Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Εντός έδρας ήττα για την Άιντραχτ πριν τον Θρύλο! (Video)

Σε εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Χέρτα υποχρεώθηκε η Άιντραχ Φρανκφούρτης από τη Χέρτα λίγε ςημέρες πριν φιλοξενήσει τον Ολυμπιακό.

Τις αδυναμίες που την χρακτηρίζουν από την εκκίνηση της φετινής περιόδου φανέρωσε η Άϊντραχτ Φρανκφούρτης γωνρίζοντας την ήττα με 1-2 από τη Χέρτα Βερολίνου πέντε ημέρες πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό για το Europa League.

Το συγκρότημα του Όλιβερ Γκλάσνερ παρατάχθηκε με 3-4-1- 2 στο 1 πρώτο ημίχρονο, διάστημα όπου πραγματικά παραδόθηκε στους αντιπάλους τους και δεν μπόρεσε να φανεί καθόλου δημιουργικα΄
Μόλις στο 7ο λεπτό ο Μάρκο Ρίχτερ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, που θα μπορούσαν να είχαν φτάσει σε περισσότερα γκολ αν ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια. Στον αντίποδα, η Άιντραχτ απείλησε μόλις μια φορά την εστία του Αλεξάντερ Σβόλοβ.

Ο Γκλάσνερ έκανε δύο αλλαγές στην ανάπαυλα, ρίχνοντας στο παιχνίδι τους Ντάιτσι Καμάντα και Αλμανί Τουρέ, ενώ μετέτρεψε τη διάταξη σε 4-4-2.

Σε μια προσπάθεια να αλλάξει το σκηνικό πυ είχε διαμορφωθεί για την ομάδα του. Οι παρεμβάσεις του έπιασαν τόπο, αφού για ένα τέταρτο η Άιντραχτ μεταμορφώθηκε και είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, ενώ άρχισε να δημιουργεί και ευκαιρίες. Ωστόσο, στο 63′ ο νεοεισελθών Γιούργκεν Εκέλενκαμπ διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενουμένων κόντρα στη ροή του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στο ημίχρονο και βρήκαν το γκολ που δικαιούντο, έστω με πέναλτι του Γκονσάλο Πασιένσια στο 78ο λεπτό. Στο τέλος πίεσαν για την ισοφάριση με τον κορυφαίο παίκτη τους, Φίλιπ Κόστιτς, αλλά και τον Ραφαέλ Μπορέ που πέρασε στο παιχνίδι και αμέσως άρχισε να απειλεί. Το 1-2 έμεινε μέχρι τέλους όμως και πλέον η Άιντραχτ περιμένει τους Πειραιώτες στην Φρανκφούρτη την προσεχή Πέμπτη.

Αιντραχτ: Τραπ, Χασέμπε, Χιντερέγκερ, Εντικά, Τσάντλερ (46′ Τουρέ), Γιάκιτς (69′ Πασιέντσια), Σο, Κόστιτς, Λίντστρομ (46′ Καμάντα), Χάουγκε, Λάμερς (60′ Μπορέ)

Χέρτα: Σβόλοφ, Σταρκ, Μπογιάτα, Πλάτενχαρτ, Πέκαρικ, Ασκασιμπάρ, Νταρίντα, Μίτελσταντ, Ρίχτερ (61′ Μπελφοντίλ), Πιόντεκ (61′ Εκέλενκαμπ)