Ενα και άφησε και για τον τελικό!

Ο Γιώργος Μασούρας υπέγραψε  με το δικό του γκολ τη νίκη του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟΚ με 1-0 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των πλέι αουτ και τη σειρά παίρνει,πιά η φιέστα για το 46ο. Εξαιρετική οι Πειραιώτες που ειδικά στο β μέρος ισοπέδωσαν τον ΠΑΟΚ. Θλάση Α βαθμού η εκτίμηση για τον Παπασταθόπουλο που έγινε αλλαγή στο 8ο λεπτό.

Πως ξεκίνησε:  Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε την …πρόβα τελικού με 3-4-3  και τον Σα κάτω απο τα δοκάρια. Χολέβα -Σωκράτη και Σεμέδο στην άμυνα. Ρεάμπτσιουκ -Ανδρούτσο σε ρόλο μπακ χαφ . Εμβιλά-Μπουχαλάκη στη μεσαία γραμμή και τριάδα στην  επίθεση ,Μπρούμα -Μασούρα και Ελ Αραμπί.

Το ματς:

Η αναμέτρηση  ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον Ολυμπιακό ,μιας και στο 3ο λεπτό ο Σωκράτης ένιωσε ενοχλήσεις στον αριστερό οπίσθιο μηριαίο  και έγινε αλλαγή με τον Μαρτίνς όχι μόνο να αναγκάζεται να αλλάξει τα πλάνα του αλλά και να κάνει γρήγορη αλλαγή με τον Καμαρά και τον Εμβιλά να γυρίζει σε ρόλο στόπερ.

Σα σωτήρας

Ηταν εκείνη η φάση που ο ΠΑΟΚ απείλησε για πρώτη φορά, όταν με τέσσερις μπαλιές, αρχής γενομένης απο τον Πασχαλάκη ,η μπάλα έφτασε στον Τζόλη που κινούμενος απο αριστερά έβγαλε για τον Κρμέντσικ που ήταν σε θέση βολής αλλά ο Σα τον πρόλαβε και του πήρε τη μπουκιά απο το στόμα.

Μέχρι και το 25ο λεπτό ο Ολυμπιακός δεν είχε δημιουργήσει κάποια φάση που θα ανησυχούσε τον Πασχαλάκη με τον ΠΑΟΚ να ελέγχει τον ρυθμό και με τους Μπαμπά -Τζόλη από αριστερά να δημιουργούν θέματα ανασταλτικά στον Ολυμπιακό δημιούργησαν φάση και στο 19, όταν σε όβερλαπ του Μπαμπα , ο Τζόλης πρόλαβε τον Σα αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Ισορροπία και …1-0.

Στο 23 ήταν η πρώτη καλή φάση για τον Ολυμπιακό, όταν ο Καμαρά έπιασε σουτ έξω απο την περιοχή που δεν φαινόταν επικίνδυνο, ωστόσο η μπάλα πήρε φάλτσα και ο Πασχαλάκης έδιωξε σε κόρνερ. Με τους Πειραιώτες να βελτιώνονται και ανασταλτικά και επιθετικά, έχοντας ισορροπία στις γραμμές και τους Ρεάμτσιουκ -Ανδρούτσο  να κάνουν εξαιρετική δουλειά, το γκολ έμοιαζε θέμα χρόνου και αυτό έγινε στο 32.  Εξαιρετική αντεπίθεση για τους “ερυθρόλευκους” ,φοβερή κάθετη του Ελ Αραμπί για τον Μασούρα που σε θέση βολής εκτέλεσε τον Πασχαλάκη για το 1-0.

Δυο λεπτά μετά και πάλι ο Ελ Αραμπί δημιούργησε φάση αλλά την  τελείωσε ο ίδιος με σουτ που έδιωξε ο κίπερ του ΠΑΟΚ, με το τρίπτυχο ευκαιριών να ολοκληρώνεται με το δοκάρι του Ανδρούτσου  σε διαγώνιο σουτ στο 39, με το ν Μπρούμα στην αμέσως επόμενη φάση να πιάνει διαγώνιο σουτ που έφυγε άουτ.

Χαμηλός ρυθμός -Καλύτερος ο Ολυμπιακός

Στο δεύτερο μέρος ο Γκαρσία έβαλε τον Μιχάι για τον Λύρατζη ,ωστόσο ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που ήλεγχε τον ρυθμό και όσο ο ΠΑΟΚ  προσπαθούσε να δημιουργήσει καταστάσεις με τον Κρμέντσικ να βγαίνει έξω να ζητάει μπάλα και τους Τζόλη -Ουαρντα να προσπαθούν να πατήσουν περιοχή τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά.

Ο Ολυμπιακός είχε κλείσει τους διαδρόμους και περίμενε πιέζοντας ,όταν έπρεπε , και στο 58,αυτό έγινε ,αλλά ο Μπρούμα, που πήρε τη μπάλα απο ασίστ του Ελ Αραμπί, έστειλε τη μπάλα ,από πλεονεκτική θέση, ψηλά άουτ. Η δεύτερη χαμένη ευκαιρία καταγράφηκε για τον Ολυμπιακό στο 71, όταν ο Φορτούνης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά  στο σουτ η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Ο ίδιος; βρέθηκε  λίγα λεπτά αργότερα, μετά απο σλάλομ, σε θέση βολής αλλά το τελείωμα το αριστερό ήταν αδύναμο, ενώ  στο 90 το σουτ του Μπουχαλάκη χτύπησε στο κάθετο δοκάρι του Πασχαλάκη.

Η στιγμή: Πέρα απο το γκολ του Μασούρα ,κρίσιμη ήταν η φάση του 3ου λεπτού όταν  ο Σα πρόλαβε τον Κρμέντσικ

MVP: Ο Ρεάμπτσιουκ έκανε ίσως το καλύτερο παιχνίδι του με τον Ολυμπιακό. Χιλιόμετρα πάνω -κάτω καλός και ανασταλτικά και δημιουργικά.

Ο αδύναμος κρίκος:  Ο Μπρούμα που και πάλι έχασε το άχαστο αλλά και που ηπ αρουσία του ήταν μέτρια.

Ο διαιτητής: Απαρατήρητος πέρασε ο Φωτιάς

Ολυμπιακός: Σα – Σεμέδο, Παπασταθόπουλος(8 Καμαρά), Χολέμπας, Ανδρούτσος – Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης – Εμβιλά, Μασούρας(66 Φορτούνης), Ελ Αραμπί(76 Xασάν) – Μπρούμα(66 Βαλμπουενά)

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης – Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαϊηλίδης(75 Κρέσπο) – Λύρατζης(46 Μιχάι), Αουγκούστο, Τσιγγάρας, Μπάμπα – Τζόλης(75 Κωνσταντέλιας), Ουάρντα (59 Ζίφκοβιτς)- Κρμέντσικ(59 Σφιντέρσκι)