Έπαιξε σαν Ολυμπιακός και νίκησε

Ο Ολυμπιακός την περασμένη Πέμπτη στη Νέα Σμύρνη δεν ήταν όπως έπρεπε. Διότι έκανε πολύ κακή εμφάνιση. Έτσι ηττήθηκε 3-0 σετ. Ωστόσο ανήμερα της Καθαράς Δευτέρας, στο «Μελίνα Μερκούρη», οι πρωταθλητές θυμήθηκαν τον καλό τους εαυτό. Κατά συνέπεια, έκαναν εμφάνιση ανάλογη των δυνατοτήτων τους. Το αποτέλεσμα ήταν η νίκη με 3-1 σετ και το προβάδισμα (σ.σ.: 2-1) στην ημιτελική σειρά της Volley League. Επομένως οι δύο ομάδες ανανέωσαν το «ραντεβού» τους για την Πέμπτη, στο κλειστό «Κροίσος Πέρσης». Άρα ο Θρύλος θέλει νίκη για να περάσει στους τελικούς, ενώ ο Μίλων την ισοφάριση για να στείλει τη σειρά σε πέμπτο ματς. Έπαιξε σαν Ολυμπιακός και νίκησε.

Οι άσσοι έκαναν τη διαφορά!

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ. Έτσι με τον αποτελεσματικό Κουμεντάκη να έχει 4 πόντους, προηγήθηκε 5-1 και 7-2, αντίστοιχα. Ακόμα με το πλασέ του Στερν η διαφορά πήγε στο +6 (9-3). Ωστόσο μετά το χαμένο σερβίς του Χερ (12-7), η ομάδα της Νέας Σμύρνης έκανε σερί 4-0 και μείωσε 12-11 με το μπλοκ άουτ του Πολούιαν. Όμως, με αφετηρία το μπλοκ του Γκουσταβάο (13-11) και τους άσσους του Ιντάλγκο, το σκορ έγινε 16-11. Μετά ήρθε και το 18-12 με τον άσσο του Γκουσταβάο. Κατόπιν ο Στερν με μπλοκ άουτ έκανε το 21-15, ενώ με άσσο το 23-16. Για να φτάσει ο Ολυμπιακός σε σετ μπολ, με το μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο. Ακόμα, το σερβίς στο φιλέ του Σουσουρίδη διαμόρφωσε το 25-18 και το «ερυθρόλευκο» 1-0 σετ. Για την ακρίβεια, το σερβίς μέτρησε με το Θρύλο να έχει 5-0 άσσους!

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία

Εντυπωσιακή εκκίνηση και στο δεύτερο σετ για τον Ολυμπιακό. Μιας και οι άσσοι των Ιντάλγκο και Τράβιτσα, μαζί με τα διαδοχικά μπλοκ των Κουμεντάκη, Τζούριτς διαμόρφωσαν το 6-2. Στη συνέχεια, ο Γκουσταβάο με δύο πρώτους χρόνους έκανε το 9-5 και το 10-7, αντίστοιχα. Ακόμα, με τον άκρως αποτελεσματικό Κουμεντάκη, το σκορ έγινε 12-7, ενώ με νέο άσσο (σ.σ.: ο 5ος) του Ιντάλγκο το 13-7! Ακολούθως, με πρώτο χρόνο και με μπλοκ του Τζούριτς, το σκορ έγινε 16-10 και 18-12, αντίστοιχα. Κατόπιν, ο Στερν έκανε το 20-15, ενώ ο Κουμεντάκης με μπλοκ άουτ το 24-18. Για να τελειώσει το σετ με μπλοκ άουτ του Στερν, για το 25-19 και το 2-0.

Χάλασε το μυαλό

Αλλά το πιο σημαντικό ήταν η προσήλωση των «ερυθρόλευκων». Διότι δεν χαλάρωσαν στο τρίτο σετ. Αλλά συνέχισαν να είναι το ίδιο σοβαροί. Καθώς ισοφάρισαν 3-3 με τον Στερν, αλλά και 6-6 με το μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο. Βέβαια, ο Μίλων είναι μια ομάδα με καλό σερβίς. Έτσι, ο Μπάσης με τον πρώτο άσσο της ομάδας της Νέας Σμύρνης έκανε το 7-9, αλλά ο Ιντάλγκο έφερε το ματς στα ίσα (σ.σ.: 9-9) με τον ίδιο τρόπο. Όμως κομβικός ήταν και ο Γκουσταβάο. Μιας και με μπλοκ έκανε το 8-9 και με πρώτο χρόνο το 10-10.

