Έπαιξε όσο χρειάζονταν για να προκριθεί

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρώτου τίτλου της χρονιάς από τον Ολυμπιακό έγινε. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έφτασαν σε υψηλά στάνταρ απόδοσης, αλλά πέτυχε το ζητούμενο. Νίκησαν 76-70 την ΑΕΚ και πέρασαν στον τελικό. Εκεί θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟ, στον τελικό της Κυριακής (20/2, 17:00). Έπαιξε όσο χρειάζονταν για να προκριθεί.

Ο Παπανικολάου σε όλο το ματς και ο Βεζένκοφ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν με 16 και 15 πόντους, αντίστοιχα. Καθοριστική ήταν και η παρουσία του Φαλ στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και κρίθηκε το ματς. Με τη διαφορά να φτάνει και στο +18 (60-42) στο 33ο λεπτό.

Νωθρό ξεκίνημα

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο ματς. Με αποτέλεσμα να κάνει το πρώτο του δίποντο στο 5ο λεπτό. Μετά τα δύο τρίποντα (σ.σ.: Ντόρσεϊ και Σλούκας) στο πρώτο δίλεπτο (6-2), οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν τρία λεπτά χωρίς σκορ. Την ίδια στιγμή, στην άλλη πλευρά του παρκέ, τα προβλήματα ήταν πολλά. Η ομάδα του Μπαρτζώκα έπαιζε άμυνα με τα… μάτια. Ο Φλιώνης έκανε ζημιά (6π.) και με σερί 6-0 προσπέρασε 8-6. Το πρώτο εύστοχο δίποντο του Θρύλου δια χειρός Βεζένκοφ (5:01) συνοδεύτηκε με γκολ-φάουλ (9-8). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν εγκλωβιστεί από την άμυνα της ΑΕΚ, για την οποία πήρε τη… σκυτάλη ο Χάμερ. Ο Φαλ έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (14-12), αλλά η Ένωση βρέθηκε στο 18-14, για να κλείσει το δεκάλεπτο 18-16 με το καλάθι του Παπανικολάου.

Έπαιξε άμυνα

Οι «ερυθρόλευκοι» στο δεύτερο δεκάλεπτο κράτησαν την ΑΕΚ στους 11 πόντους. Παίζοντας καλύτερα στην άμυνα, κλείνοντας τη ρακέτα τους. Με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να μην εκτελέσει από την περιφέρεια με καλές προϋποθέσεις (1/8). Ο Παπανικολάου ήταν «ζεστός». Με τρίποντο έφερε τον Ολυμπιακό στο προβάδισμα (19-18), ενώ έφτασε τους 12 πόντους στο 14′, με το σκορ στο 25-24. Με το καλάθι του Μάρτιν και την εύστοχη βολή του Λαρεντζάκη από την τεχνική ποινή στον Πετρόπουλο, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +6 (30-24) στο 4:43 για το ημίχρονο. Οι «ερυθρόλευκοι», στο διάστημα ως την ανάπαυλα, πέτυχαν μόλις ένα καλάθι με τον Σλούκα (1:15). Έχοντας για μια ακόμα φορά πρόβλημα στην επίθεση, έχοντας 1/7 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο. Με το ημίχρονο να λήγει 32-29. Τα επιθετικά «όπλα» των «ερυθρόλευκων», πάντως, ήταν εκτός ρυθμού.

Πάτησε… γκάζι

Η ομάδα του Μπαρτζώκα στην 3η περίοδο ξεκίνησε δυνατά από το τρίποντο. Με τον Βεζένκοφ να ανεβάζει την απόδοσή του. Ο φόργουορντ του Θρύλου σημείωσε 11 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο. Καταλυτική ήταν και η συνδρομή του Φαλ. Τόσο στην άμυνα που καθάρισε τις φάσεις όσο και στην επίθεση που έδωσε δεύτερες φάσεις. Με τη διαφορά να αυξάνεται σιγά-σιγά. Την ίδια ώρα, ο Ολυμπιακός για ένα ακόμα δεκάλεπτο κράτησε την ΑΕΚ χαμηλά στο σκορ (13π.). Επιθετικά οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν 24. Έτσι το προβάδισμα του Θρύλου έγινε διψήφιο στο 26′ (48-38) και με το νέο τρίποντο του Βεζένκοφ προηγήθηκε με +16 (56-40), για να κλείσει η περίοδος με σκορ 56-42.

Υπερβολική χαλάρωση

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το γκολ-φάουλ του Μάρτιν και λίγο μετά τη βολή του Βεζένκοφ (7:12), αποκτώντας προβάδισμα 18 πόντων (60-42). Εκεί, όμως, ο προπονητής του Ολυμπιακού έκανε αλλαγές, για να ξεκουράσει τους βασικούς τους παίκτες ενόψει τελικού. Η ΑΕΚ αυτό το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο. Σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, η Ένωση έκανε σερί 19-6, φτάνοντας στο 66-61. Με τον Ολυμπιακό να έχει πόντους μόνο από τους Μάρτιν και Γουόκαπ. Ο δεύτερος με ένα μεγάλο τρίποντο (69-61) αποκατέστησε την τάξη (1:54), ενώ ο Σλούκας επανέφερε τη διαφορά στους 10 (71-61). Οι «κιτρινόμαυροι» δεν το παράτησαν με τους Φλιώνη και Χάμερ, αλλά στο τέλος ο Γουόκαπ με μια βολή διαμόρφωσε το τελικό 76-70. Έπαιξε όσο χρειάζονταν για να προκριθεί.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 32-29, 56-42, 76-70.