Ενός κακού -του κορονοϊού- μύρια έπονται

Μια ακόμα δύσκολη βραδιά στην Euroleague για τον Ολυμπιακό μετά την εποχή του κορονοϊού. Οι επιπτώσεις φάνηκαν ξανά. Οι «ερυθρόλευκοι» υπέκυψαν στις «άγριες» διαθέσεις της Μακάμπι και ηττήθηκαν 84-69 στο Τελ Αβίβ. Ενός κακού -του κορονοϊού- μύρια έπονται.

Ο Ζίζιτς έκανε… πάρτι μέσα στη ρακέτα του Ολυμπιακού με 23 πόντους (10/12διπ) για μια Μακάμπι που ήθελε περισσότερο τη νίκη και την πήρε, καθώς είχε σχεδόν 54% στο δίποντο. Όσον αφορά στους «ερυθρόλευκους». Σε ένα ακόμα ματς πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση και ο μοναδικός που πάλεψε, ουσιαστικά, ήταν ο Πρίντεζης (13π.).

Αιφνιδιασμός και ισορροπία

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά το ματς. Μετά το 0-2 από τον Παπανικολάου έμεινε χωρίς σκορ για πέντε λεπτά. Η Μακάμπι στο ίδιο διάστημα, με την μπάλα να περνά στον Ζίζιτς μέσα στη ρακέτα, έκανε σερί 8-0 και προηγήθηκε 8-2. Ο μοναδικός «ερυθρόλευκος» που είχε επαφή με το καλάθι ήταν ο Παπανικολάου. Ο «Παπ» πέτυχε τους πρώτους 7 πόντους του Θρύλου (10-7). Η ομάδα του Σφαιρόπουλου έβρισκε λύσεις με διάφορους παίκτες. Και έτσι διατηρούσε το πάνω χέρι στο σκορ. Η αφύπνιση στην επίθεση έβαλε τον Ολυμπιακό ξανά στο ματς, με τον Ντόρσεϊ να ισοφαρίζει 14-14. Η ομάδα του Τελ Αβίβ «χτυπούσε» μέσα στη ρακέτα και έκλεισε το δεκάλεπτο με 19-16.

Πέντε λεπτά καλό μπάσκετ

Η αντίδραση του Θρύλου στα πρώτα 4 λεπτά της δεύτερης περιόδου συνοδεύτηκε από σερί 12-4. Ο Μακ Κίσικ και ο Πρίντεζης ήταν εκείνοι που έδωσαν πόντους και βοήθησαν. Ο Ολυμπιακός από το -3 βρέθηκε στο +5 (28-23). Το τάιμ άουτ του Σφαιρόπουλου είχε αποτέλεσμα. Η Μακάμπι αντέδρασε. Βρήκε πόντους στο ανοικτό γήπεδο. Συν τοις άλλοις, ο Ζίζιτς συνέχισε να κάνει… πάρτι μέσα στη ρακέτα. Όχι απλά δεν είχε αντίπαλο, αλλά κατατρόπωσε την άμυνα του Ολυμπιακού. Ο σέντερ της Μακάμπι έκλεισε το ημίχρονο με 16 πόντους. Με επί μέρους σκορ17-8 σε διάστημα έξι λεπτών, το σκορ έφτασε στο 40-36! Ο Πρίντεζης ήταν αυτός που μείωσε για το 40-38 του ημιχρόνου.

Δεν λειτούργησε τίποτα στην άμυνα

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν ήταν μονάχα ο Ζίζιτς το πρόβλημα. Ο Ολυμπιακός είχε να λύσει κι άλλα σοβαρά θέματα. Διότι μετά το καλάθι του Γουόκαπ και το προσπέρασμα (40-41), ακολούθησε ένα ακόμα σερί των Ισραηλινών. Ο Έβανς μπήκε στην… εξίσωση και έδωσε πόντους. Με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφιο αριθμό (55-45) στο 25ο λεπτό με τη βολή του Ζίζιτς. Οι γηπεδούχοι είχαν πλέον επιθετική πολυφωνία, ενώ ο Ολυμπιακός σκόραρε με δυσκολία. Πλέον άρχισε να δίνει και δεύτερες επιθέσεις στην Μακάμπι, με αποτέλεσμα το προβάδισμα της ομάδας του Τελ Αβίβ να παραμείνει εκεί, στο +10 (66-56) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, αν και ενδιάμεσα οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα μικρό σερί 5-0 (σ.σ.: από το 60-49 στο 60-54).

Τρικυμία στο Τελ Αβίβ

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έδειξε να ξεμένει από δυνάμεις και ιδέες. Η ομάδα του Σφαιρόπουλο έτρεξε σερί 15-3 στα πρώτα επτά λεπτά. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν να είναι σε… τρικυμία. Το ένα λάθος μετά το άλλο, κακές επιλογές στην επίθεση, άμυνα με τα… μάτια. Όλα στραβά και οι Ισραηλινοί που ήθελαν να βάλουν τέλος στο αρνητικό τους σερί, το έκαναν τελικά με εμφατικό τρόπο. Από το 81-59 στο 37ο λεπτό, Ντόρσεϊ και Πρίντεζης πέτυχαν πόντους και κατέβασαν τη διαφορά στους 12 (81-69) στα 33,5 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Για να διαμορφώσει ο Νάναλι, με τρίποντο, το τελικό 84-69. Ενός κακού -του κορονοϊού- μύρια έπονται.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-38, 66-56, 84-69.