Επίσης, η καλή υποδοχή έδωσε την ευκαιρία για πρώτους χρόνους, όπως αυτός με τον Τζούριτς (13-12). Ωστόσο, ο Μίλωνας αντέδρασε. Έτσι με τον άσσο του Πολούιαν προηγήθηκε 14-16, ενώ ο Νανόπουλος έκανε το 14-17, με σερί 4-0! Επιπρόσθετα, η διαφορά μεγάλωσε για το 17-21 με τον Πολούιαν. Αν και ο Κουμεντάκης κράτησε, προσωρινά, τον Ολυμπιακό στο σετ (20-23), το μπλοκ του Μπάση έβαλε τέλος (20-25).

‘Έπαιξε σαν Ολυμπιακός

Αξιοσημείωτο είναι πώς στην αφετηρία του τέταρτου σετ δόθηκαν τρεις σερί υπερβάσεις σε παίκτες του Ολυμπιακού (1-3)! Αν και ο Τζούριτς ισοφάρισε με μπλοκ (3-3), ο άσσος του Χαραλαμπίδη έκανε το 4-6. Αλλά το μπλοκ (6-6) και ο πρώτος χρόνος του Γκουσταβάο έφεραν το ματς στα ίσα (7-7). Επίσης, ο Βραζιλιάνος κεντρικός με μπλοκ (10-8) και επίθεση (11-9) βοήθησε, πριν το μπλοκ του Τζούριτς φέρει το +3 (12-9). Κατόπιν ο άσσος του Τράβιτσα έκανε το 14-10, ενώ με πρώτο χρόνο του Τζούριτς το +5 (16-11).

Αντίθετα με το προηγούμενη σετ, ο Ζουπάνη που πήρε τη θέση του Στερν ήταν κομβικός. Δύο σερί πετυχημένες επιθέσεις και ένας άσσος έκαναν το 19-13. Μετά από μια σπουδαία άμυνα, ο Κουμεντάκης έκανε το 20-14. Ακολούθως ο Τζούριτς κέρδισε τη «μάχη» πάνω στο φιλέ για το 22-16. Έτσι με τον άσσο του Τράβιτσα ο Ολυμπιακός έφτασε σε σετ μπολ-ματς μπολ (24-16). Ύστερα η χαμένη επίθεση του Νανόπουλου έβαλε τέλος στο σετ (25-17) και το ματς (3-1 σετ). Έπαιξε σαν Ολυμπιακός και νίκησε.

Τα σετ 3-1 σε 1.37: 25-18, 25-19, 20-25, 25-17

• 1ο σετ: 8-3, 16-11, 21-15, 25-18
  • 2ο σετ: 8-4, 16-10, 21-16, 25-19
  • 3ο σετ: 7-8, 14-16, 17-21, 20-25
  • 4ο σετ: 8-7, 16-11, 21-15, 25-17

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσσους, 43 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλου και του Μίλωνα από 3 άσσους, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 10 (9/21 επ., 1 άσσος), Γκουσταβάο 11 (5/7 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (11/24 επ., 2 μπλοκ, 31% υπ. – 23% άριστες), Τράβιτσα 3 (3 άσσοι), Τζούριτς 11 (7/14 επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 13 (8/28 επ., 5 άσσοι, 32% υπ. – 29% άριστες)/ Τζιάβρας (λ., 39% υπ. – 33% άριστες), Ζουπάνη 4 (3/9 επ., 1 άσσος), Δαλακούρας.

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπάσης 7 (5/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 11 (9/33 επ., 2 μπλοκ), Μολίνα 9 (9/16 επ., 41% υπ. – 32% άριστες), Πολούιαν 12 (10/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 41% άριστες), Χερ 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ) / Αρ. Χανδρινός (λ., 27% υπ. – 20% άριστες), Σουσουρίδης, Νανόπουλος 7 (6/14 επ., 1 μπλοκ, 31% υπ. – 23% άριστες).