ στάθηκε εξαιρετικά τυχερή, καθώς η Γκιρεσούνσπορ σπατάλησε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει χάνοντας πέναλτι. Παρόμοιος ο ρυθμός στην επανάληψη, με τον Μεσούτ Οζίλ να δίνει… αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του με ψύχραιμο πλασέ, έπειτα από κλέψιμο σε νευραλγικό χώρο. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 85ο λεπτό με πανέμορφο σουτ του Ντουκαρά από τα 30 μέτρα.
Η σύνθεση της Φενέρ: Μπαγίντιρ, Αζίζ (60’ Νόβακ), Σαλάι, Κιμ-Τζάε, Λ. Γκουστάβο, Χακάν Γιαντάς (46’ Κρέσπο), Οσαγί-Σάμουελ, Καντίογλου (73’ Γκιουμούσκαγια), Μ. Οζίλ, Ν. Ρόσι (60’ Μπερίσα) και Ε. Βαλέντσια (81’ Πέλκας).
Από το ματς απουσίαζαν οι Ιρφάν Καχβετσί, Ναζίμ Σανγκαρέ, Μαρσέλ Τισεράν και Χοσέ Ερνέστο Σόσα, που ταλαιπωρούνται από πρόβλημα τραυματισμού.

Επόμενος αγώνα για τα «καναρίνια» είναι αυτός της Κυριακής (26/9) απέναντι στην ομάδα της Αντιόχειας, Χατάισπορ (16.00), επίσης για το πρωτάθλημα, πριν τη μάχη με τον Ολυμπιακό (30/9) για την δεύτερη αγωνιστική του τετάρτου ομίλου του Europa League.