ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Εντυπωσιακός Θρύλος και έτοιμος για την ΑΕΚ

Επιβλητικός ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 38-25 τον Άρη Νικαίας στο [Μελίνα Μερκούρη» και έδειξε να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει του επερχόμενου ντέρμπι πρωτιάς με την ΑΕΚ

Την νικηφόρα του πορεία στη Handball Premier συνέχισε ακάθεκτη η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού που επικράτησε άνετα με 38-25 του Άρη Νίκαιας στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» στο πλαίσιο της 20ή αγωνιστικής.
Οι Πρωταθλητές Ελλάδας παρέμειναν ακλόνητοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ισοβαθμώντας με την ΑΕΚ στους 38 βαθμούς και θα πάνε την Τετάρτη στις 18 Μαρτίου στο ΟΑΚΑ για το ντέρμπι κορυφής που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την πρωτιά στην κανονική διάρκεια της σεζόν.

Απ’ την αρχή τον έλεγχο και το προβάδισμα

Στην έναρξη του αγώνα οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και πήγαν μαζί μέχρι το 6-6 στη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Στο σημείο αυτό ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και με ένα 5-0 σερί, που προήλθε από τα γκολ των Τζηρά (3), Μάλλιου και Τσίλη έφτασε στο 11-6 στα 16:24. Το σερί αυτό σταμάτησε ο Ασβεστάς που μείωσε σε 11-7, αλλά με δυο διαδοχικά γκολ των Κανδύλα και Τζηρά, ο Ολυμπιακός αύξησε στο +6 το προβάδισμά του. Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε με τέρματα του Τζηρά (20:55) για το 15-9 και του Καραμπουρνιώτη στο 16-10 (27:57) ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Λέμος να σημειώνει το 19-14.

Διαχειρίστηκε το προβάδισμα

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και μέχρι το 39:05, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους 6-2, χάρη στο οποίο μείωσαν σε 22-19. Όμως στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ανέβασε και πάλι στροφές και μέχρι τα 48: 30, διεύρυνε το προβάδισμα του στο 29-20, με τέρμα του Μπάγιου. Στα λεπτά που ακολούθησαν οι Πειραιώτες δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να επανέλθουν και αύξησαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 38-25.

Ολυμπιακός: Σπίκιτς, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης 2, Λέμος 8, Μάλλιος 5, Τερλέτσκι, Τζέριτς, Κανδύλας 1, Μπάγιος 4, Όστοϊτς 3, Δεληχρήστος 4, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 2, Μιχαηλίδης 2, Τσίλης 2, Καρβάτσκι.

Άρης Νίκαιας: Λαδάκης 10, Αθανασίου, Βλάχος 1, Γρηγοράκης 1, Μουλιάτος 1, Παπαδημητρίου, Μαλανδρένιας, Ασβεστάς 6, Παπαδόπουλος, Κοκκοράκης, Ταβλαρίδης, Κρεμμύδας, Μιμίκος 2, Χουρσουντιάν 1, Τζουβάρας 3, Χρηματόπουλος.

Δίλεπτα: 2-5. Πέναλτι: 8/10-1/1.